Portal Presseurop.eu je zaživel

Prvi večjezični portal s časopisnimi članki o evropskih temah je pričel delovati. Na voljo je v desetih jezikih, zaenkrat brez slovenščine. Med pregledovanimi časopisi, iz katerih bodo objavljani članki, bodo trije slovenski, med njimi tudi Delo.

Objavljeno
26. maj 2009 18.46
Sindikat novinarjev zahteva inšpekcijski nadzor
Sa. J./STA
Sa. J./STA
Bruselj - Zaživela je prva večjezična spletna stran s časopisnimi članki o evropskih temah - portal Pressurop.eu, ki bo na voljo v desetih jezikih. Med njimi za zdaj ni slovenščine, vendar pa bodo med pregledovanimi časopisi, iz katerih bodo objavljani članki, tudi trije slovenski: Delo, Dnevnik in Večer, so danes ob zagonu portala pojasnili v Bruslju.

Članke, ki bodo objavljeni na portalu http://www.presseurop.eu/, bo izbiral konzorcij pod vodstvom Courrier International s sedežem v Parizu. Redno se bo s tem ukvarjalo deset novinarjev - sedem v Parizu ter po eden v Varšavi, Lizboni in Rimu - v sodelovanju z drugimi evropskimi novinarji, ki bodo pregledovali 250 časopisov ali revij in izbirali članke za objavo na portalu.

Članke bodo v deset jezikov - nemščino, angleščino, francoščino, španščino, italijanščino, nizozemščino, poljščino, portugalščino, romunščino in češčino - prevajali prevajalci in nato pregledali novinarji, pojasnjujejo v komisiji. Cilj je, da bi portal sčasoma deloval v vseh 23 uradnih jezikih EU, torej tudi slovenščini, vendar za zdaj ni mogoče napovedati, v kolikšnem času bo članke mogoče brati tudi v slovenščini.

Proračun za portal je namreč določen - po tri milijone evrov na leto v prihodnjih petih letih - in za zdaj ni pričakovati dodatnih finančnih injekcij, so danes pojasnili v Evropski komisiji. Se pa v konzorciju sedaj pogajajo še s Švedsko in po navedbah komisije bo najverjetneje švedščina enajsti jezik, ki se bo pridružil omenjenim desetim.

Na portalu bo mogoče brati članke, objavljene dan prej ali isti dan, analize in komentarje, k temu pa bodo dodane tudi ilustracije. Spletna stran bo interaktivna s tematskimi forumi in možnostjo komentiranja objavljenih člankov iz svetovnih časnikov in revij, na primer britanskega Financial Timesa, francoskega Le Monda, italijanske Corriere della Sera, nemškega dnevnika Frankfurter Allgemeine Zeitung itd.

Pomembno vprašanje za zagon portala je bilo, kako urediti avtorske pravice. Objavljani bodo samo članki iz časnikov, ki imajo s konzorcijem sklenjen dogovor o avtorskih pravicah. Obstajata dve vrsti sporazumov: letni sporazum ali drugi ad hoc sporazumi.

Evropska komisarka za komunikacijsko strategijo Margot Wallström je ob zagonu portala pojasnila, da evropski mediji vse preveč ostajajo zaprti v nacionalnih okvirih ter da je namen portala spodbujanje pretoka informacij.

Direktor Courrier International Philippe Thureau-Dangin pa je pojasnil, da je bistvo te zamisli Evropske komisije dati časopisom več prepoznavnosti v evropskem prostoru. "Kdo v Italiji ali Španiji pa pozna finske ali švedske časopise? Kdo pozna češke časopise v Angliji? Gre za odprtje meja in spoznavanje ljudi s pišočimi mediji," je poudaril.