Haag – Nekdanji jugoslovanski in srbski predsednik Slobodan Milošević, ki so ga v soboto našli mrtvega v zaporu haaškega sodišča v Scheveningnu, je umrl zaradi srčnega infarkta. To so pokazali predhodni izvidi obdukcije, ki jih je v nedeljo zvečer objavilo haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Sodišče je prejelo kratek povzetek rezultatov obdukcije. Patologi so ugotovili, da je Milošević umrl zaradi miokardnega infarkta," je sporočilo haaško sodišče v izjavi za javnost.
Nizozemski patologi so odkrili dve kardiološki težavi, ki bi lahko bili vzrok za infarkt. Sodišče je v sporočilu dodalo, da bodo opravili tudi toksikološko preiskavo, končno poročilo o obdukciji pa naj bi objavili v najkrajšem možnem času. Srbski patologi, ki so sodelovali pri obdukciji, so izrazili zadovoljstvo nad visoko profesionalnostjo obdukcije. Srbski urad za sodelovanje s haaškim sodiščem je ob tem še potrdil, da je bil vzrok smrti srčna kap.
Posmrtne ostanke bo prevzel sin Marko
Nizozemska je Miloševićevemu sinu Marku danes popoldne odobrila tridnevni vizum, da bo lahko prišel v Haag in prevzel očetove posmrtne ostanke. Sicer pa je sin pokojnega predsednika od srbskih oblasti danes tudi zahteval, da njegovi materi med pogrebom v Beogradu zagotovijo varnost, ali pa pogreba v Srbiji ne bo.
Za rusko državno televizijo je Marko sicer povedal, da namerava Rusijo prositi za dovoljenje, da pokoplje svojega očeta v Moskvi, če članom njegove družine v Srbiji ne bodo mogli zagotoviti varnosti. Za njimi so namreč v Srbiji razpisane tiralice, zaradi česar jim ob morebitnem prihodu v Beograd grozi aretacija. Kljub temu je družina izrazila željo, da bi bil pogreb v Srbiji. Vendar pa je končna odločitev odvisna od tega, ali bodo srbske oblasti njegovi materi Mirjani Marković lahko zagotovile varnost, je poudaril Marko Milošević. "Izgubil sem že svojega očeta in ne želim tvegati, da izgubim še mamo," je za rusko televizijo še dejal sin pokojnega predsednika.
Ga bodo pokopali na Aleji velikanov?
Miloševićeva družina po besedah njegovega pravnega svetovalca Zdenka Tomanovića želi, da bi ga pokopali na Aleji velikanov, o tem pa je že obvestil srbske oblasti. Beograjski župan Nenad Bogdanović je že napovedal, da ne bo podpisal pogreba na Aleji velikanov. “Samo ljudje, ki so v našem mestu in državi pustili pozitiven, časten in human pečat, so pokopani na aleji,” je sporočil beograjski župan.
Vrhovni obrambni svet Srbije in Črne Gore je sporočil, da za pogreb Miloševića ne bodo dopustili uporabo državnih vojaških enot. Že v nedeljo pa so iz urada srbskega predsednika Borisa Tadića sporočili, da Miloševićeve žene ne bodo pomilostili. Tadić je ocenil, da bi bil pogreb z državnimi častmi povsem neprimeren glede na vlogo, ki jo je imel Milošević v novejši zgodovini Srbije in v nasprotju z "usmeritvijo, ki so jo nedvoumno izrazili državljani 5. oktobra 2000", ko je je bil prisiljen Vojislavu Koštunici priznati zmago na predsedniških volitvah v ZRJ.
Tadić odgovornost za smrt pripisal Haagu
Srbski predsednik Boris Tadić je za ameriško tiskovno agencijo AP danes povedal, da je za smrt nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića odgovorno haaško sodišče. Obenem je sicer poudaril tudi, da to na prihodnje sodelovanje Srbije s sodiščem v Haagu ne bo vplivalo.
"Milošević je nedvomno zahteval višjo raven zdravniške oskrbe. To pravico bi morali priznati vsem, ki so obtoženi vojnih zločinov," je dejal Tadić in dodal: "Na žalost nam sodišče danes sporoča, da ni odgovorno. Mislim, da so odgovorni za to, kar se je zgodilo."
