Požari ne pojenjajo

Na Portugalskem so uspeli zajeziti gozdne požare, medtem ko se v Španiji z njimi borijo že tri dni. Ognjeni zublji pa divjajo tudi po Indoneziji in Kanadi.

Objavljeno
10. avgust 2005 16.31
Težave s požari imajo tudi v Španiji
Ottawa/Lizbona/Madrid - Gozdne požare na Portugalskem so teden dni po izbruhu uspeli zajeziti. Medtem se v Španiji že tri dni borijo s požarom v narodnem parku na jugu države, v Indoneziji pa brez nadzora divjajo obširni gozdni požari, ki vplivajo tudi na ozračje sosednje Malezije.

V torek zvečer so portugalski gasilci prišli do živega požaru, ki je od ponedeljka divjal v naravnem parku gorskega masiva Serra de Estrela v središču države. Požar, ki je požgal več kot 2500 hektarov, je eden najhujših doslej na tem zaščitenem območju, tako da se že govori o ekološki katastrofi.

Medtem so se španski gasilci morali lotiti zlivanja vode na ogenj z letali in poskusov zajezitve požara s pomočjo zemlje in ovir, ki naj bi ga zaustavile. Oblasti ocenjujejo, da je ogenj na območju Sierra de Cazorla v provinci Jaen, skupaj z dvema požaroma v bližini, ki so ju že uspeli zajeziti, doslej uničil okoli 4000 hektarov gozda.

Pri gašenju je sodelovalo 38 protipožarnih letal, evakuirati pa so morali že okoli 1000 ljudi. Požar, ki je izbruhnil v nedeljo, naj bi povzročila strela. Španija medtem preživlja najbolj sušno poletje, odkar so pred šestdesetimi leti začeli z meritvami. Letos je okoli 5000 gozdnih požarov uničilo 50.000 hektarov gozdnih površin.

Zaradi obširnih požarov v Indoneziji se je v sredo poslabšala kvaliteta zraka v malezijski prestolnici Kuala Lumpur, kar bi lahko prisililo oblasti, da zaprejo šole in omejijo delovni čas. Pojavlja se tudi problem navigacije po ožini Malacca med Sumatro in malezijskim polotokom, kjer poteka tranzit tretjine svetovne trgovine.
V torek je satelitska slika po besedah lokalne gasilske službe pokazala 220 požarnih žarišč v provinci zahodnega Kalimantana, na indonezijskem delu otoka Borneo. "Poleg pomanjkljive vključenosti lokalnih služb se srečujemo s težavami pri dostopnosti požarov, ki so predaleč stran od vodnih virov, ti pa so zaradi sušne dobe tik pred izsušitvijo," je povedal vodja protipožarne službe.

Vsako leto med sušnim obdobjem se Indonezija srečuje s problemom, ko kmetje in gozdarji krčijo in pripravljajo zemljišča za gojenje kultur tako, da jih zažigajo, kar je sicer prepovedano z zakonom. V letih 1997 in 1998 so tovrstni požari ušli izpod nadzora za več mesecev, kar je med drugim povzročilo motnje v javnem zdravstvu in zračnem prometu, gospodarska škoda pa je znašala okoli 9,3 milijarde dolarjev.

Gori tudi v Kanadi

Iz kanadske province Ontario v osrednjem delu države poročajo o najhujših gozdnih požarih v zadnjih desetih letih. Kot je v torek sporočil tiskovni predstavnik kanadskega ministrstva za naravne vire Steve Payne, je ogenj uničil kakih 27.500 hektarjev gozda.

Z ognjem so bori kakih 1500 gasilcev, ki jim delo otežuje suša v tem delu Kanade.