Režim: Gadafi še vedno v Libiji

Polkovnik je znova nagovoril Libijce. Pozval jih je, naj uničijo upornike, ki so njegov režim prisilili k skrivanju.

Objavljeno
25. avgust 2011 08.52
Posodobljeno
25. avgust 2011 08.52
Mo. B., Mo. Z., Ma. Ja., Delo.si
Mo. B., Mo. Z., Ma. Ja., Delo.si

Tripoli − Predstavnik polkovnika Moamerja Gadafija, Musa Ibrahim, je za ameriško tiskovno agencijo AP popoldne povedal, da je Gadafi še vedno v Libiji, kjer vodi boj proti upornikom. Dodal je, da je Gadafi na varnem, da je zdrav in da je njegova morala visoka. Kje točno se polkovnih nahaja, ni hotel povedati, dodal je le, da se ves čas premika.

Le malo zatem je polkovnik Gadafi prek zvočnega posnetka znova nagovoril Libijce, ki jih je pozval, naj uničijo upornike, ki so zavzeli Tripoli in njegov režim prisilili k skrivanju.

Tujci zapuščajo Tripoli

Mednarodna organizacija za migracije (IOM) je sporočila, da so se začeli tujci, ki hočejo zapustiti libijsko prestolnico, vkrcavati na ladjo za evakuacijo. Ladja, ki je bila v bližini Tripolija zasidrana vse od torka, je v pristanišču lahko pristala davi, ko so se varnostne razmere izboljšale.

Agencija je še sporočila, da so med približno 200 tujci, ki zapuščajo libijsko prestolnico, Egipčani, Filipinci, Kanadčani, Alžirci, Maročani in Italijani. Ladja bo proti Bengaziju odplula še danes, migrante pa bodo nato odpeljali do egiptovske meje.

Predvidoma še ta teden bo v Tripoli priplula še ena ladja z veliko večjimi zmogljivostmi. Po podatkih IOM se je pri svojih veleposlaništvih za evakuacijo iz Tripolija namreč registriralo okoli 1700 Filipincev, 2000 državljanov Bangladeša in ravno toliko Egipčanov. Pomoč pri evakuaciji bodo morda potrebovali tudi priseljenci iz podsaharske Afrike.

Nato upornikom pomaga pri iskanju Gadafija

V libijski prestolnici so znova izbruhnili srditi spopadi. Stotine upornikov je v Tripoliju napadlo skrivališče ostrostrelcev in vojaških sil, zvestih Moamerju Gadafiju. Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, se je proti soseski Abu Salim, ki je znana predvsem po političnem zaporu, vsulo več kot 300 upornikov, oboroženih s puškami kalašnikov in minometalci.

Medtem ko je večji del Tripolija po poročanju tujih medijev v rokah upornikov, se del njih pomika proti mestu Sirte, rojstnemu kraju Moamerja Gadafija, ki je od Tripolija oddaljen okoli 250 kilometrov. Uporniki sicer priznavajo, da zavzetje mesta ne bo lahka naloga, zato so iz Nacionalnega prehodnega sveta že sporočili, da bodo poskušali izpogojevati miroljubno predajo mesta.

Medtem je britanski obrambni minister Liam Fox sporočil, da zavezništvo pomaga libijskim upornikom pri lovu na Gadafija in njegove sinove. »Potrdim lahko, da zavezništvo s svojo obveščevalno dejavnostjo pomaga libijski prehodni vladi (NTC) pri iskanju Gadafija in njegovih sodelavcev.«

Britanski minister je hkrati zanikal trditve, da pripadniki posebnih britanskih enot na tleh pomagajo upornikov pri lovu na polkovnika, kot je ne to namigoval britanski Daily Telegraph.

Na glavo Gadafija razpisali skoraj dva milijona dolarjev nagrade

»V mestu mrgoli ostrostrelcev, ulice niso varne,« je za Al Džaziro povedala prebivalka libijske prestolnice Maram Vafa. Kot je povedala, z nekaterih delov mesta še vedno odmevajo streli. Francoska tiskovna agencija AFP poroča, da se v Tripoli zgrinjajo v vojskovanju najbolj podkovani uporniki, ki bodo Gadafiju in njegovim silam poskušali zadati zadnji udarec. »Mesta povsem še nismo prevzeli, največja težava so ostrostrelci. A na srečo z mest Jefren, Nalut in Zavija vsakodnevno prihajajo nove sile,« je za AFP povedal uporniki Jusef al Haj.

Boji med uporniki in silami zvestimi Gadafiju se nadaljujejo tudi v kompleksu Bab al Azizija, ki je že pred dvema dnevoma padel v roke nasprotnikom nekdanjega režima, a se tam še vedno skrivajo ostrostrelci. Po poročanju Al Džazire jih zdaj uporniki poskušajo pregnati iz kompleksa in ga zavarovati. »Uporniki so zavzeli večji del kompleksa in imajo nadzor nad večino mesta, a Gadafijevi privrženci še vedno branijo nekatera območja,« poroča dopisnica Al Džazrie Sue Torton.

Od začetka napada na Tripoli je bilo ubitih vsaj 400 upornikov, več kot 200 je bilo ranjenih. Osrednja bolnišnica v Tripoliju je povsem preplavljanja z ranjenci, osebje je že peti dan preobremenjeno, hitro pa kopnijo tudi zdravila in drugi medicinski pripomočki. Vodja Nacionalnega prehodnega sveta Mustafa Abdel Džalil je danes sicer sporočil dejal, da je bilo v času vstaje proti režimu polkovnika Moamerja Gadafija ubitih več kot 20.000 ljudi.

Prehodni nacionalni svet v Bengaziju je včeraj vsakomur, ki bi Gadafija prijel mrtvega ali živega, obljubil 1,7 milijona dolarjev nagrade, če to stori eden od njegovih privržencev, pa mu uporniki obljubljajo tudi amnestijo.

Kje se Gadafi skriva, ni znano. Uporniki ugibajo, da 69-letnik Tripolija ni zapustil.

Uporniki v Italiji prosijo za finančno pomoč

V Italiji se bo danes s Silviem Berlusconijem srečal vodja prehodnega nacionalnega sveta Mahmud Džibril. Tema pogovorov bo najverjetneje finančna pomoč upornikom. Kot je povedal vodja upornikov, bi nemudoma potrebovali 2,5 milijarde dolarjev, s katerimi bi sprva pokrili najosnovnejše zdravstvene potrebe in plače zaposlenih, preostali denar pa bi porabil za popravilo naftni rafinerij in njihov ponoven zagon.

Predstavnik organizacije Zdravniki brez meja v Tripoliju Henry Gray je danes dejal, da v prenatrpanih bolnišnicah v libijskih prestolnici primanjkuje izobraženega osebja, ki je po začetku ljudske vstaje pobegnilo v tujino. Hitro pa kopnijo tudi zaloge zdravil in drugih medicinskih pripomočkov, s katerimi krpajo rane upornikov.