Pokopali papeža Janeza Pavla II.

V vatikanski baziliki svetega Petra so pokopali papeža Janeza Pavla II., ki je umrl po dolgotrajni bolezni. Pogrebne slovesnosti se je udeležilo kakših 200 najvišjih predstavnikov svetovnih držav.

Objavljeno
08. april 2005 18.19
Od papeža Janeza Pavla II. so se najprej poslavili cerkvene in politčne elite
Vatikan - V baziliki svetega Petra v Vatikanu so danes pokopali papeža Janeza Pavla II., ki je po dolgotrajnem boju z boleznijo umrl v soboto, star 84 let. Na pogrebu, ki ga je vodil dekan kardinalskega zbora, nemški kardinal Joseph Ratzinger, so pričakovali več kot dva milijona ljudi; sedaj naj bi jih bilo že več kot tri milijone - posebej množičen je prihod romarjev iz papeževe domovine Poljske - prisotnih je bilo tudi kakih 200 uradnih delegacij iz 80 držav z vsega sveta.

Z uradnim delom pogrebnih slovesnosti, ki je trajal tri ure, so zaključili ob 13. uri. Sledil je pokop, ki pa je bil zaprt za javnost, tako, da je potekal brez navzočnosti televizijskih kamer. Pokojnika so pokopali v grobnici pod glavnim oltarjem v baziliki svetega Petra, a ne v sarkofag, ampak neposredno v zemljo, tako kot je sam želel.

Tiskovni predstavnik Vatikana pa je sporočil, da bodo lahko verniki grob svetega očeta obiskali od ponedeljka naprej, medtem ko bodo baziliko svetega Petra ponovno odprli v soboto ob 7. uri.

Začeli z mašo

Krsto s papežem je dvanajst moških, oblečenih v črno, preneslo iz bazilike svetega Petra na Trg svetega Petra, kjer potekajo pogrebne slovesnosti.

Krsto iz cedrovega lesa so položili na preprogo pred oltarjem. Nanjo so položili odprt evangelij, veter, ki piha na Trgu svetega Petra, pa obrača strani. Za krsto so iz bazilike prišli kardinali. Nato se je ob 10. uri začela maša, ki jo je vodil dekan kardinalskega zbora, kardinal Ratzinger.

Pred tem so med slovesnostjo v baziliki svetega Petra v krsto položili pokojnega papeža in njegov obraz prekrili s svileno belo tančico.

Ratzinger: Papež nas vidi in nas blagoslavlja

Papež Janez Pavel II. "nas vidi in nas blagoslavlja", je ob koncu homilije med današnjo mašo za pokojnim papežem na Trgu svetega Petra dejal kardinal Ratzinger. Po koncu homilije se je na trgu razlegel dolg aplavz, iz množice vernikov, ki so se zbrali na pogrebnih slovesnosti, pa se je slišal klic: "Naj takoj postane svetnik."

"Nikoli ne bomo pozabili, kako se je na zadnjo velikonočno nedeljo njegovega življenja trpeči papež še enkrat pojavil na oknu apostolske palače in zadnjič podelil blagoslov urbi et orbi. Lahko smo prepričani, da je naš papež na oknu gospodove hiše. Vidi nas in nas blagoslavlja," je dejal kardinal Ratzinger in dodal: "Da, blagoslovi nas, sveti oče."

Verniki po papeževem pogrebu odhajajo iz Rima

Več deset tisoč vernikov, ki se je danes na Trgu svetega Petra v Vatikanu udeležilo pogreba, zapušča prizorišče pogrebnih slovesnosti, pri čemer jih usmerjajo policisti in varnostniki. Kljub ogromnemu številu ljudi na ulicah Rima pa čez dan niso zabeležili nobenega omembe vrednega incidenta.

Italijanske železnice so sporočile, da so za vernike predvidele kakih sto posebnih vlakov. "Predvideli smo kakih sto posebnih vlakov, ki bodo po pogrebnih slovesnosti odpeljali okoli 200.000 vernikov," so sporočili s Trenitalia.