Moskva dvomi o rezultatih obdukcije
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je izrazil dvom v rezultate obdukcije in napovedal, da bodo v Haag napotili svoje patologe, da se bodo "vsaj seznanili " z rezultati. Kot je pojasnil, Rusijo moti dejstvo, da je haaško sodišče zavrnilo Miloševićevo zahtevo za zdravljenje v Moskvi. " Ker nam niso zaupali, imamo tudi mi pravico, da ne verjamemo in ne zaupamo tistim, ki so izvedli obdukcijo," je dejal Lavrov.
Milošević je na Lavrova dan pred smrtjo naslovil pismo, v katerem je pojasnil, da so januarja našli v njegovi krvi sledi domnevno zelo močnega zdravila za zdravljenje gobavosti ali tuberkuloze. " Radi bi me zastrupili," je med drugim zapisal nekdanji jugoslovanski predsednik. Rusko zunanje ministrstvo je Miloševićevo pismo prejelo v nedeljo.
Objektivno preiskavo vzroka Miloševićeve smrti naj bi Rusija zahtevala tudi v izjavi, ki jo bo predvidoma v sredo sprejela ruska duma. Po navedbah Konstantina Kasačova, predsednika odbora za zunanjo politiko, bodo v izjavi kritični do haaškega sodišča, ki je po mnenju Rusije "očitno zastopalo protisrbska stališča" in sprejelo "napačno odločitev", ko mu ni dopustilo zdravljenja v Moskvi. Kasačov trdi, da si haaškega sodišča ljudje ne bodo zapomnili kot organa OZN, temveč kot "instrument zveze Nato", ker je bilo treba "vodstvo nekdanje Jugoslavije predstaviti kot krivce in zvezo Nato oprati odgovornosti".
Vodja ruskih komunistov za zaprtje haaškega sodišča
Vodja ruskih komunistov Genadij Zjuganov pa je ruske oblasti danes pozval, naj zahtevajo kar zaprtje haaškega sodišča ter predajo vseh primerov, s katerimi se je ukvarjalo sodišče v Haagu, v obravnavo pristojnim državnim sodiščem.
Zjuganov je prepričan, da bi bilo treba sodnikom in tožilcem, ki so zavrnili Miloševićevo zahtevo za zdravljenje v Moskvi, soditi, nato pa jim prepovedati delo v pravosodju. Poleg tega predlaga ukinitev financiranja haaškega sodišča ter oblikovanje posebne komisije pri Varnostnem svetu Združenih narodov, ki bi preučila okoliščine Miloševićeve smrti in bi za odgovorne zahtevala kazenski pregon.
"Organizatorji procesa niso mogli dokazati krivde Jugoslaviji in njenemu predsedniku za 'zločine', ki jih niso storili med vojno za ozemeljsko celovitost države, proti tujim okupatorjem in diktatorjem ... Slobodan Milošević je umrl, ker se ni pokoril," poudarja Zjuganov v današnjem sporočilu za javnost. Kot še dodaja, se praktično vse politične sile v Rusiji, z izjemo prozahodnih, strinjajo, da je sodišče v Haagu "odkrito protisrbsko" in nezakonito. Obenem je zahteval tudi hitro osvoboditev "Vojislava Šešlja in drugih srbskih patriotov, ki trpijo v zaporih ZN v Haagu".
Miloševićeva smrt je v Moskvi sprožila tudi proteste
Pred veleposlaništvoma ZDA in Nizozemske se je zbralo kakih 50 ljudi, da bi počastili spomin na nekdanjega jugoslovanskega predsednika in obsodili "ameriške agresorje". "Milošević heroj, Bush fašist", "Haag je tovarna smrti", med drugim piše na transparentih. Na zborovanju pred veleposlaništvom Nizozemske pa je kakih 30 ljudi zahtevalo "sojenje Slobodanovim morilcem".
Pogreb povod za padec srbske vlade?
Srbski socialisti (SPS) bodo danes dokončno odločili, kaj bodo storili če Milošević ne bo pokopan v Srbiji "z državnimi častmi" oziroma na način, "primeren njegovi osebnosti". V nedeljo so namreč zagrozili, da bodo zapustili parlament, če bo Milošević, ki je bil vse do smrti formalni voditelj stranke, pokopan v Moskvi namesto v Beogradu, tako da bi bil lahko pogreb celo povod za padec srbske vlade.
Socialisti sicer v srbski skupščini z 22 poslanci zagotavljajo večino manjšinski vladi Vojislava Koštunice, slednji pa se še ni izrekel glede pogreba. Za pokop Miloševića v Aleji velikanov se zavzema tudi srbska radikalna stranka (SRS), ki ima v skupščini 80 od 250 poslanskih mest. Tomislav Nikolić, ki nadomešča haaškega obtoženca Vojislava Šešlja na čelu SRS, je sicer pojasnil, da je Moskva kot kraj pogreba "slabša" alternativa, ker "Srbija ne bi mogla izpričati svojih čustev do Miloševiča".
