V ameriškem ministrstvu za domovinsko varnost so pred kratkim ugotovili, da število napadov na ameriška državna in zasebna digitalna omrežja raste. Leta 2005 so jih našteli 4095, lani pa jih je bilo že 72.065. A to so le napadi, ki so uspeli, poskusov pa je vsak dan na tisoče. Samo obrambno ministrstvo je lani odkrilo okoli 360 milijonov poskusov vdora v svoje računalniške sisteme, medtem ko jih je bilo leta 2006 le šest milijonov. Pentagon je samo v zadnjih šestih mesecih porabil 100 milijonov dolarjev za popravilo škode, ki so jih povzročili ti napadi. Najbolj odmeven med njimi je bil uspešen vdor v najdražji ameriški obrambni program z imenom Joint Strike Fighters, ki je vreden okoli 300 milijard dolarjev.
Hekerjem je uspelo vdreti tudi v sistem za nadzor električnih omrežij, je včeraj povedal ameriški predsednik. Poleg tega jim je po njegovih besedah v času predsedniških volitev uspelo prodreti v računalnike njegovega predvolilnega štaba, kjer so se dokopali do elektronskih naslovov, načrtov potovanj in programskih izhodišč. Pred kratkim je komisija ministrstva za transport posvarila, da zaradi hekerskega vdora utegne biti v nevarnosti celotni sistem zračnega nadzora. Članica sveta za nacionalno varnost Melissa Hathaway, ki je vodila izdelavo včeraj objavljene analize, je že konec lanskega leta opozorila, da so zlasti ranljivi sistemi, ki upravljajo električno omrežje in finančne transakcije. »Bog nas obvaruj pred tem, da bi nekdo zrušil ali manipuliral naš finančni sistem. Če bi se zgodilo kaj takega, bi bila sedanja finančna kriza videti kot sprehod po parku,« je izjavila Hathawayeva.
Strateška analiza, ki jo je Obama naročil februarja, je bila narejena že pred tedni, z njeno javno razgrnitvijo pa so odlašali zaradi polemik o tem, kakšna pooblastila bo imel novi urad, kakšna sredstva bo potreboval in od kod jih bodo vzeli. Pojavljali so se podobni pomisleki kakor takrat, ko je prejšnja administracija odobrila prisluškovanje domnevnim teroristom, a so ameriški vohuni hkrati nadzorovali tudi komunikacijo svojih lastnih državljanov. To pa je nezakonito, saj vohunske agencije ne smejo delovati na domačem ozemlju, svojim državljanom pa ne smejo prisluškovati tudi za to pooblaščeni varuhi zakona, če prej ne dobijo odobritve sodišča. Obama je včeraj nekajkrat zagotovil, da bo novi urad poskrbel za zaščito zasebnosti in državljanskih pravic.
Predsednik je govoril le o obrambi pred računalniški napadi, hkrati pa je včeraj v javnost pricurljala tudi novica, da bo v naslednjih tednih Obama podpisal tajni ukaz o vzpostavitvi novega vojaškega poveljstva, ki bo pristojno tudi za pripravo strategije ameriških računalniških napadov. V tem trenutku še ni jasno, ali bo takšne računalniške napade vodil Pentagon ali Agencija za nacionalno varnost (NSA) ali pa kar oboji hkrati.
Iz sobotne tiskane izdaje Dela