Polančec: Pregon korupcije na Hrvaškem selektiven

Nekdanji podpredsednik hrvaške vlade je prepričan, da roka pravice ni dosegla številnih vpletenih v korupcije afere.

Objavljeno
20. avgust 2012 17.47
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Zagreb - Bivši podpredsednik hrvaške vlade Damir Polančec je v pogovoru za današnji Novi list ocenil, da je kazenski pregon na Hrvaškem »selektiven« in da na sodišču niso končali mnogi, ki so bili vpleteni v korupcijske afere. Polančec bo 15. oktobra začel prestajati zaporno kazen zaradi korupcije kot prvi pravnomočno obsojeni politik na Hrvaškem, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Polančec je obsojen na deset mesecev zapora, ker je kot minister za gospodarstvo izplačal približno 68.000 proračunskih evrov za nepotrebno strokovno študijo vukovarskemu odvetniku Petru Miletiću.

Sprva je bil obsojen na 15 mesecev zapora, nato pa mu je vrhovno sodišče kazen znižalo. Zaradi njegovih zdravstvenih težav so mu za dva meseca prestavili začetek prestajanja zaporne kazni. V zapor naj bi tako odšel 15. oktobra, piše STA.

Polančec je v pogovoru za reški časnik izrazil ogorčenje zaradi obsodbe, saj meni, da ni storil kaznivega dejanja. »Moje ogorčenje narašča, ko primerjam, kako je sistem obravnaval nekatere, ki so resnično kaj storili,« je dejal.

Kot je dejal, »ni nikoli skrival nobenega denarja v torbah« in ga nato izročil državnem tožilcu, ko je že bilo jasno, da gre za umazan denar, niti ni dobival denarja preko oglaševalske agencije Fimi-media. »Proti tistim, ki so to počeli, ni bilo postopkov na sodiščih,« je dejal.

S tem je mislil na bivšo hrvaško premierko in predsednico HDZ Jadranko Kosor in nekdanjega generalnega sekretarja HDZ Branka Bačića, ki sta slabo leto hranila več kot pol milijona evrov iz črnih skladov stranke na sedežu HDZ, dokler niso prijeli bivšega glavnega blagajnika HDZ Mladena Barišića. Šele potem je Bačić sporni denar odnesel državnemu tožilcu Mladenu Bajiću.

Polančec je še dejal, da je bil »norec« in »naivnež«, ker ni odstopil iz vlade takratnega premiera Iva Sanaderja leta 2005, ko je ugotovil, da ga izkoriščajo za opravljanje manj priljubljenih del med volivci, navaja STA. Polančec je bil namreč takrat kot govorec na prvomajski proslavi v Zagrebu izžvižgan, Sanader pa ga je nato ostro kritiziral zaradi množičnega izražanja nezadovoljstva nad delom vlade.

Sicer pa je prepričan, da je kazenski pregon na Hrvaškem selektiven in da je bila odločitev o tem, da bo kaznovan, sprejeta po tem, ko je v začetku leta 2010 nasprotoval avtomatični izključitvi Sanaderja iz stranke.

»Nekateri moji kolegi so to razumeli kot napad na Jadranko Kosor. Pri tem imam v mislih predvsem njo in Vladimirja Šeksa. Prepričan sem, da sem zaradi tega kasneje plačal,« je dejal Polančec.

Ocenil je še, da je sedanji predsednik HDZ Tomislav Karamarko maja letos prevzel vodenje stranke tudi zahvaljujoč dejstvu, da je bil vrsto let na čelu obveščevalne službe in ministrstva za notranje zadeve, kjer je prišel do številnih zaupnih informacij, piše STA.

Proti Polančecu poteka tudi postopek zaradi malverzacije z delnicami koprivniške živilske družbe Podravka, medtem ko so bile obtožbe proti njemu zaradi škodljivega poslovanja Hrvaškega elektrogospodarstva v primeru prodaje elektrike šibeniškem podjetju TLM ovržene, še poroča STA.