»V tem trenutku ni na agendi izključitev nobene slovenske članice Aldeja,« je pojasnil nizozemski liberalni politik, a hkrati potrdil, da razmišlja o tem, da bi se v Slovenijo odpravil na posebno misijo za ugotavljanje dejstev. Točnega datuma, kdaj naj bi se to zgodilo, nima v mislih.
Van Baalen je na twitterju danes zapisal, da z veliko zaskrbljenostjo spremlja politično dogajanje v Sloveniji in da je, tako kot evropska komisarka za vrednote in preglednost Vera Jourova, zelo kritičen do izjav premiera Janše »proti svobodnim medijem«.
Nizozemca naj bi v ukrepanje proti SMC prepričevali nekateri predstavniki slovenskih opozicijskih strank v Bruslju. Stranka ALDE je sicer tretja največja evropska politična stranka, ki med svoje članice poleg SMC šteje tudi Listo Marjana Šarca (LMŠ) in Stranko Alenke Bratušek (SAB).
Misije tudi v Estoniji in Romuniji
Podobna misija za ugotavljanje dejstev, kot jo omenja van Baalen, trenutno poteka v Estoniji, kjer je ena od liberalnih strank (Sredinska stranka) v koaliciji z radikalno desnico. Postopek po navedbah virov menda ne gre v smer, da bi to stranko izključili iz Aldeja.
V Romuniji je na koncu stranka, ki se imenuje Alde Romania sama izstopila iz Aldeja, saj bi sicer bila izključena. Imela pa je neliberalne poglede, denimo zavzemala se je, da v ustavo zapišejo, da je zakon zveza moškega in ženske.
Odločitev o uvedbi misije mora potrditi svet Alde, ki ga zaradi pandemije najverjetneje ne bodo mogli organizirati pred jesenjo. SMC naj bi v kratkem – domnevno na željo van Baalna – poslala pismo, v katerem bo poskušala pojasniti, da znotraj trenutne vladne koalicije drži liberalno linijo in da ima drugačna stališča kot SDS pri vrsti vprašanj, denimo glede LGBT+, Thompsona, pisma EK o stanju v pravosodju.
Alde sicer ne more predpisovati svojim članicam, kako in s kom naj se povezujejo v koalicije, oziroma ustvarjajo sanitarne kordone okoli določenih strank.