Prisluškovalna afera stiska zanko okoli imperija Murdoch

Rupert Murdoch je moral žrtvovati najljubšo pomočnico, preiskave njegovega podjetja se je lotil tudi ameriški FBI.

Objavljeno
15. julij 2011 20.17
Posodobljeno
16. julij 2011 08.30
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Novica o odstopu zveste pomočnice Rebeke Brooks je potrdila namigovanja, da Rupertu Murdochu gori pod podplati. Preiskave obtožb o prisluškovanju se je lotil ameriški FBI, prihodnji teden ga čaka zaslišanje v britanskem parlamentu. Skupaj z Brooksovo in sinom Jamesom bo deležen sovražnega sprejema politikov, ki so se dolgo časa bali njegovega vpliva. Mož, ki se je po svojih medijih javno hvalil, da nastavlja in odstavlja britanske politike, bo v torek moral prestati stroga vprašanja, kako močno je njegov medijski imperij okužen z maligno novinarsko prakso in kako visoko sega soglasje s takšnim načinom dela.

Britanski časniki so danes izšli z napisom »Žal nam je« in podpisom Ruperta Murdocha. Medijski mogotec poskuša omejiti škodo, ki jo povzroča ponoven izbruh prisluškovalne afere v zdaj že ukinjenem tabloidu News of the World. »Časnik je od ljudi zahteval, naj odgovarjajo za svoja dejanja. A je odpovedal pri samem sebi,« je zapisal najvplivnejši medijski lastnik na svetu. V večini britanskega tiska se je Britancem opravičil »za vse resne prekrške, ki so se zgodili«, in za trpljenje, ki so ga povzročili žrtvam vdorov v telefonske predale. Dodal je, da mu je žal, ker niso ukrepali prej in hitreje.

Murdoch v oglasu trdi, da samo opravičilo ne bo dovolj, zato napoveduje, da bodo v prihodnjih dneh poskušali popraviti povzročeno škodo. Očitno je bil eden od teh korakov tudi včerajšnje srečanje s svojci umorjene šolarke Milly Dowler. Prisluškovalna afera, ki je bolj ali manj tlela že leta, je prejšnji teden izbruhnila v mednarodni škandal, ko se je izkazalo, da so novinarji tabloida News of the World vdrli tudi v njen telefon in z brisanjem sporočil preiskovalcem in staršem zbujali lažno upanje, da je še živa.

Odhod Brooksove

Včeraj je po dnevih ostrih napadov vendarle odstopila tudi Rebekah Brooks, ki jo je Murdoch še nekaj dni prej odločno branil, ob prihodu v London na začetku tedna je dejal, da je njegova prva prioriteta. Brooksova je vodila News of the Wolrd v času spornega prisluškovanja, od leta 2007 pa je bila na čelu News International, hčerinskega podjetja News Corporation, ki je imelo v okrilju štiri britanske časnike (po ukinitvi tednika News of the World so le še trije). Vpadljiva rdečelaska je pred tem štiri leta urednikovala največjemu britanskemu tabloidu The Sun in je ena od redkih žensk, ki je uspela v sicer mačističnem okolju britanskega novinarstva.

Za njo je na okopih pred Rupertom Murdochom le še njegov sin James, drugi mož News Corporation in za zdaj najverjetnejši naslednik imperija. Na njegov račun se usiplje vrsta obtožb, da se je prepočasi in premalo odločno lotil reševanja škandala. Oče je še v četrtek v prvem pogovoru po izbruhu škandala za (svoj) Wall Street Journal trdil, da je James krizo odpravljal »izjemno dobro, in to v vseh pogledih«, naredil da je »le nekaj manjših napak«.

Večino krivde je po poročanju časnika preložil na londonsko odvetniško pisarno Hartbottle & Lewis, ki so jo sprva najeli v News Corporation, saj naj bi ta podcenjevala razsežnost afere. News Corporation poskuša zdaj razviti novo strategijo spoprijemanja s krizo, saj so za odnose z javnostjo najeli slovito newyorško podjetje Rubenstein Associates, ki bo pomagalo urediti razmere v Londonu. Hkrati sodelujejo z odvetniško pisarno v Washingtonu, ki slovi po obrambi odmevnih poslovnih in političnih imen, kot je bil, denimo, polkovnik Oliver North. 


Dvom o Murdochovih medijih

Ameriški FBI, ki se je lotil predhodne preiskave obtožb o poskusu vdora v telefone žrtev največjega terorističnega napada v ZDA, za zdaj ne daje uradnih komentarjev. Po poročanju New York Timesa naj bi se preiskave lotila oddelka za računalniška hudodelstva in za korupcijo javnih uslužbencev v newyorški pisarni urada. Tako kot v Britaniji se tudi v ZDA proti nekdanjemu velikemu zavezniku obračajo konservativni politiki, saj je tudi med republikanci vse več glasnih zahtev o razjasnitvi sporne novinarske prakse.

V neprijetnem položaju je, denimo, Wall Street Journal (WSJ), ki na tej strani Atlantika poroča o težavah v imperiju svojega lastnika. Po poročanju portala Daily Beast naj bi se močno majal stolček prvega moža podjetja Dow Jones (ta izdaja WSJ) Lesa Hintona. Hinton je bil namreč v času prisluškovanj direktor Murdochove britanske podružnice News International.

Čeprav ga nihče ne obtožuje povezave s temi dejanji, mu v najboljšem primeru lahko pripišejo, da je dopuščal razcvet koruptivne novinarske prakse. »Konec je naivne predstave, da nismo del News Corporation, načina njihovega dela, da početje Fox News, početje Ruperta Murdocha ne vpliva na nas,« je za levo usmerjeni Daily Best dejal eden od zaposlenih.

Medtem se je s četrtkovo aretacijo Neila Wallisa, nekdanjega urednika v News of the World, število priprtih v prisluškovalni aferi povečalo na devet. Najbolj odmevna je bila aretacija Andyja Coulsona, do januarja glavnega tiskovnega predstavnika britanskega premiera Davida Camerona. Izkazalo se je, da je imel Wallis zveze z vodstvom londonske policije, saj je po odhodu iz časnika slabo leto delal kot medijski svetovalec Scotland Yarda. Hkrati je od leta 2006, ko je prvič izbruhnila afera in je bil časnik prvič del preiskave, večkrat kosil z visokimi policijskimi uradniki. Ta praksa se je nadaljevala vse do letošnjega februarja.

Po petkovem zaključku redakcije je iz ZDA prišla novica, da je prvi mož družbe Dow Jones Les Hinton odstopil s svojega položaja. Tako se je zelo hitro uresničila napoved v članku, zanj pa je bilo usodno vodenje podjetja News Corporation od leta 1997 do 2005, ko so se dogajali izjemno sporni načini zbiranja podatkov (vsaj) za News of the World.