Priseljevanje v Italiji odslej kaznivo

Nezakonito bivanje bo v Italiji po novem kaznivo dejanje z zagroženo kaznijo od 5000 do 10.000 evrov. Zakon županom mest dovoljuje tudi oblikovanje prostovoljnih skupin občanov, ki bodo policijo obveščali o morebitnih varnostnih grožnjah.

Objavljeno
09. avgust 2009 20.08
Italijanski policisti
An.B./STA
An.B./STA
Rim - V Italiji je v soboto z objavo v uradnem listu dober mesec po sprejemu v parlamentu začel veljati sporni paket zakonov o krepitvi varnosti, ki med drugim kriminalizira nezakonito priseljevanje in županom mest dovoljuje oblikovanje t. i. obhodnih straž.

 

Namen zakona je domnevno zajeziti val nezakonitih priseljencev, ki jih sodeč po anketah številni Italijani povezujejo s kriminalom. Samo lani je v Italijo prispelo 36.000 migrantov, večinoma po morju iz Afrike. Po številu priseljencev, ki zaprosijo za azil, je Italija na četrtem mestu za ZDA, Kanado in Francijo

 

Nezakonito bivanje bo v Italiji po novem kaznivo dejanje z zagroženo kaznijo od 5000 do 10.000 evrov, medtem ko zaporna kazen ni predvidena. Je pa zagrožena večmesečna zaporna kazen za tiste, ki nezakonitim priseljencem oddajajo stanovanja.


Javnost ogorčena

 

Levosredinska opozicija, Cerkev in borci za človekove pravice paket zakonov ostro kritizirajo. Kritiki med drugim opozarjajo, da bo novi zakon ustvaril "suženjstvo" oziroma razred delavcev brez vseh pravic, saj bo nezakonite priseljence silil v slabo plačano delo, poleg tega pa jih bo pripravil do tega, da se bodo ob morebitnih težavah raje obrnili na mafijo ali se zatekli k nasilju, kot da bi šli na policijo.

 

Zakon županom mest dovoljuje tudi oblikovanje obhodnih straž - prostovoljnih skupin občanov, ki bodo predvsem ponoči hodili po mestnih ulicah in policijo obveščali o morebitnih varnostnih grožnjah. Nadzor nad takimi mestnimi stražami bo izvajala policija. Prostovoljci morajo biti neoboroženi, v skupinah jih ne sme biti več kot pet, nositi pa ne smejo nikakršnih vidnih strankarskih simbolov.


Spopadi straž

 

Še pred začetkom veljave zakonodaje so se namreč že začele oblikovati tovrstne straže, v nekaterih severnoitalijanskih mestih pa so člani teh strank nosili tudi sporne uniforme, ki so močno spominjale na fašistične. Prihajalo je že tudi do spopadov med levičarskimi in desničarskimi obhodnimi stražami.

 

Levica je zakonodajo že označila kot "smrt za svobodo" in poskus desnosredinske vladajoče koalicije, da oslabi varnostne sile in pravosodne organe. Opozarjajo tudi, da so take skupine že obstajale v času fašističnega režima. Celo Vatikan je februarja koncept obhodnih straž označil za "odpoved pravne države".

 

Za varnost na ulicah italijanskih mest pa skrbi tudi vojska. Od 4. avgusta naprej tako v okviru "Operacije varnih ulic" za varnost meščanov skrbi 4250 vojakov.