Havana - V Havani se je danes v okviru 14. vrha Gibanja neuvrščenih začelo dvodnevno srečanje predsednikov držav in vlad, ki se ga udeležuje tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan. Vršilec dolžnosti kubanskega voditelja Raul Castro je v uvodnem govoru napadel ZDA, ki da želijo zrušiti kubanski režim. Kuba je sicer danes od Malezije prevzela triletno predsedovanje gibanju.
Neuvrščeni brez moči odločanja
"ZDA so šle v takšno skrajnost, da so predstavile uradni načrt za uničenje našega socialističnega sistema," je v govoru dejal Raul Castro. Poudaril je, da so se v Havani zbrali predstavniki "več kot 60 temnih kotičkov sveta, ki so možne tarče prihodnje (ameriške) agresije".
"Možnost agresije in imperialističnih vojn je resnejša in večja kot kdajkoli doslej," je opozoril Raul Castro. Dodal je, da neuvrščeni predstavljajo dve tretjini držav članic ZN, "vendar nimamo moči odločanja v mednarodnih odnosih, ki nam pripada".
To je bil prvi mednarodni nastop Raula Castra na tako visoki ravni, odkar je konec junija začasno prevzel oblast od brata Fidela, ki je moral na operacijo. Pred srečanjem se je sicer ugibalo, ali bo udeležence pozdravil tudi sam Fidel, a so mu zdravniki to odsvetovali.
Annan obiskal Castra
Generalni sekretar ZN Kofi Annan, ki se prav tako udeležuje vrha v Havani, je v četrtek v bolnišnici obiskal Castra. Na srečanju sta izmenjala stališča o pomembnosti Gibanja neuvrščenih in drugih mednarodnih vprašanjih, kot so razmere na Bližnjem vzhodu in v Afriki.
Vrh kot zaščita multilaterizma
Vrha Gibanja neuvrščenih, katerega glavni cilj je promocija in zaščita multilaterizma, se med drugim udeležujejo iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad, pakistanski predsednik Pervez Mušaraf in indijski premier Manmohan Singh ter v zadnjem času glavna kubanska zaveznika, venezuelski predsednik Hugo Chavez in bolivijski predsednik Evo Morales. ZDA so povabilo, naj se vrha udeležijo kot opazovalka, zavrnile. Medtem pa se vrha kot opazovalka udeležuje Kitajska, ki namerava udeležbo izkoristiti za krepitev gospodarskega in političnega vpliva.
V Havani so udeleženci doslej razpravljali o perečih mednarodnih vprašanjih, kot so terorizem, Iran in Bližnji vzhod. Med drugim so pozvali k brezpogojnim pogajanjem za rešitev iranskega jedrskega spora. Izrekli so tudi kritiko na račun Izraela, vendar pa zavrnili predlog, po katerem bi judovsko državo kaznovali za njegove "vojne zločine".
Kuba je danes od Malezije prevzela triletno predsedovanje neuvrščenim, sicer pa naj bi se v Havani gibanje povečalo s sedanjih 116 na 118, saj naj bi se mu uradno pridružili karibski državi Haiti ter Sveti Krištof in Nevis.
Vrha v Havani se udeležuje tudi slovenski predstavnik, uslužbenec MZZ Mitja Drobnič. Kot so povedali na zunanjem ministrstvu, ima Slovenija v gibanju status opazovalke. Vrha se udeležuje predvsem zaradi navezave diplomatskih stikov, saj s številnimi članicami neuvrščenih še nima, pa tudi v luči predsedovanja Evropski uniji v prvi polovici leta 2008.