Politični preobrat na Češkem?

Opozicijski socialdemokrati so glede na preštete glasove s polovice volišč zmagovalci pokrajinskih volitev na Češkem. Izguba večine v senatu bi za vladajočo koalicijo prišla v neprimernem trenutku.

Objavljeno
18. oktober 2008 20.52
Češki premier Mirek Topolanek s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom
El.M./STA
El.M./STA
Praga - Opozicijski socialdemokrati (ČSSD) so glede na preštete glasove s polovice volišč zmagovalci pokrajinskih volitev na Češkem, ki so potekale v petek in danes. ČSSD zmaguje v vseh 13 pokrajinah. Na volitvah 27 od 81 članov zgornjega doma parlamenta, senata, pa vodi v 20 od 27 volilnih okrožjih, čeprav v večini kaže na drugi krog glasovanja.

Volilni izidi so poraz za vladajočo koalicijo Državljanske demokratske stranke (ODS) premiera Mirka Topolanka, krščanskih demokratov (KDU-ČSL) in Zelenih. Še posebej za najmočnejšo med njimi ODS so trenutni volilni rezultati veliko razočaranje.

Državljanski demokrati so namreč na pokrajinskih volitvah pred štirimi leti slavili v 12 od 13 pokrajin in skupaj osvojili 36 odstotkov glasov. Tokrat so se morali kot kaže zadovoljiti le z okoli 23 odstotkov, medtem ko so socialdemokrati napredovali s 14 na 36 odstotkov.

Komunisti (KSČM) so sodeč po delnih neuradnih izidih osvojili 15 odstotkov glasov, KDU-ČSL pa šest odstotkov. Druge stranke, med njimi tudi Zeleni s tremi odstotki, so si v povprečju le redko priborile več kot pet odstotkov glasov in so tako osvojile le malo mandatov v pokrajinskih parlamentih.

Volilna udeležba je bila po prvih podatkih le 39-odstotna.

Tudi na volitvah 27 od 81 članov senata so socialdemokrati v prednosti v 20 od 27 volilnih okrožjih. Ker pa večina kandidatov ni zbrala absolutne večine glasov, pa se v večini napoveduje drugi krog glasovanja, ki bo prihodnja petek in soboto.

Glasovi iz večjih mest še niso prešteti, a če bo ostalo pri teh rezultatih, bo to prvi volilni poraz za premiera Topolanka, odkar je leta 2002 prišel na čelo ODS.

Morebitna izguba večine v senatu za ODS v zelo neprimernem trenutku

Izguba večine v senatu bi za ODS prišla v zelo neprimernem trenutku, pred glasovanjem o lizbonski pogodbi in postavitvi ameriškega protiraketnega ščita na čeških tleh. Poleg tega se koalicija, ki tudi v močnejšem spodnjem domu parlamenta nima trdne večine, sooča z glasovanjem o nezaupnici, medtem ko se mora pripravljati na predsedovanje Evropski uniji v prvi polovici leta 2009.

Ravnotežje moči v 81-članskem senatu, v katerem ima ODS trenutno 41 sedežev, je bistvenega pomena za glasovanje o ratifikaciji Lizbonske pogodbe, saj lahko senat ratifikacijo blokira. Reformno pogodbo EU so doslej ratificirali parlamenti 24 članic unije, na Češkem pa ustavno sodišče na zahtevo senata trenutno odloča, ali je dokument skladen s češko ustavo.

Senatorji bi lahko poleg tega zadržali postavitev radarskega dela ameriškega protiraketnega ščita jugozahodno od Prage, o čemer sta češka vlada in Washington dogovor podpisala julija letos, ter sprejetje proračuna za prihodnje leto.