Prihodnost Kosova je v rokah srbskih volilcev

V Srbiji se je začel dvodnevni referendum o novi ustavi, ki opredeljuje tudi prihodnji status Kosova. Srbija bo dobila novo ustavo, če bo zanjo glasovala najmanj polovica volilnih upravičencev.

Objavljeno
28. oktober 2006 22.54
Srb s Kosova pred domačo hišo destilira žganje
Beograd - Na dvodnevnem referendumu o novi ustavi Srbije je prvega dne do zaprtja volišč oziroma do 20. ure glasovalo nekaj več kot 1,16 milijona ali 17,5 odstotka volilnih upravičencev, je sporočila nevladna organizacija Center za svobodne volitve in demokracijo (CeSID), ki ima opazovalce na skoraj vseh voliščih. Srbija bo dobila novo ustavo, če bo zanjo glasovala najmanj polovica njenega volilnega telesa - polovica od skupno nekaj manj kot 6,64 milijona volilnih upravičencev, za kar bodo imeli priložnost še v nedeljo.

Srbska volilna komisija pa je na drugi konferenci za novinarje sporočila, da je do 18. ure glasovnice oddalo 15,29 volilnih upravičencev, vendar je poudarila, da še ni dobila podatkov z volišč na Kosovu.

Največja udeležba v Beogradu

Prvega dne je bila največja volilna udeležba v Beogradu (18,21-odstotna), najmanjša pa v Vojvodini (11,78-odstotna), kjer posamezne stranke niso bile zadovoljne z določili ustave, ki se nanašajo na avtonomijo pokrajine.

Ustavo je že potrdil srbski parlament 30. septembra, ko je zanjo glasovalo 242 od skupno 250 poslancev, vendar je za njeno veljavnost potrebna še najmanj polovica glasov vseh volilnih upravičencev v Srbiji. Referendumsko vprašanje se glasi: Ali ste za potrditev nove ustave Republike Srbije?

Na Kosovu je v volilne sezname vpisanih dobrih 100.000 ljudi, ki bodo lahko glasovnice oddali na voliščih v 22 občinah. Misija ZN na Kosovu (UNMIK) sicer ne podpira izvedbe referenduma o srbski ustavi tudi v pokrajini, vendar je sporočila, da ne bo nikomur preprečila udeležbe na referendumu.

Srbska volilna komisija mora končne uradne izide referenduma objaviti najpozneje 2. novembra do 20. ure, prve izide pa je napovedala za ponedeljek zvečer.

Izkušena nevladna organizacija Center za svobodne volitve in demokracijo (CeSID) bo s 1335 opazovalci pokrila vsa volišča v Srbiji in na Kosovu. CeSID pričakuje, da bo prvega dne volilna udeležba 25-odstotna, kar naj bi govorilo v prid njegovi napovedi, da bo nova srbska ustava na referendumu dobila zadostno podporo.

Glasovanje na referendumu bo spremljalo tudi 26 opazovalcev parlamentarne skupščine Sveta Evrope, 35 opazovalcev Evropske unije ter sedem članov ruske dume.

Večina vodilnih predstavnikov vladajočih in opozicijskih strank je danes izrazila prepričanje, da se bodo državljani Srbije na plebiscitu opredelili za zamenjavo dosedanje šestnajst let stare, t. i. Miloševičeve ustave z novo, ki naj državi zagotovil stabilnost in definira njeno identiteto, kot je v petek v pogovoru za srbsko televizijo RTS povedal premier Vojislav Koštunica.

Koštunica prepričan, da se bodo Srbi pravilno odločili

Če Srbija ne bo dobila nove ustave, se bo lahko znašla v precej kočljivem položaju, na kar sta opozorila srbski predsednik Boris Tadič in premier Vojislav Koštunica. Prvi je opozoril, da bi se v primeru neuspeha referenduma Srbija soočila "z več mesecev ali morda celo z več let politične negotovosti, z nekakšno vrsto institucionalne krize".

Koštunica pa je opozoril na "temačne in nezaslišane posledice" morebitnega neuspeha referenduma. "Vprašanje ustave je vprašanje prihodnosti države, kajti le suverena volja ljudstva, izražena na referendumu, lahko trajno zaokroži in potrdi ozemeljsko celovitost Srbije," je zatrdil srbski premier.

Srbski premier je prepričan, da bodo državljani Srbije na referendumu o novi ustavi, ki poteka danes in v nedeljo, sprejeli pravilno odločitev in podprli novo ustavo. Po prepričanju Kuštunice naj bi ta državi zagotovila stabilnost in definirala njeno identiteto.

Odločitev o novi ustavi bi lahko Srbija sprejela že ob razpadu Jugoslavije, je menil Koštunica. " Z njo zamujamo, a lahko rečemo, da je ustava dobro pripravljena in da je zdaj pravi čas zanjo," je še dejal in izrazil zadovoljstvo, da je ustavo podprl tudi srbski patriarh Pavle. Slednji je državljane pozval, naj se referenduma udeležijo in da naj na vprašanje "Ali ste za potrditev nove ustave Republike Srbije" odgovorijo z da.