Pariz − Slovesnosti se je udeležil tudi palestinski predsednik Mahmud Abas, ki je ob tej priložnosti dejal, da članstvo v Unescu pomeni prvo pomembno priznanje njegove države, pri čemer je izrazil upanje, da bodo temu zgledu sledile tudi druge agencije ZN. »Ganljivo je bilo videti dvig naše zastave pred agencijo ZN. Upam, da bo to dobro znamenje za članstvo Palestine v drugih mednarodnih organizacijah,« je dejal. Ob dvigu črno-belo-zelene zastave z rdečim trikotnikom je zazvenela še palestinska himna, piše Slovenska tiskovna agencija.
Abas je nadaljeval, da se prizadevanja za polno članstvo v ZN in drugih mednarodnih organizacijah nadaljujejo. Palestinski predsednik je septembra namreč vložil prošnjo za članstvo Palestine v Združenih narodih. Odločitev o tem v Varnostnem svetu ZN še ni padla, je pa obsojena na neuspeh glede na to, da so ZDA napovedale veto.
»Trenutno potekajo pogovori z vsemi stranmi,« je o palestinski prošnji za članstvo v ZN dejal Abas. »Nismo še zahtevali glasovanja, vendar bi se to lahko zgodilo v vsakem trenutku. Če nimamo večine, bomo prošnjo vlagali znova in znova,« je dodal.
Unesco je prva agencija ZN, ki je Palestino sprejela kot polnopravno članico. Zgodovinsko glasovanje 31. oktobra je dalo palestinskim prizadevanjem za mednarodno priznanje svoje neodvisne države še dodaten zagon. A Unesco je za palestinsko članstvo plačal precej visoko ceno. ZDA, ki nasprotujejo priznanju Palestine, so namreč začasno ustavile financiranje organizacije z obrazložitvijo, da jim zakonodaja prepoveduje financiranje agencij ZN, ki sprejmejo Palestino v polnopravno članstvo. Svoje prispevke je ustavil tudi Izrael, dodaja STA.
Generalna direktorica Unesca Irina Bokova je zato napovedala drastično varčevanje, čeprav so nekatere države obljubile izredne prispevke v proračun organizacije, med njimi Indonezija 10 milijonov dolarjev in Gabon dva milijona dolarjev.