Rim - V Sredozemskem morju so danes zjutraj znova ugasnila življenja ljudi, ki se v upanju po boljšem in varnejšem življenju podajo na nevarno pot do Evrope. Pred obalo italijanskega otoka Lampedusa, kjer je v zadnjih letih umrlo več deset tisoč pribežnikov, je danes zjutraj zagorelo plovilo, na katerem je bilo 500 ubežnikov iz Somalije in Eritreje. Utonilo je vsa 93 ljudi, med njimi tudi trije otroci in nosečnica. Po poročanju italijanske agencije Ansa je okoli 250 ljudi pogrešanih, 180 so jih pravočasno rešili.
»To je tragedije brez primere. V vseh teh letih dela še nikoli nisem videl česa takega. Žal ne potrebujemo reševalnih vozil, ampak mrliška,« je povedal tamkajšnji zdravnik Pietro Bartolo.
»Preživeli so v šoku. V vodi so bili od zgodnjih jutranjih ur,« je povedala županja Lampeduse Giusi Nicolini. Pojasnila je, da se je motor na dotrajanem plovilu pokvaril manj kot kilometer od obale. Potniki so pozornost poskušali pritegniti z manjšim ognjem, ki so ga zanetili na krovu, a so ognjeni zublji ušli izpod nadzora. Zaradi panike se je ladja naposled prevrnila.
»Na pomoč so najprej priskočili lastniki zasebnih ladji, ki so pluli v bližini in so slišali krike,« je povedal predstavnik tamkajšnje urgence Antonino Candela. Pojasnil je še, da se je plovilo prevrnilo nekaj ur za tem, ko je na Lampeduso srečno prispela barkača s 463 sirskimi begunci na krovu.
Današnja nesreča pred obalo Lampeduse je le zadnja v vrsti številnih tragičnih zgodb pribežnikov, ki jim ni uspelo doseči kopnega. V ponedeljek je pred obalo Sicilije utonilo najmanj 13 ljudi, ki so po brodolomu poskušali plavati na varno.
Italijanska vlada je zaradi ene najhujših nesreč ob obali Lampeduse v zadnjih letih za jutri razglasila dan žalovanja. Vrstijo se tudi opozorila, da vprašanje pribežnikov ni le Italijansko, ampak gre za problem, s katerim bi se morala ukvarjati celotna Evropska unija. Italijanski predsednik Giorgio Napolitano se je danes zavzel za vzpostavite patrulj ob severnoafriški obali, ki bi beguncem preprečile odhod na nevarno pod do Evrope. »Nujno je, da ustavimo kriminalno trgovino z ljudmi, kar moramo storiti v sodelovanju z državami, od koder prihajajo migranti in prosilci za azil,« je v Rimu dejal Napolitano.