Priprave na "najslabši možni" scenarij

Japonska in Kitajska sta zelo zaskrbljeni zaradi morebitnega preskusa izstrelitve severnokorejske balistične rakete. Japonska se že pripravlja na “najslabše”.

Objavljeno
22. junij 2006 13.47
Priprave na morebitno izstrelitev severnokorejske rakete dolgega dosega
Peking/Tokio – Kitajska je "zelo zaskrbljena" zaradi napetosti, ki so jo v mednarodnem okolju ustvarila poročila, da namerava Severna Koreja izvesti preizkus izstrelitve balistične rakete dolgega dosega. Zato vse strani poziva, naj storijo vse, kar je v njihovi moči za zagotovitev miru in stabilnosti v regiji, so sporočili s kitajskega zunanjega ministrstva.

Severna Koreja in njeno orožje so bili predmet razprave tudi v japonskem parlamentu. Kot je dejal namestnik japonskega zunanjega ministra Jasuhiza Šiozaki, Japonska nima informacij, da Severna Koreja res poseduje tehnologijo, potrebno za opremo balistične rakete z jedrsko konico. "Severna Koreja doslej ni izvedla kakega jedrskega poskusa," je dodal predstavnik vlade Šinzo Abe.

Japonski obrambni minister Fukuširo Nukaga pa o tem, ali njihova soseda ima jedrsko orožje, ni želel ugibati. Povedal je, da njegovo ministrstvo nima podrobnih informacij o tehnološkem razvoju Severne Koreje, vendar zbira podatke s pomočjo mornarice in letalskih sil.

Panika, škoda, posledice

Kot je povedal šef japonske policije, se Japonska kljub vsemu pripravlja na “najslabši možni scenarij”, torej za primer, če bi tudi na japonsko ozemlje padli deli rakete. “Če bi se to zgodilo, bi potrebovali posebne reševalne ekipe, poleg tega pa moramo računati na morebitno paniko, ki bi lahko izbruhnila med ljudmi po izstrelitvi rakete,” je dejal Iwao Uruma.

ZDA zavrnile dialog s Pjongjangom

Severna Koreja, ki je zadnji preizkus rakete opravila leta 1998, je lani uradno razglasila, da ima jedrsko orožje. Zato se je mednarodna skupnost z zaskrbljenostjo odzvala na poročila, da namerava izvesti preizkus izstrelitve balistične rakete, ki bi domnevno lahko dosegla ZDA.

Predstavnik Severne Koreje v ZN Han Song-Ryol je v sredo ponudil, da bi mednarodne skrbi zaradi napovedane izstrelitve pomirili v neposrednih pogovorih z ZDA, vendar so slednje ponudbo odklonile, češ da grožnje z izstrelitvijo medcelinske rakete niso normalen način za iskanje dialoga.