Radikalci zahtevajo odpoklic Tadića

Srbska radikalna stranka zahtevala, da parlament na ponedeljkovem zasedanju obravnava odpoklic predsednika Tadića. Ta naj bi, s tem ko je na obisk povabil papeža, kršil ustavo.

Objavljeno
22. oktober 2005 23.51
Boris Tadić
Beograd - Srbska radikalna stranka (SRS) haaškega obtoženca Vojislava Šešlja je danes od srbskega parlamenta zahtevala, da na dnevni red zasedanja, napovedanega za 24. oktober, po hitrem postopku uvrsti pobudo za odpoklic predsednika Srbije Borisa Tadića. Tadić naj bi namreč s tem, ko je na obisk v Srbijo povabil papeža Benedikta XVI., kršil 83. člen srbske ustave, saj se je "neposredno vmešal v odnose med rimskokatoliško in srbsko pravoslavno cerkvijo".

Omenjeno pobudo je po navedbah SRS podprla tudi poslanska skupina Socialistične stranke Srbije Slobodana Miloševića.

"S to potezo je Boris Tadić, poleg tega da je prekršil ustavne norme, poteptal moralni kodeks in prizadel ogromno škodo srbski državi in srbskemu narodu v celoti," piše SRS v obrazložitvi svoje zahteve. Radikalci tudi dodajajo, da je bila rimskokatoliška cerkev v drugi svetovni vojni "organizator in pokrovitelj ustaških zločinov, ustanavljanja koncentracijskih taborišč, ubijanja, pokristjanjevanja in pregona Srbov" in da je "zločincem po vojni pomagala, da se naselijo v državah, v katerih so se lahko izognili sodnim procesom".

"Boris Tadić ve, da ta dejstva preprečujejo normalno komunikacijo med srbsko pravoslavno cerkvijo, ki ji pripada tudi sam, in rimskokatoliško cerkvijo. Srbski narod jih ne more pozabiti in oprostiti, on pa kljub temu - upoštevajoč izključno tržni domet tega povabila pri svojih mentorjih na sedežu Nata - vabi papeža v imenu vseh državljanov Srbije, torej tudi Srbov," je še zapisala SRS.