Prvo sojenje pred sodiščem v Guantanamu

Po sedmih letih zavlačevanja se pred vojaškim sodiščem v Guantanamu v ponedeljek začenja prvi sodni proces proti obtoženim teroristom na sodišču in v taborišču, ki je doživelo številne mednarodne kritike.

Objavljeno
20. julij 2008 13.09
Iz zapora v Guantanamu
STA/Tj.L.
STA/Tj.L.

New York - Pred ameriškim posebnim vojaškim sodiščem v Guantanamu na Kubi se bo v ponedeljek začelo prvo sojenje proti kateremu od domnevnih teroristov. Pred vojaške sodnike bo stopil nekdanji voznik vodje teroristične mreže Al Kaida Osame bin Ladna, Salim Ahmed Hamdan.

 

Civilni odvetniki Salima Ahmeda Hamdana so v četrtek pogoreli pred zveznim sodnikom v Washingtonu, ki je zavrnil njihovo zahtevo za preložitev začetka sojenja. Odvetniki so hoteli, da se Hamdanu omogoči izpodbijanje veljavnosti zaprtja v skladu z odločitvijo ameriškega vrhovnega sodišča, ki je ujetnikom v Guantanamu junija potrdilo to pravico. Sodnik James Robertson pa se je odločil, da nima pristojnosti, da posega v delo vojaškega pravosodnega sistema in da se lahko obrnejo na civilno sodišče, potem ko se bo končal sodni proces v Guantanamu.

 

Robertson, ki ga je na položaj imenoval nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton, je sicer leta 2004 v podobnem primeru odločil v prid Hamdana. Takrat je dejal, da je postopek pred vojaškimi sodišči nezakonit in vrhovno sodišče ZDA mu je leta 2006 dalo prav. Kongres je nato sprejel nov zakon, ki je ujetnikom v Guantanamu dal nekaj več pravic in Robertson je v četrtek menil, da je nov zakon dovolj dober, da lahko postopki tečejo.

 

Hamdanovi odvetniki so se odločili, da se ne bodo pritožili na prizivno sodišče v Washingtonu, kjer sedi večina republikanskih sodnikov. Poleg tega pa je tudi vojaški sodnik v Guantanamu Keith Allred odločil v prid vojaškim odvetnikom Hamdana, ki so zahtevali dostop do določenih terorističnih osumljencev, kot je domnevni organizator napadov na ZDA 11. septembra Kalid Šejk Mohamed.

 

Hamdanovi odvetniki do "koristnih informacij" po sedmih mesecih

 

Hamdanovi vojaški odvetniki so dostop do Mohameda in drugih prič, ki bi lahko imeli informacije v korist njihovi stranki zahtevali več kot sedem mesecev. Vojaški tožilci so trdili, da bi bila s tem ogrožena nacionalna varnost. Sodnik Allred jim je dal ultimat, naj omogočijo dostop, ali pa bo preložil začetek sojenja. Sedaj se lahko zgodi, da bo Mohamed pričal na sojenju, česar se tožilci bojijo, ker bi menda lahko mimogrede dajal kakšna navodila ali sporočila teroristom na prostosti.

 

Odvetniki so zahtevali dostop, ker je Hamdan obtožen, da je bil novembra leta 2001 v Kandaharju v Afganistanu po nalogu Mohameda. Prevažal naj bi rakete na bojišče, vendar pa njegovi odvetniki trdijo, da je bil v Kandaharju na humanitarni misiji reševanja žensk in otrok, med njimi lastne žene in hčerke. Odvetniki trdijo, da je bil Hamdan le navaden uslužbenec, ki ni imel zveze s terorizmom. Obtožnica ga bremeni materialne podpore teroristom in zarote, zaradi česar mu grozi dosmrtni zapor.

 

Obama napoveduje zaprtje Guantanama

 

Po sedmih letih zavlačevanja se torej v ponedeljek začenja prvi sodni proces proti obtoženim teroristom na sodišču in v taborišču, ki je doživelo številne mednarodne kritike. Administraciji predsednika Georgea Busha se mudi s procesi, ker se bliža konec predsednikovega drugega mandata in obstaja možnost, da na volitvah zmaga demokrat Barack Obama, ki napoveduje zaprtje Guantanama.

 

Wall Street Journal je sicer v uredniškem komentarju namigoval, da so odvetniki osumljenih teroristov povezani z demokrati. Slednji si naj pred volitvami ne bi želeli sodnih procesov, ki bodo javnost ponovno opozorili na nevarnost terorizma, proti kateremu se lahko, po prepričanju republikancev, uspešno bori le republikanska administracija.