Predsedniška tekma: Hollande proti Aubryjevi

Prihodnjo nedeljo se bosta pomerila v drugem krogu socialističnih predvolitev.

Objavljeno
10. oktober 2011 19.58
Posodobljeno
10. oktober 2011 20.10
Mimi Podkrižnik, zunanja politika
Mimi Podkrižnik, zunanja politika

Pariz − Izid je naslednji: François Hollande je pričakovano povedel, Martine Aubry se je uvrstila na drugo mesto, Francozi so pokazali izjemno veliko zanimanja, saj se je predsedniških predvolitev socialistične in radikalne stranke levice v nedeljo udeležilo več kot 2,5 milijona volilnih upravičencev. V precejšnjem številu so glasovali tudi na območjih, kjer je volilna abstinenca tradicionalno visoka, denimo v Roubaixu na severovzhodu države, nekdanjem središču tekstilne industrije. Po mnenju nekaterih komentatorjev so državljani tokrat prišli na volišča, ker menijo, da je skrajni čas za spremembe.

Medtem ko so nekdanjemu voditelju socialistične stranke Françoisu Hollandu, kakor so napovedovale že ankete javnega mnenja, namenili 39 odstotkov glasov, se lahko sedanja prva socialistka in županja Lilla Martine Aubry pohvali z 31-odstotno podporo. Kdo med njima se bo na pomlad potegoval za predsedniški stol, bo jasno prihodnjo nedeljo, ko bodo pripravili drugi krog. Iz njega so izpadli Arnaud Montebourg (zbral je »presenetljivih« 17 odstotkov oziroma precej več, kakor so mu napovedovale raziskave javnega mnenja), predsedniška kandidatka iz leta 2007 Ségolène Royal, ki ob borih sedmih odstotkih podpore ni mogla prikriti solz razočaranja, poslanec in župan Évryja Manuel Valls (približno šest odstotkov) ter levi radikalec Jean-Michel Baylet (slab odstotek). Pri Mondu opozarjajo, da končnega izida ni mogoče predvideti, kajti ni nujno, da bo Hollande, ki ga ideološko postavljajo na levo sredino, pritegnil glasove odpadlih kandidatov. Vsaj Montebourg, prepoznaven po svojem protiglobalizacijskem programu, in Royalova da sta bliže Aubryjevi – političarki, ki vztraja na pravi levici in je že napovedala, »da bo leta 2012 premagala Nicolasa Sarkozyja«. Kako se bodo prelili glasovi, je odvisno tudi od tega, koga iz zmagovalnega dvojca bodo izpadli kandidati javno podprli. Manuel Valls, denimo, se je v nedeljo že zavzel za Hollanda.

Prvi krog predvolitev je dal nov zagon socialistom, kajti uspelo jim je pritegniti veliko več volivcev, kakor so upali: vnaprej so jih napovedovali dober milijon. Na desnici so »mobilizacijski« uspeh levice, po pisanju Monda, komentirali z besedami Jean-Françoisa Copéja, generalnega sekretarja Zveze za ljudsko gibanje (UMP): 2,5 milijona je vendarle komaj pet odstotkov volilnega telesa. Na levici vidijo v »tako visoki udeležbi« željo po spremembah, čas da je za politiko, drugačno od sedanje Sarkozyjeve.