Adis Abeba/New York - Protesti, ki se že peti dan nadaljujejo v Adis Abebi, so se danes razširili tudi na mesta Dessie, Gondar, Bahar Dar, Arba Minch, Awassa in Dire Dawa. V Bahar Daru so bili v spopadih med policijo in protestniki ubiti štirje ljudje, še 11 ljudi pa je bilo ranjenih. Vzrok protestov so izidi majskih parlamentarnih volitev, za katere opozicija trdi, da so bili poneverjeni.
Protestniki tudi zahtevajo preiskave o smrtih v prestolnici, kjer je policija od torkovega začetka spopadov ubila najmanj 40 ljudi. Etiopski premier Meles Zenawi je za državne medije dejal, da je za razmere odgovorna opozicijska Koalicija za enotnost in demokracijo (CUD), katere predstavniki bodo za to odgovarjali na sodišču.
Vodja evropskih opazovalcev volitev v državi Ana Gomes je vladam držav članic EU in evropski komisiji poslala nujen poziv, naj zaustavijo nasilje. "Najbolj ironično je, da je Etiopija največja prejemnica evropske pomoči v Afriki. Evropa bi vsekakor lahko naredila veliko za demokracijo v tej državi. Namesto tega, jo evropski voditelji puščajo na cedilu. S tem pa ne puščajo na cedilu le Etiopijcev, temveč tudi Evropo," je zapisala Gomesova.
Medtem se razmere zaostrujejo tudi na etiopski meji z Eritrejo. Danes je zaskrbljenost zaradi razmer izrazila tudi Afriška unija. Dan po tem, ko je Varnostni svet ZN poslal japonskega veleposlanika Kenza Ošima na pogovore z obema stranema, je predsednik komisije Afriške unije Alfa Umar Konare danes izrazil strah, da je možna nova vojna med državama.
Tudi VS ZN je izrazil globoko zaskrbljenost nad poročili o premikih enot na varnostnem območju na meji med Eritrejo in Etiopijo. "Članice VS obe strani pozivajo k največji zadržanosti in izogibanju grožnje z ali uporabi sile," je v četrtek po posvetih v New Yorku dejal predsedujoči VS, ruski veleposlanik Andrej Denisov.
ZN so v sredo poročali o premikih enot in orožja na etiopsko-eritrejski meji. Na varnostno območje, ki ga nadzirajo mirovne enote ZN, v skladu z določili sporazuma o prekinitvi ognja, ki ga sta ga strani podpisali junija 2000 v Alžiru, sicer ne smejo vstopiti vojaki obeh strani. Etiopija in Eritreja sta sporazum o prekinitvi ognja podpisali leta 2000 po dveh letih vojne, v kateri je umrlo skoraj 80.000 ljudi.