Bruselj - Zveza evropskih nevladnih organizacij za boj proti revščini je nekatere države članice Evropske unije obtožila, da napihujejo sredstva, ki jih namenjajo za pomoč revnim. Nevladne organizacije (NVO) tudi trdijo, da približno tretjina sredstev, ki naj bi jih članice namenile revnim, ni bila neposredno namenjena razvoju in boju proti revščini. Del sredstev povezanih z odpisom dolga, sprejemom beguncev in izobraževanjem tujih študentov v Evropi, sploh nikoli ni zapustil Unije in je bil porabljen znotraj EU.
NVO svoje trditve utemeljujejo s predhodno oceno človekoljubne pomoči v lanskem letu, ki jo je v začetku marca objavila Evropska komisija in ki naj bi pokazala, da so članice napačno prikazale 12,5 milijarde evrov. Nevladne organizacije zato pozivajo evropske vlade naj prenehajo zavajati javnost z napačnimi podatki o evropski pomoči državam v razvoju.
Pomoč naj bi napačno prikazovale zlasti Velika Britanija, Francija, Nemčija in Italija, ki naj bi odpis dolga Iraku in Nigeriji v višini 8,47 milijarde evrov prikazale kot razvojno pomoč tema državama.
Predstavnik Evropske unije Altafaj Tardio je na očitke nevladnih organizacij odvrnil, da je oblika pomoči tudi odpis dolga, meni pa tudi, da so takšni očitki do neke meri zavajajoči.
Države članice EU naj bi se lani sicer zavezale, da bodo do leta 2015 podvojile sredstva za človekoljubno pomoč najrevnejšim državam, po besedah Altafaja Tardia pa naj bi unija kmalu pripravila pravila za boljše usklajevanje nacionalnih programov pomoči, ki bodo med drugim vsebovala tudi opredelitev pomoči same.