Kinšasa/Marseille - Vodja upornikov na vzhodu DR Konga Laurent Nkunda je v nedeljo pozval k neposrednim pogovorom z vlado v Kinšasi, kar pa je ta danes že zavrnila. V Rutshuru, ki leži severno od Gome, prestolnice vzhodne pokrajine Severni Kivu, pa je danes prispel prvi konvoj pomoči ZN od izbruha spopadov med uporniki in vladnimi silami pred dobrim tednom.
Moramo se boriti, dokler v pogajanjih ne najdemo rešitve za naše probleme, je v nedeljskem pogovoru z novinarji povedal Nkunda v oporišču upornikov v kraju Kichanga, ki leži v odmaknjenem predelu pokrajine Severni Kivu. "Če vlada ne bo ničesar storila, jo bomo prisili k odstopu," je poudaril Nkunda, ki meni, da državo zasedajo "negativne sile", ki jih ščiti vlada. Kot trdi vodja upornikov, s svojimi okoli 5500 borci ščiti etnično manjšino Tutsijev pred milicami Hutujcev.
V Kinšasi so danes že zavrnili njegovo zahtevo in pojasnili, da bi morale biti vse "oborožene skupine" v pokrajini Severni Kivu obravnavane enako. Skupina upornikov pod vodstvom Nkunde, ki pripadajo plemenu Tutsijev, je namreč le ena izmed skupin na vzhodu države, s katerimi je vlada januarja podpisala mirovni dogovor. Kot so sporočili z vlade, morajo biti vsakršni stiki del procesa, ki vključuje vse skupine.
V pokrajini Severni Kivu so se prejšnji teden razvneli spopadi med uporniki pod vodstvom nekdanjega generala Nkunde in vladno vojsko. V sredo so uporniki prispeli pred prestolnico pokrajine, Gomo, in razglasili enostransko prekinitev ognja, ki jo še vedno spoštujejo. Kot je v nedeljo povedal Nkunda, se je za to odločil, ker je videl trpljenje ljudi.
Prispel prvi konvoj s človekoljubno pomočjo ZN
Medtem je danes v kraj Rutshuru, ki ga zasedajo uporniki, prispel prvi konvoj s človekoljubno pomočjo Združenih narodov. 12 vozil, ki jih spremlja okoli 50 pripadnikov mirovnih sil ZN, je tako dostavilo prvo pomoč vsem, ki so bili zaradi konflikta prisiljeni zapustiti svoje domove. Varno pot so konvoju zagotovili tako vojska kot uporniki.
Več deset tisoč ljudi si je poiskalo zatočišče v begunskih taboriščih v okolici Rutshuruja, številni pa so zbežali v bližnje vasi in džunglo. Z današnjim konvojem so prejeli manjšo količino vode in zdravniške oskrbe, a kot je povedala vodja urada ZN za humanitarno pomoč na vzhodu DR Konga Gloria Fernandez, bodo ocenili možnost pošiljke večjih konvojev prek ozemlja, ki je pod nadzorom upornikov.
Zunanji ministri EU v Marseillu o o razmerah v DR Kongo
Zunanji ministri EU so v Marseillu začeli neuradno srečanje, na katerem obravnavajo tudi o razmerah v DR Kongo. Francoski zunanji minister Bernard Kouchner, ki je prejšnji konec tedna obiskal to državo, se je ob prihodu na zasedanje zavzel za večjo učinkovitost misije ZN v DR Kongo. Kot je pojasnil, od 17.000 vojakov ZN, ki so v DR Kongo, v Gomi na vzhodu države posreduje le 800 pripadnikov sil ZN. "Razmere so dramatične," je poudaril in dodal, da želi EU pomagati. Rešitev problema v DR Kongo ne bi smela biti vojaška, temveč politična," je poudaril Kouchner.
Rešitev bi morala biti regionalna. "Potrebujemo globalno politično odločitev, da bomo rešili problem, tako kot v Gruziji," je še dejal in poudaril, da je za rešitev razmer v DR Kongo nujno sodelovanje mednarodne skupnosti.
Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je dejal, da so na današnjem srečanju sicer govorili tudi o možnosti napotitve tako imenovanih evropskih sil na to območje, a o tem niso sprejeli nobene odločitve. Kouchner je na novinarski konferenci menil, da ni treba povečati števila pripadnikov misije ZN v DR Kongo, v kateri je trenutno 17.000 vojakov, temveč morajo že obstoječe sile postati učinkovitejše.
Kouchner, ki je skupaj z britanskim zunanjim ministrom Davidom Millibandom predstavil podrobnosti svojega obiska v DR Kongo in Tanzaniji, je po besedah ministra Rupla poudaril, da je sedemindvajseterica trenutno osredotočena na humanitarno pomoč in da je to prava politika. Evropska komisija je za DR Kongo že namenila štiri milijone evrov, pripravlja pa še dodatno pomoč v vrednosti 20 milijonov evrov.