Ženeva/Washington/Teheran - Najnovejši pogovori o iranskem jedrskem programu kljub prisotnosti ZDA niso prinesli konkretnih rezultatov. Kot je po koncu srečanja z glavnim iranskim jedrskim pogajalcem Saedom Džalilijem v Ženevi povedal zunanjepolitični predstavnik EU Javier Solana, Iran še vedno ni podal jasnega odgovora na najnovejšo ponudbo šesterice.
"Mi smo dali ponudbo. A nismo prejeli jasnega odgovora da ali ne," je pojasnil visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Solana, ki na pogovorih zastopa mednarodno skupnost. "Srečanje je bilo konstruktivno, a nismo prejeli odgovora na naša vprašanja. Vedno je napredek na takšnih pogovorih, a ni zadosten," je dodal.
Na pogovorih je sodeloval tudi pomočnik ameriške državne sekretarke William Burns. Washington tako prvič po letu 1980, ko je prekinil diplomatske odnose z Iranom, sodeluje v pogajanjih, na katerih skuša šesterica (Rusija, Kitajska, Velika Britanija, Francija in Nemčija, ZDA) že dve leti prepričati Teheran, da se v zameno za paket gospodarskih in diplomatskih spodbud odpove spornemu bogatenju urana. ZDA so doslej udeležbo na pogajanjih pogojevale z iransko prekinitvijo bogatenja urana. ZDA so prepričane, da se mora Iran odločiti med sodelovanjem in konfrontacijo. Predstavnik za stike z javnostjo v State Departmentu Sean McCormack je dejal, da ima Iran dva tedna časa, da sprejme jasen odgovor ali pa se sooči z nadaljnjo izolacijo.
Solana je dejal, da bo čez dva tedna ponovno govoril s kolegom Džalilijem, ali osebno ali pa prek telefona oziroma predstavnikov. Točnega datuma, kdaj se bodo pogajanja uradno nadaljevala, pa ni želel navesti.
Tudi Džalili je po današnjem srečanju v Ženevi dejal, da so bili pogovori "konstruktivni in da napredujejo". "Obstajajo točke, glede katerih se strinjamo, in točke, glede katerih se ne," je dodal.
Član iranske delegacije Kejvan Imani pa je že predtem poudaril, da Iran nikoli ne bo privolil v prekinitev bogatenja urana.
Šesterica je zadnji predlog Iranu predložila 14. junija, v katerem mu je ponudila gospodarske in trgovinske spodbude ter pomoč pri razvoju sodobnejše tehnologije in nabavi obogatenega urana v miroljubne namene, če bo prenehal bogatenje urana. Iran je v odgovoru zavrnil možnost, da bi se odrekel pravici do jedrskega programa, za katerega trdi, da je izključno miroljubne narave, drugih podrobnosti pa ni navedel.
Prisotnost ZDA prvič po 28 letih
Solana in Džalili sta se sešla v avli hotela, kjer bodo potekali pogovori, in se rokovala, nato pa sta se brez izjav novinarjem odpravila na pogovore za zaprtimi vrati.
Tam se jima je pridružil Burns. Washington bo tako prvič po letu 1980, ko je prekinil diplomatske odnose z Iranom, sodeloval v pogajanjih, na katerih skuša šesterica (Rusija, Kitajska, Velika Britanija, Francija in Nemčija, ZDA) že dve leti prepričati Teheran, da se v zameno za paket gospodarskih in diplomatskih spodbud odpove spornemu bogatenju urana. ZDA so doslej udeležbo na pogajanjih pogojevale prav s prekinitvijo bogatenja urana.
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je v petek potrdila, da je prišlo do spremembe politike ZDA do iranskega jedrskega programa. "ZDA nimajo stalnih sovražnikov," je dejala v komentarju na odločitev o sodelovanju Burnsa na pogovorih. Upamo, da je naše sporočilo jasno, da podpiramo Iran na poti izboljšanja odnosov z mednarodno skupnostjo in da se zavzemamo za diplomacijo, je dejala. Ponovila pa je, da pogoj za sodelovanje ZDA na pogajanjih ostaja prenehanje bogatenja urana.
Iranski zunanji minister Manušer Motaki je še pred začetkom pogovorov izrazil upanje, da bo srečanje v Ženevi ustvarilo "okvir" za pogajanja, ki bodo omogočila rešitev spora. "Upamo, da bosta na teh pogovorih dogovorjena način in okvir pogajanj, s katerima bosta zadovoljni obe strani," je dodal na robu neke konference v Teheranu.
O srečanju sta se pogovarjala tudi iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad in ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. V njunem prvem telefonskem pogovoru v petek zvečer sta oba izrazila upanje v diplomatsko rešitev jedrskega spora.
"Na ženevskih pogajanjih lahko preučimo načine, kako sprejemati odločitve na različnih področjih in pomagamo rešiti odprta vprašanja," je dejal Ahmadinedžad. "Ruski predsednik je ponovil svoje trdno stališče, da je vprašanje iranskega jedrskega vprašanje mogoče rešiti le s političnimi in diplomatskimi sredstvi," pa je po navedbah Kremlja dejal Medvedjev.