Reševanje evra ogroža slovaško koalicijo

Spor glede krepitve začasnega mehanizma za stabilnost evra se na Slovaškem vse bolj zaostruje.

Objavljeno
03. oktober 2011 14.34
Posodobljeno
03. oktober 2011 14.34
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Bratislava - Sedaj tudi vodilni politiki vladajoče desnosredinske koalicije premierke Ivete Radičove ne izključujejo več možnosti razpada koalicije. Ena od strank koalicije, Svoboda in solidarnost (SaS), namreč grozi, da krepitve začasnega mehanizma za stabilnost evra (EFSF) ne bo podprla, poroča STA.

Če bo neoliberalna stranka SaS še naprej ovirala kompromisno rešitev, potem nadaljevanje vladajoče koalicije s SaS ne bo več mogoče, je za časnik Sme dejal Bela Bugar, sicer vodja ene od koalicijskih partnerk - madžarsko-slovaške stranke Most-Hid.

Predsednik parlamenta Richard Sulik, sicer vodja SaS, je napovedal, da bo njegova stranka glasovala proti krepitvi mehanizma EFSF. »Dolžniške krize ni mogoče reševati z vedno novimi dolgovi,« je dejal. Po njegovem prav ta mehanizem za rešitev evra ogroža območje evra in evro sam, poroča STA.

Vodja opozicijskih socialdemokratov Robert Fico pa je v nedeljo zvečer prvič izrazil pripravljenost, da njegova stranka zagotovi potrebno večino pri glasovanju o EFSF v parlamentu, če se koalicija ne bo mogla zediniti. V zameno pa je zahteval, da premierka Radičova prizna, da ni sposobna zagotoviti enotnosti v koaliciji ter privoli v preoblikovanje vlade ob sodelovanju Ficove stranke oziroma v predčasne volitve.

Desnosredinska vladna koalicija pod vodstvom krščansko-liberalne premierke Radičove, ki je na oblasti od lanskega poletja, je na volitvah porazila socialdemokratsko stranko Smer tudi zaradi zagotovil, da Slovaška ne bo sodelovala pri pomoči zadolženi Grčiji.

Vodje štirih koalicijskih strank se bodo z Radičevo, ki sicer ni vodja nobene stranke, v torek zvečer ponovno sestali na kriznem zasedanju.

Nemčija je minuli teden kot 11. država članica evroobmočja potrdila krepitev mehanizma EFSF. To so doslej storile Belgija, Francija, Grčija, Irska, Italija, Luksemburg, Portugalska, Španija, Finska in tudi Slovenija.

Mehanizem EFSF bo imel po novem 779,8 milijarde evrov kapitala in za 440 milijard evrov efektivne zmožnosti posojil, še piše STA.