Policija objavila imeni osumljencev

Britanska policija je objavila imeni dveh od štirih osumljencev za spodletele napade v Londonu. Blair pa je medtem obžaloval smrt nedolžnega Brazilca.

Objavljeno
25. julij 2005 21.27
London – Britanska policija je objavila imeni dveh od štirih osumljencev za spodletele napade na londonski podzemni železnici in avtobusu minuli četrtek. Gre za 27-letnega Muktarja Saida Ibrahima, znanega tudi kot Muktar Mohamed Said, ki naj bi skušal izvesti eksplozijo na avtobusu, ter 24-letnega Jasina Hasana Omarja, ki naj bi bil odgovoren za enega od treh spodletelih napadov na podzemni železnici. Ibrahim naj bi po besedah vodje protiterorističnega oddelka londonske policije Petra Clarkea pred kratkim obiskal hišo na severu britanske prestolnice, ki jo je danes preiskala policija.

Clarke je še povedal, da je eksplozivno telo, ki ga je v soboto v parku Little Wormwood Scrubs našel neki državljan, bomba, po sestavi pa je podobna štirim bombam, ki so v četrtek delno eksplodirale na treh postajah podzemne železnice in na mestnem avtobusu.Policija je tudi potrdila, da so v parku na zahodu Londona odkrili bombo, podobno tistim, ki so jih uporabili v omenjenih napadih.

V povezavi z napadi so aretirali še dva moška, tako da se je skupno število osumljencev, ki jih je londonska policija prijela po četrtkovih napadih, povzpelo na pet, vendar pa naj ne bi šlo za storilce. Oblasti tako še naprej iščejo štiri ljudi, domnevno odgovorne za bombne napade.

Blairu je žal za smrt nedolžnega Brazilca

Britanski premier Tony Blair se je opravičil za uboj nedolžnega Brazilca, ki ga je minuli petek v Londonu z osmimi streli pokončala policija. "Vsem nam je izredno žal za smrt nedolžnega človeka," je dejal. "A moramo razumeti, da policisti opravljajo svoje delo v zelo zelo težkih okoliščinah. Pri tem jim je treba nuditi vso podporo," je dodal Blair po srečanju s francoskim kolegom Dominiqueom de Villepinom v Londonu.

Blair je pojasnil, da popolnoma razume svojce 27-letnega Brazilca Jeana Charlesa de Menezesa, ki ga je na londonski podzemni železnici v petek po pomoti ustrelil policist v civilu. Policist je domnevno ukrepal zato, ker je menil, da je Brazilec samomorilski napadalec. Družina ubitega razmišlja o tem, da bi pred sodiščem vložila tožbo proti policiji.

Solidarnost in prijateljstvo med Francozi in Otokom

Francoski premier je Blairu zagotovil "solidarnost in prijateljstvo"Francozov po vrsti terorističnih napadov v Londonu. "Zavedamo se vaših težav in globoke žalosti," je dejal de Villepin, ki naj bi si med današnjim obiskom v britanski prestolnici tudi ogledal spominski park Victoria Embankment v središču mesta, kjer se spominjajo žrtev napadov 7. julija.

Po Blairovih besedah Francija in Velika Britanija dobro sodelujeta v boju proti terorizmu, v prihodnje pa si bosta izmenjevali tudi informacije o skrajnih islamskih pridigarjih. "Rešitev problema terorizma je v ukrepanju in tesnejšem sodelovanju. To je ravno to, kar bomo storili," je dodal de Villepin. Predlagal je tudi izmenjavo informacij o zaščiti najbolj občutljivih krajev, kot so železniške postaje in letališča.

Britanski premier je ob tej priložnosti znova zanikal, da bi bila vzrok za napade v Londonu vojna v Iraku. "Nimam absolutno nobenega dvoma o tem, da se bodo ti teroristi izgovarjali na Irak, tako kot so se pred Irakom izgovarjali na Afganistan in pred Afganistanom na kaj drugega. A za to, kar so storili, ni nobenega opravičila. Če bi jim res šlo za ljudi v Iraku, Afganistanu in Palestini, bi delali na tem, da bi te dežele postale demokracije," je dejal.

Britanci verjamejo v povezavo napadov z britansko vpletenostjo v iraško vojno

Raziskava javnega mnenja, katere rezultate bodo objavili danes, pa kaže, da velika večina Britancev verjame, da so bombni napadi na London povezani z vpletenostjo Velike Britanije v iraško vojno. Raziskava podjetja YouGov za časnik Daily Mirror in televizijsko postajo GMTV, kaže, da 23 odstotkov od 1671 vprašanih meni, da je vojna glavni vzrok napadov, 62 odstotkov vprašanih pa meni, da je eden od dejavnikov. Zgolj 12 odstotkov anketirancev je dejalo, da vpletenost v iraško vojno ni pomemben dejavnik v primeru londonskih bombnih napadov.

Annan: Napadi kažejo na nujnost dogovora o definiciji terorizma

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan meni, da okrepitev terorističnih napadov po svetu v zadnjem času izpostavlja nujnost dogovora članic ZN o "dobri definiciji terorizma". "Po mojem mnenju je to, kar se je v zadnjih tednih zgodilo v Londonu in Šarm el Šejku, še en razlog za to, da se premaknemo in se sporazumemo o dobri definiciji terorizma, ki bo sprejemljiva za vse," je pred novinarji v New Yorku povedal Annan.

"Vemo, kdo so teroristi in preprosta in jasna formulacija, ki bi moralno razjasnila, da je mučiti in ubijati civiliste nesprejemljivo ne glede na razloge, bi po mojem mnenju zadovoljila ves svet," je dodal. "Prav tako je treba sprejeti vseobsegajočo konvencijo. Vemo, s čim živimo, in menim, da je ves svet sedaj enoten v boju proti terorizmu. ZN in Generalna skupščina morata biti na čelu tega boja," je še povedal generalni sekretar, ki je v okviru razprav o reformi ZN že večkrat pozval k sprejetju univerzalne definicije terorizma.

Občutljivo vprašanje, kaj je terorizem, že dlje časa razdvaja mednarodno skupnost. Predvsem se to vprašanje veže na izraelsko-arabski konflikt, v katerega so vpletene skupine, ki jih nekatere države obravnavajo kot teroristične, spet druge pa kot osvobodilne.