Pripravlja se sporazum glede severa Kosova

V sporazumu so zapisani ukrepi, ki jih morata obe strani izvesti do konca leta.

Objavljeno
03. avgust 2012 19.13
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Priština - Priprave na politični dialog med Kosovom in Srbijo so v polnem teku. Po poročanju kosovskega časnika Koha Ditore, ki ga povzema Slovenska tiskovna agencija, se pripravlja sporazum za normalizacijo odnosov med državama. V njem so zapisani ukrepi, ki jih morata obe strani izvesti do konca leta. Sporazum pa od Srbije naj ne bi zahteval priznanja neodvisnosti Kosova.

Koha Ditore navaja, da novi dokument za večinsko srbski sever Kosova predvideva več rešitev, ki jih je predvidel že načrt nekdanjega posebnega odposlanca ZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija iz leta 2007, pa tudi nekatere nove elemente. Ahtisaarijev načrt, ki ga Srbi povečini zavračajo, sicer v novem sporazumu naj ne bi bil izrecno naveden.

Sporazum med drugim predvideva, da bo kosovska vlada zagotovila povečanje števila poslancev srbske narodne skupnosti v kosovski skupščini in uvedla amnestijo za prebivalce severa Kosova, ki niso plačali položnic za vodarino, elektriko in druge storitve. Sporazum pa od Srbije naj ne bi zahteval priznanja kosovske neodvisnosti, poroča STA.

Medtem pa kosovski časnik Express poroča, da naj bi do prvega srečanja med srbskim predsednikom Tomislavom Nikolićem in kosovsko predsednico Atifeto Jahjaga prišlo oktobra. Srečanje naj bi potekalo v eni od držav članic EU, imelo pa naj bi predvsem simboličen pomen. Pripravljala naj bi ga visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton, poroča STA.

Je pa prvo srečanje z Nikolićem vsaj za zdaj zavrnil hrvaški predsednik Ivo Josipović. Kot je namreč dejal, bo njuno srečanje mogoče šele, ko bo bo Nikolić »jasno dokazal, da je spremenil svoj odnos do sosednjih držav«, so sporočili iz Josipovićevega kabineta kot odgovor na Nikolićeve napovedi, da naj bi do njunega srečanja prišlo že kmalu.

Nikolić, ki je srbski predsednik od 31. maja letos, je povzročil nemalo razburjenja na Hrvaškem in v Bosni in Hercegovini z izjavami, da v Srebrenici leta 1995 ni bilo genocida in da je bil Vukovar srbsko mesto, v katerega se Hrvati nimajo kaj vračati, še piše STA.