Protest je potekal kljub temu, da so oblasti v Republiki Srbski prepovedale demonstracije, ki naj bi se po trditvah odgovornih organov že devet mesecev dogajale brez ustreznih dovoljenj. Minister za notranje zadeve Dragan Lukač je protestnikom med drugim očital, da kalijo javni mir in preprečujejo meščanom, da bi se svobodno gibali po glavnem mestnem trgu, očeta umorjenega Davida, ki ga je policija po nekaj urah v pridržanju izpustila na prostost, pa pozval, naj se »umiri in pusti tožilstvu, da opravi svoje delo«.
Protestov na Trgu Krajine sta se včeraj popoldne udeležila tako Davor Dragičević kot Davidova mama Suzana Radanović. Dragičević je protestnike prosil, naj ne izzivajo pripadnikov policije, a jih hkrati pozval, naj se danes znova zberejo na istem kraju, ob istem času. »Nič nam ne morejo, močnejši smo od njih in pametnejši,« je med zborovanjem množici dejala Suzana Radanović in vztrajala, da povečana policijska navzočnost ne bo odgnala protestnikov. »Na trgu lahko stojijo vsak večer, a mi bomo še vedno tukaj.«
Dolgo pričakovani obračun
Množica na trgu se po poročanju lokalnih medijev ni zmenila za opozorila policije, da je protest nezakonit. Sodeč po odzivih so se ljudje požvižgali tudi na grožnje z uporabo »vseh predpisanih metod«, če ne bodo upoštevali navodil.
Vse bolj brezkompromisen pristop policije in oblasti kaže, da režim Milorada Dodika v zadnjih dneh preverja, kako daleč lahko gre. Odstranitev Dragičevića in njegovih podpornikov z glavnega trga v mestu je Dodik namreč napovedoval že za dan po volitvah v začetku oktobra. Očitno pa je zdaj dobil signale iz Beograda in Moskve, da si lahko privošči več kot v preteklosti.
V zadnjih dneh je bil Dodik večkrat opažen v spremstvu ruskega veleposlanika Petra Ivancova, nenehnih stikov z Beogradom pa niti ne skriva. Kako se bodo zadeve razvile, je težko napovedovati, ker se dogodki odvijajo navidez spontano, v resnici pa organiziranje in dogovarjanje potekata pretežno znotraj zaprtih skupin na družbenih omrežjih. Skrivanje Dodika za močnimi »brati« iz Moskve in Beograda brez dvoma kaže na mednarodno razsežnost dogajanja v Banjaluki.