Džakarta - Indonezijski otok Java je v soboto stresel potres z močjo 6,2 stopnje po Richterjevi lestvici, ki je po zadnjih podatkih terjal 4611 življenj. Po besedah indonezijskega podpredsednika Yusufa Kalle je bilo še okoli 20.000 ranjenih. Žarišče potresa je bilo v bližini še delujočega vulkana Merapi, potres pa je najhuje prizadel mesto Yogyakarta. Na katastrofo so se odzvale mnoge države in organizacije po svetu, ki so Indoneziji izrazile sožalje in obljubile pomoč pri soočanju s posledicami katastrofe. Ministrstvo za zunanje zadeve (MZZ) za zdaj nima podatkov, ali so med žrtvami tudi Slovenci.
Potres je najhuje prizadel kulturno središče Yogyakarta na indonezijskem otoku Java, kjer so prvi potresni sunki mnoge prebivalce ob 5.54 po krajevnem času presenetili v spanju, nato pa je sledilo še več kot 450 popotresnih sunkov. V mestu so uničene ceste in mostovi, prekinjene so telefonske povezave in oskrba z elektriko, medtem ko si v bolnišnicah, ki so prenatrpane, močno prizadevajo, da bi oskrbeli vse ranjene.
O škodi poročajo še iz dveh bližnjih mest. Tresenje tal sicer ni poškodovalo največjega budističnega templja na svetu, templja Borobudur iz sedmega stoletja, ki leži približno 40 kilometrov severozahodno od Yogyakarte.
Žarišče potresa je bilo kakih 40 kilometrov južno od Yogyakarte, v bližini še delujočega vulkana Merapi, ki že več tednov bruha dim in pepel. Po potresu je prišlo do manjšega izbruha, ki ni terjal žrtev, po besedah predstavnika vremenoslovnega urada pa potres in povišano delovanje vulkana nista neposredno povezana. Zaradi povečane aktivnosti vulkana v zadnjih tednih so večino ljudi, ki živijo v bližini, že evakuirali.
Mesto Yogyakarta je približno 30 kilometrov oddaljeno od obale, tako da so ljudje zaradi govoric o možnem cunamiju z avtomobili in motornimi kolesi množično bežali na višje ležeče predele. Japonska vremenoslovna agencija in indonezijske oblasti so sporočile, da kljub potresu nevarnosti večjega cunamija ni bilo.
Pomoč obljubila tudi Slovenija
Pomoč pri soočanju s posledicami katastrofe so Indonezijcem že obljubile številne organizacije in države po svetu, tudi Slovenija. Slovenski MZZ je sporočil, da za zdaj nima podatkov, ali so med žrtvami potresa na Javi tudi slovenski državljani. Na MZZ so zaradi potresa veleposlaništvu Indonezije na Dunaju poslali sožalno noto, izrazili sožalje svojcem žrtev ter ponudili humanitarno pomoč.
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je zagotovil, da so ekipe ZN za hiter odziv že pripravljene na posredovanje človekoljubne pomoči. Nujno pomoč za žrtve potresa pripravlja tudi Sklad ZN za pomoč otrokom (Unicef), ki bo prebivalcem Jave pomagal s šotori, obleko, hrano, vodo in temeljnimi higienskimi potrebščinami. Unicef je na Javo že poslal skupino izvedencev, ki bo ocenila najnujnejše potrebe prizadetih Indonezijcev. Medicinsko pomoč in ekipe za hitro ocenitev škode pripravlja tudi Mednarodni Rdeči križ.
Sožalje prebivalcem indonezijskega otoka je izrazila tudi Evropska unija. Visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je poudaril, da je EU pripravljena zagotoviti vso potrebno pomoč prebivalcem, ki jih je prizadela ta katastrofa. Unija bo žrtvam potresa na Javi namenila tri milijone evrov nujne pomoči. Bruselj je tudi aktiviral svoj center za informiranje in nadzor, s katerim koordinira odziv članic.
Državam, ki so se odločile za pomoč tej azijski državi, se je pridružila Savdska Arabija, ki bo za žrtve potresa namenila nujno pomoč v višini petih milijonov dolarjev, poleg pomoči v obliki hrane, medicinskega materiala, šotorov in pokrival. ZDA so za žrtve potresa obljubile nujno pomoč v višini 2,5 milijona dolarjev. Ameriški predsednik George Bush je, kot so sporočili iz Bele hiše, žrtvam potresa in njihovim svojcem izrekel svoje globoko sožalje. Nujno pomoč v višini dveh milijonov dolarjev bo namenila tudi Kitajska, ki je obljubila še materialno pomoč. Kitajski predsednik Hu Jintao pa je že v soboto indonezijskemu kolegu Susilu Bambangu Yudhoyonu izrekel sožalje.
Denarno ali materialno pomoč so Indonezijcem ponudile tudi nekatere evropske države
Denarno ali materialno pomoč so Indonezijcem doslej ponudile tudi nekatere evropske države. Praga je Javi obljubila 177.000 evrov takojšnje pomoči, Grčija pa je v prvo pomoč ponudila 200.000 evrov. Norveška je na indonezijski otok že poslala ekipo osmih reševalcev, ki naj bi prizadetim zagotavljala osnovno bolnišnično pomoč. Pomagati je pripravljena tudi Velika Britanija. Predstavniki njenega veleposlaništva v Džakarti so že odpotovali na prizadeto območje.
Na posredovanje pomoči so pripravljene tudi Španija, Avstrija in Švica. Francosko zunanje ministrstvo je Indoneziji ponudilo človekoljubno pomoč in pomoč v osebju. Rusija je prizadetim prebivalcem Indonezije izrazila sožalje in pripravljenost, da jim pomaga. Japonska je Indoneziji obljubila, da bo na Javo poslala ekipo sedmih reševalcev, če bo indonezijska vlada za to zaprosila. Pomagal bo tudi japonski Rdeči križ. Za žrtve te naravne katastrofe bo namenil pomoč v višini 887.000 dolarjev.
Pakistan, ki ga je lani prav tako prizadel potres, v katerem je izgubilo življenje približno 80.000 ljudi, več kot trije milijoni Pakistancev pa so ostali brez domov, je zagotovil, da je Indoneziji pri soočanju s tragedijo pripravljen pomagati na vse načine.
Izraze sožalja in solidarnosti so indonezijskim oblastem in ljudem poleg omenjenih držav sporočili tudi Nemčija, Nizozemska, Hrvaška in Vatikan. V imenu svetega očeta Benedikta XVI., ki je v nedeljo zaključil štiridnevni obisk na Poljskem, je telegram z besedami sočutja indonezijskim oblastem poslal kardinal Angelo Sodano. "Njegova svetost papež Benedikt XVI., globoko užaloščen zaradi potresa blizu Yogyakarte, moli za žrtve in njihove žalujoče družine," je zapisal Vatikan. Italijanska škofovska konferenca pa je za pomoč žrtvam namenila dva milijona evrov.
Območje Tihega oceana stresla še dva močna potresa
Območje Tihega oceana sta danes stresla dva močna potresa. Prvi z močjo 6,2 stopnje po Richterjevi lestvici je stresel Papuo Novo Gvinejo, drugi z močjo 6,7 stopnje pa otočje Tonga. Podatkov o morebitnih žrtvah in gmotni škodi še ni.
Žarišče potresa na Papui Novi Gvineji je bilo na otoku Nova Britanija, 605 kilometrov severovzhodno od prestolnice Port Moresby.
Žarišče potresa na Tongi pa je bilo 143 kilometrov severovzhodno od glavnega mesta otočja Nuku'alofa.