Medtem ko se SPS in SRS zavzemata, naj Miloševiča pokopljejo v Aleji velikanov, je Markovićeva v pogovoru za ponedeljkovo izdajo srbskega dnevnika Večernje novosti povedala, da bi se raje opredelila za Požarevac, Miloševićev rojstni kraj.
Zapleti s krajem Miloševićevega grob v Srbiji so posledica sodnih postopkov, ki so jih srbske oblasti leta 2003 sprožile proti Miloševićevim najbližjim svojcem, soprogi Mirjani, sinu Marku in hčerki Mariji, za vsemi tremi pa so tudi razpisali tiralice. Vsakega obtožnica bremeni precej banalnih kaznivih dejanj, po zatrjevanju SPS in SRS pa naj bi bil njihov namen preprečiti vrnitev najbližjih Miloševićev svojcev. Avgusta lani so umaknili tiralico za Markom.
Mirjana Marković si ne upa zapustiti Rusije
Miloševićeva soproga Mirjana Marković, ki že nekaj let živi v Moskvi, Rusije ne želi zapustiti, ker so srbske oblasti proti njej izdale mednarodni zaporni nalog. Miloševićevega brata Borislava, ki prav tako živi v Moskvi, pa so v noči na ponedeljek zaradi težav s srcem odpeljali v bolnišnico.
"Kako ne bi sprejela pomilostitve, če že več kot tri leta živim kot talka," se je vprašala Markovićeva. Njeno pomilostitev in pomilostitev njunega sina Marka so zahtevali tudi Miloševićevi socialisti in Srbska radikalna stranka. Markovićeva je Srbijo zapustila leta 2003, da bi se izognila sodnemu pregonu, in od takrat živi v Rusiji. Obtožena je vpletenosti v nezakonite dodelitve stanovanja iz fonda srbske vlade varuški svojega vnuka. Kot je še razkrila Markovićeva, se je s svojim soprogom nazadnje videla pred več kot tremi leti, po telefonu pa se je z njim pogovarjala v petek zvečer.
Tudi proti 32-letnemu Marku Miloševiću, ki je domovino zapustil leta 2000 in zdaj živi v Moskvi, so oblasti v Beogradu razpisale tiralico, ker naj bi s pajdaši marca 2000 v Požarevcu mučil nekega pripadnika nevladne organizacije Odpor. Pred sodniki nima miru niti Miloševićeva hči Marija, ki trenutno živi v Črni gori. Proti njej še vedno poteka sodni postopek zaradi "izzivanja splošne nevarnosti in nedovoljene posesti orožja", sojenje pa neprestano prelagajo, ker iz Črne gore ne prihaja v Beograd.
Evropski tisk o Miloševićevi smrti
Si je skušal izboriti zdravljenje v Moskvi?
Kot je pokazala analiza vzorcev krvi izpred časa, je Milošević jemal napačna zdravila, ki so izničila učinke predpisanih zdravil proti visokemu krvnemu tlaku, je povedal nizozemski toksikolog Ronald Uges. Kot je pojasnil, je glavni haaški obtoženec vzel zdravilo, ki vsebuje rifampicin, ker je upal, da bo tako dobil "enosmerno vozovnico za Moskvo". Rifampicin se uporablja za zdravljenje gobavosti in tuberkuloze, Milošević pa ga je vzel po svoji volji, brez zdravniških priporočil, je dejal nizozemski toksikolog.
Uges je kri nekdanjega jugoslovanskega predsednika analiziral pred dvema tednoma na zahtevo nizozemskih zdravnikov, ki so hoteli ugotoviti, zakaj krvni tlak Miloševića ne pade kljub zdravljenju. Milošević je decembra lani od haaškega sodišča zahteval, naj mu dovolijo zdravljenje v ruski prestolnici, a je sodišče prošnjo sprva zavrnilo, ker ni vsebovala zagotovil Rusije, da se bo vrnil v Haag.
Rusija je zatem sodišču predložila zagotovila, da se bo Milošević po zdravljenju vrnil v Haag. Kljub temu je sodni senat konec februarja znova zavrnil njegovo zahtevo, saj je menilo, da se obtoženec kljub zagotovilom Rusije verjetno ne bi vrnil v Haag na sojenje.
"Ne bodo me uničili!"
