Večina obolelih, ki so jih že sprejeli na oddelek za intenzivno nego in jih dali na respiratorje, je najstnikov oziroma mladih odraslih. Kot so še dejali ameriški zdravniki, naj še ne bi bilo znano, če si bodo popolnoma opomogli. Zato svarijo javnost, da so na nevarno bolezen pozorni.
Pri tem so izpostavili nekaj simptomov, ki so se pojavili pri obolelih, med drugim so pacienti pred hospitalizacijo tožili za težavami z dihanjem, bili so brez sape in so čutili bolečine v prsih. Prav tako so si pacienti namerili vročino, kašljali so, bruhali in imeli diarejo.
Vsaj 31 potrjenih primerov
Center za nadzor in preprečevanje bolezni (originalno CDC) naj bi po besedah glavnih zdravstvenih uradnikov v preteklih tednih tesno sodeloval z zdravstvenimi službami v vsaj petih zveznih državah, da bi ugotovili vzrok za do sedaj nepoznano bolezen pljuč. Te države so Kalifornija, Indiana, Minnesota, Wisconsin in Illinois.
Kot trdijo pristojni, je trenutno vsaj 31 potrjenih primerov, po besedah CDC pa preiskujejo 94 primerov v štirinajstih državah. »Do danes ni zadostnih dokazov, ki bi potrdili, da je krivec za takšno zdravstveno stanje ljudi nalezljiva bolezen,« dodaja predstavnica CDC Kathy Harben.
Čeprav so si nekateri primeri med seboj podobni, so uradniki dejali, da še ne vedo, ali lahko bolezen povezujejo z e-cigaretami kot takimi, z določenimi sestavinami, ki jih ljudje vdihavajo skozi e-cigarete.
E-cigarete med mladimi vedno bolj priljubljene
E-cigareti so zlasti med mladimi v ZDA postale izjemno priljubljene. V preteklem letu je več kot tri milijone srednješolcev v eni izmed raziskav odgovorilo pritrdilno, da je v preteklem mesecu uporabilo e-cigareto. Čeprav se o njihovih dolgotrajnih stranskih učinkih ve zelo malo.
Kot so pokazale nekatere raziskave, naj bi vejpanje onemogočalo čiščenje pljučnih sistemov in zaradi tega povzročalo kronične bolezni. Iz zgoraj navedenih razlogov so zdravstveni veljaki opozarjali na epidemijo vejpanja med mladostniki, o katerem se po njihovem mnenju ve (pre)malo.