Putin in Hu za tesnejše sodelovanje med Rusijo in Kitajsko

Ruski premier se je zavzel za poglobitev sodelovanja med državama in za to, da bi Rusija na Kitajsko še več izvažala.

Objavljeno
12. oktober 2011 16.42
Posodobljeno
12. oktober 2011 16.59
Mo. Z., Delo.si
Mo. Z., Delo.si
Peking - Ruski premier Vladimir Putin je danes sklenil dvodnevni obisk na Kitajskem. Ob srečanju s kitajskim predsednikom Hu Jintaom se je zavzel za poglobitev sodelovanja med državama in za to, da bi Rusija na Kitajsko poleg energije izvažala tudi več drugega blaga. Bil je tudi kritičen do ZDA, češ da zlorabljajo globalno prevlado dolarja, piše Slovenska tiskovna agencija.

Hu je obisk ruskega premiera označil za »zelo produktivnega«, Putina pa za »starega prijatelja kitajskega ljudstva«.

Med obiskom ruskega premiera sta Rusija in Kitajska podpisali sporazume za posle v skupni vrednosti sedem milijard dolarjev (5,5 milijarde evrov).

Nista pa dosegli dogovora glede plinskega sporazuma, ki predvideva, da bo Rusija 30 let dobavljala plin Kitajski. Po Putinovih besedah, ki jih povzema francoska tiskovna agencija AFP, sta strani dosegli napredek glede sporazuma, se pa še ne strinjata glede cen plina. Pogajanja med ruskim naftnim velikanom Gazprom in kitajsko naftno družbo, ki potekajo že pet let, se bodo tako nadaljevala.

Rusija in Kitajska sta se med Putinovim obiskom tudi zavezali k tesnejšemu sodelovanju na področjih energetike, investicij, varovanja okolja ter visoke tehnologije.

Državi želita okrepiti tudi trgovinsko menjavo. Kitajska je lani postala najpomembnejša trgovinska partnerica Rusije in tako prehitela Nemčijo. Lani je obseg trgovinske menjave med državama znašal 59 milijard dolarjev (42,8 milijarde evrov), po Putinovih besedah pa bi se letos lahko povečal na skoraj 80 milijard dolarjev (dobrih 58 milijard evrov).

Večino, kar 71 odstotkov ruskega izvoza na Kitajsko predstavlja energija. Putin je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa zato napovedal, da si bo Rusija prizadevala diverzificirati trgovinske odnose.

Putin pa je bil na Kitajskem tudi zelo oster do ZDA. V pogovoru za kitajske medije je dejal, da ZDA živijo od dolgov, svoje težave pa preko dolarja prenašajo na mednarodno skupnost. »ZDA niso parazit mednarodne skupnosti, so pa parazit prevladujoče vloge dolarja v svetu,« je poudaril. Ob tem je dejal, da ne gre za kritiko ZDA, še piše STA.