Bruselj - Evropski komisar za širitev Olli Rehn je danes zavrnil namige, da bi pomenila sklenitev prostotrgovinskega sporazuma med državami Zahodnega Balkana, za katerega se je Bruselj zavzel minuli teden, obnovo nekdanje Jugoslavije. "Iskreno rečeno, povsem nesmiselno bi bilo, če bi nekdo skušal ustvariti nekdanjo Jugoslavijo. Cilj predloga Evropske komisije je krepitev trgovine in naložb na območju ," je za hrvaško televizijo HRT dejal Rehn.
Komisar je tudi pojasnil, da bi trgovino in naložbe na območju okrepila vzpostavitev regionalnega prostotrgovinskega območja, ki bi nadomestil obstoječe dvostranske sporazume med državami. Dodal je, da so sicer že obstoječi dvostranski sporazumi okrepili trgovino, ta pa bi se lahko preko prostotrgovinskega območja, ki bi bilo povezano z Evropsko unijo, še povečala.
Rehn ob tem ni zavrnil možnosti, da bi lahko krepitev trgovine med državami na območju temeljila tudi na Srednjeevropskem sporazumu o prosti trgovini (CEFTA), za kar se zavzema hrvaški premier Ivo Sanader. Ta se namesto oblikovanja prostotrgovinskega območja na Zahodnem Balkanu zavzema za širitev območja CEFTA, ki trenutno vključuje Hrvaško, Romunijo in Bolgarijo, na BiH, Srbijo in Črno Goro, Makedonijo, Albanijo in Moldavijo, predlog Evropske komisije pa zavrača.
Javnomnenjska raziskava, ki jo je danes objavil časnik Večernji list, je sicer pokazala, da predlog Evropske komisije za oblikovanje prostotrgovinskega območja na Zahodnem Balkanu podpira le petina (22,2 odstotka) Hrvatov, 45,3 odstotka pa jih ocenjuje, da gre pri tem za potiskanje Hrvaške v neko novo obliko jugoslovanskega združevanja.
Za vzpostavitev prostotrgovinskega območja med državami Zahodnega Balkana se je Evropska komisija zavzela v poročilu o Zahodnem Balkanu, ki ga je komisar Rehn predstavil konec minulega tedna v Bruslju. V poročilu se je komisija zavzela za konkretne ukrepe, ki bi državam območja pomagali pri uresničevanju njihove evropske perspektive.