Beograd – Zaradi novice, da naj bi britanski diplomat v pogovorih s predstavniki Srbije izjavil, da morajo v pogovorih o prihodnjem statusu Kosova pristati na neodvisnost te pokrajine, je pred britanskim veleposlaništvom v Beogradu protestiralo nekaj sto Srbov s Kosova. John Sawers, politični direktor britanskega zunanjega ministrstva, je namreč v okviru priprav na pogajanja o prihodnjem statusu Kosova v začetku tega tedna obiskal tako Beograd kot Prištino. Predstavnik kosovskih Srbov Goran Bogdanović, ki je sodeloval na ponedeljkovih pogovorih s Sawersom v Prištini, pa je za beograjski radio B92 v torek povedal, da je po mnenju britanskega diplomata neodvisnost najboljša rešitev za Kosovo. "John Sawers nam je rekel, da se je kontaktna skupina odločila, da bi moralo biti Kosovo neodvisno. Dodal je, da bo Kosovo večetnično, a v končnem stanju neodvisno," je izjavil Bogdanović.
Miloševićeve napake je treba nekako odplačati
Sawers je sicer v pogovoru za B92 v sredo zanikal navedbe, da naj bi se kontaktna skupina za Kosovo že odločila o podelitvi neodvisnost predstavnikom kosovskih Srbov v Prištini. Je pa, kot je potrdil za radio, v Prištini izjavil, da je "neodvisnost Kosova cena, ki jo Srbi morajo plačati za napake režima Slobodana Miloševića", saj mora vsaka država sprejeti svojo dediščino iz preteklosti.
Število rešitev, ki prihajajo v poštev glede prihodnjega statusa Kosova, je omejeno, saj vrnitev na stanje iz leta 1999 ni mogoče, enako velja za delitev Kosova ali za njegovo združitev z eno od sosednjih držav, je še povedal Sawers.
Status Kosova znan še letos?
Kosovo je od posredovanja zveze Nato leta 1999 pod upravo Združenih narodov. Srbi, za katere je Kosovo zibelka njihove zgodovine in kulture, na njegovo neodvisnost, ki jo zahteva albansko prebivalstvo te pokrajine, ne pristajajo. Mednarodna kontaktna skupina za Kosovo, ki jo sestavljajo predstavniki ZDA, Velike Britanije, Rusije, Italije, Nemčije in Francije, je zavzela stališče, da mora biti vprašanje prihodnjega statusa Kosova rešeno še letos.