Referendum za neomejeno vladanje

V Azerbajdžanu poteka referendum, na katerem prebivalci te pretežno muslimanske republike odločajo o sprejetju ustavnih dopolnil, ki odpravljajo omejitev dveh predsedniških mandatov.

Objavljeno
18. marec 2009 08.17
Ju.A./STA
Ju.A./STA
Baku - Azerbajdžanci bodo na današnjem referendumu odločali o sprejetju ustavnih dopolnil, ki odpravljajo omejitev dveh predsedniških mandatov. To bi predsedniku države Ilhamu Alijevu omogočilo, da nadaljuje dolgo družinsko tradicijo in tudi po preteku drugega predsedniškega mandata leta 2013 vodil to z nafto bogato nekdanjo sovjetsko republiko.

Alijev je bil za predsednika pretežno muslimanske republike, vpete med Rusijo in Iran, prvič izvoljen leta 2003, drugi mandat pa je prepričljivo osvojil oktobra lani. Podporniki neomejenega predsedniškega mandata sedaj pojasnjujejo, da bo Azerbajdžan tako postal bolj demokratičen.

"Z ukinitvijo omejitve (dveh predsedniških mandatov) imamo možnost, da v prihodnje znova imenujemo Ilhama Alijeva, nekoga, ki je zelo veliko storil za družbeni in gospodarski napredek države ter za predsedniško mesto," je pojasnil namestnik izvršnega sekretarja stranke Jeni Azerbajdžan predsednika Alijeva, ki je organizirala referendum.

Vladni kritiki, ki so Alijevu in njegovemu pokojnemu očetu Gejdarju Alijevu vseskozi očitali, da se neusmiljeno oklepata oblasti, ob tem opozarjajo, da želijo organizatorji referenduma azerbajdžanskemu predsedniku omogočiti neomejeno dolgo vladanje.

"Ta referendum bo Ilhamu Alijevu omogočil, da postane predsednik, kolikor krat bo to želel," je dejal viden opozicijski voditelj Isa Gambar iz stranke Musavat. "To našo državo vodi v avtoritarizem, proč od evropske integracije in naproti zaostalim, avtoritarnim držav, kot jih najdemo v Afriki in Aziji," je še dodal Gambar.

Glavne opozicijske skupine v državi so tako že pozvale k bojkotu referenduma, ki so ga označile za farso z že znanim rezultatom. Oblasti so obtožile tudi, da zastrašujejo predstavnike opozicije in izkoriščajo vladni nadzor nad mediji, s katerimi naj bi vplivale na razpravo pred referendumom.

Analitiki so prepričani, da bodo ustavna dopolnila v državi s približno osmimi milijoni prebivalcev dobila zadostno podporo. "Ni nobenih možnosti, da spremembe na referendumu ne bodo dobile podpore. Predlog vladajoče stranke bo dobil tudi brez azerbajdžanske tradicije volilnih prevar podporo ljudi," je pojasnil politični analitik Rasim Musabekov iz Bakuja.