Atene/Brindisi/Rim/Ankara/Vatikan - Dva Turka sta v grškem zračnem prostoru ugrabila turško potniško letalo tipa boeing 737 z več kot 100 potniki in šest članov posadke, ki je nato pristalo na italijanskem letališču v Brindisiju. Letalo turške letalske družbe Turkish Airlines je letelo iz albanske prestolnice v Istanbul. Ugrabitelja sta dejala, da sta letalo ugrabila zaradi napovedanega obiska papeža Benedikta XVI. novembra v Turčiji. Po pogajanjih z italijansko policijo sta izpustila potnike se predala italijanskim oblastem ter zaprosila za politični azil.
“Letalo je v grškem zračnem prostoru dvakrat poslalo (zakodiran) signal v sili. Štirje grški lovci F-16 so ga nato pospremili na italijansko letališče v Brindisiju,” je sporočil predstavnik grškega ministrstva za obrambo. Tam so ga prestregle italijanske zračne sile. Na letališču so letalo obkrožila policijska, vojaška in reševalna vozila.
Ugrabitelja sta bila po izjavah italijanske policije neoborožena. Turka sta želela namreč preko italijanskih oblasti zgolj poslati sporočilo papežu, nato pa se predati policiji. Na letališču v Brinisiju na jugu Italije so sicer kljub temu uvedli protiteroristične ukrepe.
Turški minister za promet Binali Yildirim pa je danes izjavil, da turška moška nista ugrabila letala zaradi protesta proti papežu, temveč samo zaradi političnega azila.
Medtem so zaprli tudi letališče v Tirani, s katerega je ugrabljeno letalo tudi poletelo. Poleg tega so na letališču uvedli dodatne varnostne ukrepe.
Vatikan pozorno spremljal dogajanje
Iz Vatikana pa so sporočili, da papež pozorno spremljal dogajanje. Tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi pa je dejal, da na Svetem sedežu nadaljujejo s pripravami napovedanih novembrskih in decembrskih obiskov. Uradno naj bi Vatikan obisk v Turčijo napovedal kmalu.
Papež naj bi Turčijo obiskal med 28. in 1. decembrom. Šlo naj bi za strogo sekularen obisk države, ki se poteguje za članstvo v Evropski uniji. Benedikt XVI. je sicer v Turčiji že tako nepriljubljen, saj je še v času, ko je bil še kardinal Joseph Ratzinger nasprotoval sprejemu Turčije v EU, njen možni vstop v integracijo pa ocenil kot "hudo napako, v nasprotju s tokom zgodovine".
Muslimane po vsem svetu je sicer papež razburil 12. septembra s predavanjem na univerzi v Regensburgu med obiskom rodne Bavarske, ko je citiral bizantinskega cesarja Manuela II. iz 14. stoletja: "Pokaži mi, kaj je novega prinesel Mohamed, in videl boš le slabo in nečloveško; vero, ki jo narekuje, pa širi z mečem."
Benedikt XVI. je nato 17. septembra izrazil globoko obžalovanje zaradi odzivov, ki so jih sprožile njegove izjave, ni pa se opravičil. Kot je zatrdil, je le citiral staro besedilo, ki govori o povezavi med islamom in nasiljem, in dodal, da je šlo za citat in ne za njegove besede. Hkrati se je zavzel za resen dialog z islamom, ki ga mora spremljati vzajemno spoštovanje.