Bagdad - Dva dni potem, ko so ameriške sile obkolile in prevzele nadzor nad neko stavbo iraškega notranjega ministrstva v iraški prestolnici, so bili mediji obveščeni, da so tam našli 173 iraških civilistov, povečini sunitske veje islama, v vidno slabem stanju. Zavezniške sile so "našle zaskrbljujočo zadevo," je povedal tiskovni predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva Bryan Withman. Ameriške in iraške sile so “zapornike” odkrile, ko so zaradi govoric o zlorabah preiskali zgradbo.
"Povedali so mi, da je bilo v priporu notranjega ministrstva 173 zapornikov in da so podhranjeni. Prav tako se govori, da naj bi bili izpostavljeni nekakšnem mučenju," je povedal iraški premier Ibrahim al Džafari. Ob tem je povedal, da iraške oblasti preiskujejo, kaj se je dogajalo, zapornike pa so premestili na primernejši kraj in jim nudili zdravstveno oskrbo. Ameriško veleposlaništvo v Iraku je že pohvalilo odločitev iraških oblasti o uvedbi preiskave, kar je storila tudi mednarodna organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty International.
Razselili najmanj 10 tisoč družin, uporabljajo preveč sile
Mednarodne sile pod vodstvom ZDA in iraška vojska so kršile mednarodno pravo, ko so med oktobrsko operacijami na zahodu Iraka aretirale zdravnike in zasedale zdravstvene ustanove, so zapisali funkcionarji OZN v ponedeljek objavljenem poročilu, ki zajema obdobje od 1. septembra do 31. oktobra. OZN naj bi po navedbah v poročilu že večkrat skušali usmeriti pozornost na problem priprtih zdravnikov in zasedenih zgradb, sicer namenjenih zdravstveni oskrbi, v pokrajini Anbar.
Misija OZN za pomoč Iraku v pet strani dolgem poročilu tudi navaja, da so ameriške in iraške sile imele na območju "negativen vpliv na človekove pravice". Poročilo navaja, da so ameriške in iraške sile samo v zahodnih iraških pokrajinah Anbar in Nineve razselile več kot 10 tisoč družin. "Takšna dejanja so v nasprotju z mednarodnim pravom v oboroženih spopadih, v vsakem primeru pa pomenijo zanikanje zaščite mednarodnega prava o človekovih pravicah," so zapisali.
Poleg tega nakazujejo, da ameriške sile morebiti uporabljajo preveč sile v svojih operacijah, vendar neposrednih primerov le tega ne navaja. Cena, ki so jo plačali civilisti med vojaško operacijo, bi morala pripeljati do "ponovnega razmisleka o naravi tega konflikta in o sorazmernosti uporabe sile".
V poročilu je tudi navedeno, da je v Iraku priprtih 23.394 ljudi, od tega 11.559 v priporu mednarodnih sil. Od začetka napada na Irak marca 2003 je bilo glede na poročilo ubitih več kot 30.000 civilistov.
Izpustili brata predsednika parlamenta
Kurdske varnostne sile so izpustile Hatema al Hasanija, brata predsednika iraškega parlamenta Hažema al Hasanija. Po besedah Kaesa al Hasanija so njegovega brata izpustili, saj se obtožbe, da je bil vpleten v izbruh nasilja, izkazale za neutemeljene. Vodja Domovinske zveze Kurdistana (UPK) Razkar Ali je pred dnevi potrdil, da so posebne enote policije prejšnji teden aretirale Hatema al Hasanija in še dva njegova varnostnika zaradi vpletenosti v "ekstremistične dejavnosti". Vendar svojci trdijo, da sta bila glavna razloga "ugrabitve" osebnost in delovanje predsednika iraškega parlamenta Hažema al Hasanija.
Nasilje ne pojenja
Iz Iraka sicer spet poročajo o novih smrtnih žrtvah med iraškimi in ameriškimi silami. Na območju Kirkuka je bilo v dveh napadih iraških upornikov ubitih sedem iraških policistov, trije so bili ranjeni. V Kirkuku na severu države pa so neznanci streljali na patruljo policije in pri tem štiri policiste ubili. V drugem delu tega od Bagdada 250 kilometrov oddaljenega mesta pa je obpolicijskem avtomobilu eksplodirala bomba, pri čemer so umrli trije, še trije policisti pa so bili ranjeni.
V streljanju v Mosulu so bili v medsebojnem obstreljevanju ubiti trije uporniki in en policist.
V eksploziji avtomobila bombe pred restavracijo, kamor pogosto zahajajo iraški policisti, sta bila v Bagdadu ubita še dva policista in dva civilista, šest policistov in en civilist pa je bilo ranjenih. V Bagdadu so neznanci streljali na avtomobil nekega univerzitetnega predavatelja in ga ranili, njegovega voznika pa ubili.
Ameriški vojaki v bližini mesta Iskanderija v osrednjem Iraku prijeli skupino petih upornikov in pri tem zajeli kar 287 82-milimetrskih minometnih granat.
Ameriške sile pa v sodelovanju z iraškimi vojaki nadaljujejo operacijo Jeklena zavesa proti upornikom na območju vzdolž sirsko-iraške meje. Ameriška vojska je v ponedeljek zvečer sporočila, da je bilo v operaciji ubitih okoli 50 upornikov. V ponedeljek sta bila na področju ubita še dva ameriška marinca, eden zaradi strelnih ran, eden pa zaradi posledic eksplozije bombe.