Sankt Peterburg - Ruski predsednik Vladimir Putin je danes v Sankt Peterburgu odprl 10. Mednarodni gospodarski forum, ki se ga udeležuje tudi slovenski predsednik Janez Drnovšek. Putin se je v svojem govoru med drugim zavzel za bolj transparentno rusko gospodarstvo, ki bo odprto za tuja vlaganja.
Putin se je zavzel za uvedbo jasnih pravil pri dostopu na energetske trge, da bi tako odpravili spore med Rusijo in EU glede vstopa na te trge. Pojasnil je, da morajo biti omejitve za tuje vlagatelje, ki jih je Rusija nedavno uvedla iz varnostnih razlogov, jasne in razumljiva, enako jasna pravila pa bi morale uvesti tudi druge države za ruske vlagatelje.
Putin se je ob današnjem srečanju sestal tudi z latvijskim premierom Aigarsom Kalvitisom, s katerim sta spregovorila o težavnih odnosih med državami. Sogovornika sta priznala, da je bil odnos med državama v preteklosti "zapleten", strinjala pa sta se, da je izboljšanje odnosov med njima in nadaljevanje dialoga v interesu obeh držav. Izrazila sta tudi pripravljenost za nadaljevanje pogovorov o pogodbi o sporni latvijsko-ruski meji.
Ruski predsednik je sicer na današnjem srečanju še predlagal, da bi Rusija gostila svetovno razstavo Expo leta 2015. "Če bi gostili Expo, bi Rusija postala generator novih poti globalne interakcije. Pripravljeni smo prevzeti to delo," je dejal Putin. O globalizaciji je govoril tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov, ki je podprl idejo učinkovitega nadzora nad globalizacijo, vendar na osnovi "mednarodnega prava in pravil, ki bi bila vsem razumljiva in obvezna za vse".
Lavrov je poudaril, da "oblikovanje novega svetovnega reda vidno zaostaja za procesom globalizacije" in izpostavil potrebo po novih mehanizmih učinkovitega nadzora na tem področju. "Ne smemo dovoliti spontanemu značaju globalizacije, da ustvari plodna tla za akumulacijo kritične mase na svetu," je dejal minister.
Putin se je dotaknil tudi vprašanja energetskega podjetja Gazprom. Po njegovih besedah Rusija v bližnji prihodnosti ne namerava opustiti monopola tega podjetja na prevoz plina. "Vendar pa lahko in tudi bomo omogočili dostop do tega sistema neodvisnim proizvajalcem. Delali bomo na svoje in z vašo pomočjo," je dejal Putin. Namestnik ruskega premiera Aleksander Žukov pa je spregovoril o dodatni obdavčitvi Gazpromovih visokih dobičkov. Kot je dejal Žukov, je o tem potrebno še razmisliti, neimenovani vir iz ruske vlade pa je povedal, da je vlada zavrnila tak predlog ruskega finančnega ministra Alekseja Kudrina.
Drnovšek za liberalizem s človeškim obrazom
Predsednik Drnovšek se je ob odprtju foruma zavzel za globalizacijo in "liberalizem s človeškim obrazom". Drnovšek je izpostavil tudi pomen trajnostnega razvoja, v tej luči pa tudi pomen večjega varčevanja z energijo, saj se bo s pomanjkanjem nafte hkrati povečala tudi nevarnost konfliktov v svetu.
Kot je izpostavil Drnovšek, se moramo vprašati, ali bomo zapravili naše okolje za ceno maksimizacije dobička, ali bomo v tem imenu še naprej zagovarjali neenakosti tako na globalni kot lokalni ravni in, ali bomo še naprej zagovarjali maksimizacijo dobičkov, četudi ti slonijo na izkoriščanju otroškega dela. Napredek človeštva v 21. stoletju sloni na iskanju ravnotežja med trajnostnim razvojem in individualno rastjo. Za to pa je potrebno vzpostaviti mehanizme, ki bi premostili razvojni prepad, utrdili socialno državo, hkrati pa vzpodbujali varčevanje z energijo, je menil slovenski predsednik.
