Pogajajo se kljub izteku roka

Skrajni rok za dodatne podpise mirovnega sporazuma za Darfur se je v sredo opolnoči iztekel, vendar pa se pogovori med Afriško unijo in uporniškimi skupinami nadaljujejo.

Objavljeno
01. junij 2006 18.19
Posrednik AU na mirovnih pogajanjih o Darfurju Salim Ahmed Salim
Adis Abeba/Kartum – Skrajni rok za dodatne podpise mirovnega sporazuma za Darfur, ki sta ga 5. maja podpisali le sudanska vlada in frakcija uporniške Sudanske osvobodilne armade (SLA) pod vodstvom Minija Minavija, je v sredo opolnoči potekel brez podpisov ostalih uporniških skupin, ki jim tako sedaj grozijo sankcije.

Vendar pa se pogovori, na katerih skušajo uporniški skupini Gibanje za pravičnost in enakost (JEM) ter SLA prepričati v podpis mirovnega sporazuma o Darfur nadaljujejo. "Afriška unija nadaljuje intenzivne pogovore s skupinama in jih skuša prepričati v podpis, kljub temu da se je rok že iztekel," je sporočil tiskovni predstavnik AU v Kartumu Mousa Hamani, obenem pa dodal, da "se o samem sporazumu ne bodo pogajali".

V prihodnjih dneh nova pogajanja?

Nouredin Mezni, prav tako tiskovni predstavnik AU v sudanski prestolnici, pa je povedal, da sudanski prvi podpredsednik in vodja Ljudske vojske za osvoboditev Sudana (SPLA), Salva Kiir Majardit, posreduje med različnimi stranmi in jih skuša prepričati, naj se v naslednjih dneh vnovič sestanejo v mestu Juba na jugu Sudana.

Predsedujoči AU Alpha Oumar Konare pa je izrazil "globoko obžalovanje", ker so nekatere skupine zavrnile sporazum, in posvaril, da voditeljem in ostalim članom gibanj, ki sporazuma ne bodo podpisala, grozijo sankcije. Vendar pa zaenkrat ni jasno, kakšne konkretne ukrepe AU v primeru ne-podpisa sploh lahko sprejme.

Zmeda z (ne)pristajanjem na sporazum

Spomnimo, da uporniški skupini – frakcija SLA pod vodstvom Abdela Vahida Mohameda al Nura in Gibanje za pravičnost in enakost (JEM) – kljub intenzivnemu pritisku, pogajanjem, katerih del je potekal tudi v Sloveniji, in grožnjam s sankcijami sporazuma iz nigerijske Abuje nista podpisali.

Na pogajanja so v Ljubljano v torek prišli le predstavniki JEM, kljub napovedim o prihodu Nurovega dela SLA, je Mezni v sredo dejal, da poskuša dogovor doseči tudi nekdanji uporniški voditelj in sedanji prvi namestnik sudanskega predsednika Salva Kir. Predstavniki AU pa so v sredo povedali, da je disidentska frakcija JEM prispela v Adis Abebo le nekaj ur pred iztekom roka. "Z nami je v stik stopilo več skupin, ki so naklonjene mirovnemu sporazumu za Darfur," je dejal komisar AU za mir in varnost Said Djinnit . Diplomati v etiopski prestolnici pa so dejali, da so domnevni disidenti JEM pripravljeni podpisati sporazum, čeprav je vodja JEM Ibrahim Mohamad Halil v Ljubljani v sredo poudaril, da je sporazum iz Abuje zanje nesprejemljiv.

Kako se izogniti sankcijam?

Mezni je še dejal, da predstavniki AU pripravljajo nov dokument, ki bo disidentskim frakcijam in poveljnikom omogočil, da se izognejo sankcijam. "Smo pri koncu oblikovanja nekega drugega dokumenta, vzpostavili bomo mehanizem za sprejem podpisov skupin in posameznikov, ki so izbrali pot miru," je dejal Mezni.