Nasprotno, očitno je, da niti britanska niti evropska stan nista pripravljeni popustiti pri svojih stališčih glede tega, ali bi morala Severna Irska tudi po brexitu še naprej ostati del evropske carinske unije. Medtem ko v EU27 mislijo, da je to edini možen način, kako se lahko prepreči nastanek fizične meje na Irskem otoku, britanska vlada vztraja, da mora Severna Irska zapustiti carinsko unijo skupaj z ostalimi deli Združenega kraljestva. To kot pogoj za podporo kakršnemu koli dogovoru z EU zahtevajo tudi severnoirski unionisti.
Vsebina današnjega telefonskega pogovora med Angelo Merkel in Borisom Johnsonom, ki je pricurljala v javnost, je razkorak med britanskim in evropskim razmišljanjem v celoti potrdila. Nemška kanclerka naj bi povedala britanskemu premieru, da Združeno kraljestvo ne bo moglo iz EU izstopiti na urejen način, če ne pristane na to, da Severna Irska za vselej ostane del evropske carine unije.
Čeprav so nekateri diplomati in evropski pogajalci hitro podvomili v resničnost povzetka telefonskega pogovora, izjave, ki so jih v Londonu pripisali kanclerki, niso bile bistveno drugačne od izjav irskega premiera Lea Varadkarja, ki je že večkrat nakazal, da njegova država ni pripravljena pristati na nobeno alternativo spornemu irskemu varovalu oziroma na noben dogovor, ki bi uvedel carinski nadzor med severom in jugom irskega otoka.
Tvegana strategija
Varadkar in evropski voditelji po prepričanju analitikov verjamejo, da lahko v pogajanjih iztržijo bistveno več od tistega, kar jim je Boris Johnson ponudil v svojem alternativnem predlogu dogovora, zlasti če bo britanski premier v prihodnjih tednih prisiljen zaprositi EU za nov odlog brexita, kot to od njega zahteva britanski parlament. Evropsko stran več kot očitno zanima, kako bi se v tem primeru razpletle morebitne predčasne parlamentarne volitve na Otoku, na katerih bi moral Johnson zagovarjati svoje dosedanje odločitve, vključno z novim odlogom, za katerega vse skozi obljublja, da ga ne bo.
Ni odveč poudariti, da gre za tvegano strategijo, ki se lahko EU vrne kot bumerang. Obstaja namreč nevarnost, da bo nov odlog brexita še dodatno radikaliziral politično razpravo na Otoku in Johnsona ter njegovo konservativno stranko prisilil v to, da zaostri svoja stališča, denimo s predvolilno obljubo o takojšnem izstopu iz EU, brez vnovičnih pogajanj. Na to možnost opozarjajo tudi viri v britanski vladi.