Gospodarski razvoj mora po njegovem sloneti na trajnostni rabi virov. Tega pa sistem, ki stremi zgolj k dobičku, ne more doseči. Potrebno je poskrbeti tudi za socialni in okoljski vidik razvoja, je še poudaril Drnovšek in izrazil zaskrbljenost zaradi neenakosti med tistimi, "ki imajo", in tistimi, " ki nimajo". Te razlike povzročajo socialne napetosti, ki ustvarjajo nestabilnost in konflikte, je še menil.
Pri tem je slovenski predsednik spomnil na nemire, ki so lani zajeli Francijo. Ta problem ni zgolj težava Francije, ampak je opomin, da v Evropi zapostavljamo manjšine. Gre za opomin, da človekov razvoj na področju občutljivosti in solidarnosti nazaduje, je še poudaril.
Foruma se udeležujejo številni visoki gosti
Po napovedih glavnega organizatorja foruma, ruskega ministrstva za gospodarski razvoj in trgovino, bo letošnja udeležba foruma najmočnejša doslej. "Prisotna bo praktično vsa Evropa, pa tudi azijske države in ZDA. Težko bi imenoval državo, ki ne bo prisotna," je nekaj dni pred začetkom foruma dejal namestnik ruskega ministra za gospodarski razvoj in trgovino Kiril Androsov.
Močna mednarodna udeležba je že postala stalnica tega foruma, ki so ga prvič pripravili maja 1997. Lanskega 9. foruma se je po podatkih organizatorjev udeležilo več kot 2000 predstavnikov iz 64 držav, med njimi je bil slovenski minister za okolje in prostor Janez Podobnik. Za letos napovedujejo že preko 4000 gostov.
O aktualnih izziviv globalizacije in razvojnih vprašanjih
Glavne teme tokratnega jubilejnega 10. foruma v Sankt Peterburgu se bodo vrtele predvsem glede aktualnih izzivov globalizacije in o razvojnih vprašanjih. O tem bo danes tekel tudi glavni del razprave, ki bo nosil naslov Izzivi globalizacije, primerjalne prednosti držav v razvoju. V tej razpravi bodo aktivno sodelovali tudi ministri za gospodarstvo Brazilije, Indije in Kitajske, držav, ki v zadnjih letih poleg Rusije izkazujejo največjo stopnjo gospodarske rasti v svetu in jih že imenujejo "nova velika četverica".
V okviru te razprave naj bi nastopil tudi Nobelov nagrajenec Joseph Stiglitz, eden vodilnih ameriških ekonomistov in svetovnih teoretikov. V debati bodo nato sodelovali tudi ostali vodilni ruski ekonomisti.
Tudi o inovacijah v naftno-energetski industriji
Kot poudarjajo organizatorji, je forum v Sankt Peterburgu pogosto glavno stičišče med gospodarstveniki, znanstveniki in predstavniki oblasti za izmenjavo mnenj, načrtov pa tudi za načrtovanje prihodnjih investicijskih projektov. V tej luči bodo potekale tudi nekatere druge teme srečanj na forumu, ki bodo posvečene inovacijam in novostim v tehnologiji. Pri slednjih obetajo predvsem inovacije v naftno-energetski industriji.
Slednje bi bilo lahko še posebej zanimivo, ker bodo na forumu prisotni tako ruski proizvajalci nafte in plina kot tudi številni predstavniki evropskih držav, ki so glavne odjemalke ruskih naftnih proizvodov. Iskanje novih rešitev v tem sektorju je še posebej aktualno, zlasti v luči zapletov v začetku leta glede dobav ruskega zemeljskega plina preko Ukrajine v Evropo. Tako bi lahko na forumu v Sankt Peterburgu prišlo tudi do novih načrtov, kako še bolj približati ruski plin in nafto evropskemu in svetovnemu trgu. Da je interes ruske naftne industrije pri tem velik, dokazuje tudi, da so med glavnimi sponzorji foruma v Sankt Peterburgu ravno naftna podjetja z gigantom Gazprom v ospredju.