Milošević je tik pred smrtjo po telefonu govoril tudi z Miloradom Vučelićem iz vrst srbskih socialistov. “Rekel mi je: Ne skrbi. Ne bodo me uničili niti utišali. Vse jih bom porazil,” je dejal Vučelić. “Očitno je bil zelo bolan,” je dejal Vučelić in dodal, da je bil Milošević dobro razpoložen, o svoji bolezni pa ni želel govoriti. “Najin pogovor sva nameravala nadaljevati v soboto. Ko pa me ni poklical, sem postal zaskrbljen. Nato sem slišal, kaj se je zgodilo,” je dejal Vučelić v prostorih stranke socialistov v Beogradu. Tam zastave visijo na pol droga, Miloševićeva fotografija je zavita v črno, pred stavbo pa se nahaja okoli sto predvsem starejših ljudi.
Preprosto ni zdržal
Nekdanji posebni odposlanec ruskega predsednika za krizo v nekdanji Jugoslaviji Viktor Černomirdin pa je izjavil, da Milošević "preprosto ni zdržal" petletnega bivanja v zaporu. Za časnik Komsomolska pravda pa je na vprašanje, ali si je Moskva dovolj prizadevala, da bi Miloševića pripeljali na zdravljenje v Moskvo, odgovoril, da je bilo storjeno "več, kot je bilo mogoče".
Milošević ena izmed najbolj pogubnih sil v Evropi
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je dejala, da je bil Milošević po dolgem času "ena najbolj pogubnih sil v Evropi in nedvomno odgovoren za smrt mnogih ljudi" ter razpad države. Morda bi bilo bolje, če bi lahko dočakal razsodbo sodišča, vendar menim, da je končna razsodba zgodovine jasna. Po dolgem času je bil "ena najbolj pogubnih sil v Evropi in nedvomno odgovoren za smrt mnogih ljudi in politiko, ki je vodila do razpada države in odtujitev njenega dela od mednarodnega sistema za kar nekaj časa," je dejala Riceova med postankom na poti v Indonezijo.
Na Miloševićevo nepričakovano smrt se je odzvala tudi Grčija. Grško zunanje ministrstvo je Miloševićevo smrt označilo kot konec tragičnega desetletja, ki so ga zaznamovale velike napetosti in vojne. "Zgodovina mu bo strogo sodila," je zapisalo grško zunanje ministrstvo.
Samomor, zastrupitev, infarkt?
V nedeljo se je še posebej intenzivno ugibalo, zakaj je umrl nekdanji jugoslovanski predsednik. Glavna haaška tožilka Carla Del Ponte ni izključila možnosti, da je 64-letnik storil samomor. "Počakati moramo na rezultate obdukcije. Na izbiro sta normalna, naravna smrt in samomor," je dejala. Odvetni Tomanović je po drugi strani trdil, da je bil najpomembnejši haaški obtoženec zastrupljen.
Tomanović je v nedeljo popoldne skušal svoje trditve podkrepiti tudi s pismom, ki ga je za rusko veleposlaništvo na Nizozemskem napisal Milošević. Rusko zunanje ministrstvo je prejem šest strani dolgega pisma že potrdilo. Kot je zapisalo v izjavi za javnost, se je Milošević v pismu pritoževal zaradi “ neustreznega” zdravljenja. Poleg tega je prosil, naj mu Moskva pomaga pri tem, da si izbori zdravljenje v Rusiji.
Vodja Kardiološkega centra Bakuljev v Moskvi Leo Bokerija pa je dejal, da zdravniki, ki so zdravili Miloševića v Haagu, menijo, da je skrivoma zdravila, ki so mu jih predpisali, metal v smeti.
Umrlega so našli v soboto v celici
Spomnimo, da so Miloševića v soboto dopoldne našli mrtvega na njegovi postelji v celici v priporu v Scheveningnu. Glavni haaški obtoženec je bil srčni bolnik, pogosto zvišanje krvnega tlaka pa je bilo posledica hipertrofije levega srčnega prekata. Ker vzrokov njegove smrti ni bilo moč takoj določiti, je sodišče odredilo obdukcijo in toksikološke preiskave.
Miloševiću so v Haagu sodili od 12. februarja 2002. V skupno 66 točkah združene obtožnice so mu sodili za zločine proti človečnosti in vojne zločine v treh pomembnih konfliktih na območju nekdanje Jugoslavije - vojni na Hrvaškem (1991-1995), v BiH (1992-1995) ter spopadih na Kosovu v prvi polovici leta 1999. Za vojno v BiH je bil obtožen tudi za genocid.