Na letališču Fiumicino so medtem sporočili, da danes in v soboto pričakujejo 15.000 potnikov. Zaradi varnostnih ukrepov so sicer na letališču odpovedali več sto letov.

Zdravniško pomoč je med slovesnostjo potrebovalo več sto ljudi, ki so jim pomagali zdravniki in prostovoljci.

Nepregledna množica k Trgu svetega Petra

Množice so se na Trg svetega Petra v Vatikanu – dostop do trga je sicer zaprt - zgrinjale že zgodaj zjutraj. Predvsem številni verniki s Poljske, domovine umrlega poglavarja rimskokatoliške cerkve, so prenočili na prostem v bližini Vatikana.

Na Trgu svetega Petra lahko pogreb spremlja okoli 300.000 vernikov, med katerimi lahko najbolj oddaljeni slovesnost gledajo prek velikih ekranov. Tudi v drugih delih Rima so postavili velika platna, prek katerih prenašajo pogreb.

Prisostvovalo bo tudi okoli 200 predstavnikov držav

Slovesnosti se je po napovedih udeležilo okoli 200 najvišjih predsednikov vlad in držav, monarhov ter drugih pomembnih političnih in verskih predstavnikov. Med nekatoliškimi verskimi osebnostmi na pogrebu med drugim pričakujejo carigrajskega patriarha Bartolomeja I., medtem ko bo patriarha ruske pravoslavne cerkve Alekseja zastopal metropolit Kiril.

Pogreba se bo udeležil tudi veliki rabin Haife Šar Išuv Hakohen in canterburyjski nadškof Rowan Williams. Iz Slovenije bodo na slovesnosti predsednik republike Janez Drnovšek, predsednik vlade Janez Janša, zunanji minister Dimitrij Rupel ter vsi trije škofi Franc Kramberger, Alojz Uran in Metod Pirih.

Poostrili varnostne ukrepe

V Rimu so ob tej priložnosti močno poostrili varnostne ukrepe. Oblasti v Rimu so priznale, da jim romarji povzročajo precejšnje preglavice, hkrati pa so zagotovile, da v mestu v času pogreba ni nevarnosti terorističnega napada. Središče Rima bo sicer danes od 2. do 18. ure zaprto za promet, kar pa ne bo veljalo za vozila na dveh kolesih. V Rimu bodo zaprti tudi javni uradi in šole.

Za danes je mnogo držav, med njimi Slovenija, razglasilo dan žalovanja. Zastave so na pol droga spuščene tudi v vseh evropskih institucijah, na Poljskem pa imajo javni uslužbenci celo dela prost dan.

Pogreb v živo prenašajo mnoge televizijske postaje, vendar pa televizijski prenos vsebuje le mašo, ne pa tudi obreda položitve v krsto in pokopa.

Italijanska lovca F16 prestregla sumljivo letalo

Dva lovca F16 italijanske vojske sta le nekaj ur po pogrebu prestregla sumljivo letalo, namenjeno na rimsko letališče Ciampino, in ga pospremila na bližnje letališče. Letalo naj bi na rimsko letališče letelo iz Beograda.

Po obveščevalnih virih naj bi obstajal strah, da je na krovu letala bomba, vendar pa te na letalu Lear Jet 131 iz Beograda niso našli. Italijansko obrambno ministrstvo dogodka še ni komentiralo.

Prenos papeževega pogreba pred ljubljansko stolnico

Predvajanje papeževega pogreba na velikem ekranu pred ljubljansko stolnico na Pogačarjevem trgu si je ogledalo med 400 in 600 ljudi. Kot so sporočili iz Mestne občine Ljubljana (MOL), so si verniki prenos ogledali med 10. in 13. uro.

Stroški za postavitev in današnji prenos papeževega pogreba na velikem ekranu na Pogačarjevem trgu so sicer znašali 1,3 milijona tolarjev. Predvajanje je organizirala MOL v sodelovanju z Škofijskim ordinariatom Ljubljana.