Priseljevanje bo preprečevalo 6000 vojakov

Predsednik Združenih držav George Bush je poudaril, da bodo ZDA celovitejše pristopile k reševanju stiske dvanajstih milijonov priseljencev v državi.

Objavljeno
16. maj 2006 12.14
Bush nagovoril Američane
Washington - Predsednik Združenih držav Amerike George Bush je sinoči v enem izmed redkih televizijskih nagovorov iz Bele hiše poudaril, da bodo ZDA celovitejše pristopile k reševanju stiske dvanajstih milijonov priseljencev v državi in razglasil, da bo na mejo z Mehiko poslal 6.000 pripadnikov narodne garde.

Militarizacijo meje pa je zanikal s trditvijo, da pripadniki narodne garde ne bodo patruljirali ob meji, ampak bodo le pomagali z logistično podporo in z urjenjem obmejnih stražarjev ter pri gradnji varnostne ograje. Bush je za kritje stroškov kongres prosil za dodatnih 1,9 milijarde dolarjev.

Državljanstvo za priseljence in kazen za prestop meje

Bushev načrt predvideva tudi postopno pridobitev državljanstva za priseljence, ki bodo v posebnem programu za gostujoče delavce in bodo plačali kazen za nezakonit prestop meje, se učili angleščine in dokazali, da so zaposleni. Obsežnejše deportacije nezakonitih priseljencev v načrt niso vključene.

Predstavniški dom kongresa je že podprl strog zakon, ki bi nezakonite priseljence obravnaval kot kriminalce in okrepil varnostno ograjo na meji, o reformi te politike pa bo ta teden razpravljal še senat.

Poleg 6000 pripadnikov nacionalne garde naj bi ameriška administracija do leta 2008 izurila še dodatnih 6000 obmejnih agentov, ki bodo pomagali namestiti senzorje gibanja in infrardeče kamere vzdolž 3140 kilometrov dolge meje. Hkrati je Bush zavrnil tako množičen izgon nezakonitih priseljencev, ki že živijo v ZDA, kot splošno amnestijo.

"Mehika je naša soseda, naša prijateljica," je dejal Bush in dodal: "Še naprej bomo sodelovali pri izboljšanju varnosti na obeh straneh meje". Na njegova zagotovila se je že odzvalo mehiško zunanje ministrstvo, ki je v sporočilu za javnost med drugim zapisalo, da Mehika "izraža zaskrbljenost, da ukrepe ne spremlja zadosten napredek v zakonodajnem procesu, kljub temu, da je mehiška vlada dobila zagotovila, da napovedani ukrepi ne pomenijo militarizacije meje". Mehika podpira imigracijsko reformo, ki bo pomenila "rešitev za milijone Mehičanov, ki živijo v ZDA brez ustreznih dokumentov, hkrati pa bo obema državama omogočila, da lahko računata na bolj varno mejo".

Zaradi kongresnih volitev novembra letos Bush po ocenah političnih komentatorjev pri imigracijski reformi "lovi ravnotežje". Istočasno mora upoštevati hitro rastočo manjšino Latinoameričanov in zahtevo gospodarstva po cenejši delovni sli, hkrati pa slediti vse glasnejši zahtevi večine ameriških državljanov, ki podpirajo ostrejše ukrepe proti nezakonitim priseljencem.

Bush: Okrepil bom varnost na meji

Ameriški predsednik je v svojem govoru tudi prvič priznal, da na meji z Mehiko prihaja do velikih težav. "Nimamo več popolnega nadzora nad mejo, vendar sem odločen, da to spremenim," je dejal Bush.

V ZDA trenutno poteka burna razprava o priseljencih. Ulični protesti so v minulih tednih pritegnili več milijonov zakonitih in nezakonitih priseljencev. Protestniki so zahtevali manj restriktivno imigracijsko politiko in izražali nasprotovanje zakonu, ki ga je predsedniški dom sprejel decembra lani, in predvideva, da je nezakonit vstop v ZDA zločin. Ameriški senat je v ponedeljek nadaljeval razpravo o zakonu o priseljevanju, Bush pa je senatorje že pozval, naj do konca meseca dosežejo dogovor.