Riceova in Straw za čimprejšnje oblikovanje iraške vlade

Ameriška zunanja ministrica Rice in britanski zunanji minister Straw sta sklenila dvodnevni obisk v iraški prestolnici Bagdad, kjer sta pozvala k čimprejšnjemu oblikovanju vlade.

Objavljeno
03. april 2006 15.10
Razbitine ameriškega helikopterja
Bagdad/London - Ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice in britanski zunanji minister Jack Straw sta sklenila dvodnevni obisk v iraški prestolnici Bagdad, kjer sta v pogovorih visoke iraške predstavnike pozvala k čimprejšnjemu oblikovanju vlade. Medtem so iz Iraka poročali o novih napadih po državi, ki so zahtevali šest življenj, enajst ljudi pa je bilo ranjenih.

Ministra sta v Bagdad nepričakovano prispela skupaj v nedeljo, potem ko je bila Riceova na dvodnevnem obisku pri Strawu v njegovem rojstnem kraju Blackburn. Kot so povedali viri blizu ministroma, naj bi se tuja ministra med drugim sešla z Abdelom Azizom Hakimom, vodjo Vrhovnega sveta islamske revolucije v Iraku. Tudi znotraj šiitske koalicije, v kateri ima omenjena stranka pomembno mesto, so se pojavili pozivi premieru Ibrahimu Džafariju, naj odstopi od kandidature za predsednika nove vlade, kar že zahtevajo suniti in Kurdi.

Rice: O iraškem premieru naj odločajo Iračani


Kot je na skupni novinarski konferenci s Strawom pred odhodom poudarila Riceova, sta prišla zato, da pospešita oblikovanje nove vlade, saj v državi, kakršna je Irak, nikakor ne sme vladati "politični vakuum". Ob tem sta s Strawom poudarila, da se morajo Iračani sami odločiti, kdo bo njihov novi premier. "Ni moja odgovornost, da odločam, kdo bo premier Iraka. To lahko odločijo le Iračani," je dejala Riceova. Kot je dodala, pa mora biti predsednik vlade "močan voditelj, ki povezuje, ter nekdo, ki lahko prinese stabilnost in se sooči z izzivi iraškega naroda."

Straw za hitro ukrepanje


"Bistvenega pomena je, da se ukrepa hitro. Politični vakuum nikakor ne koristi varnostnim razmeram," pa je dejal Straw. "Američani so izgubili več kot 2000 vojakov, mi smo jih več kot sto, mir tukaj pomaga ohranjati kar 140.000 vojakov. Pravico imamo reči, da se moramo biti sposobni pogovarjati z gospodom A, B ali C, ne moremo pa sodelovati z gospodom 'Nihče'," je še poudaril britanski minister in dodal: "ZDA in Velika Britanija so osvobodile to državo."

Ministra sta pohvalila tudi stabilizacijski prispevek osrednjega šiitskega duhovnega voditelja ajatole Alija al Sistanija: “Brez izrednega duhovnega vodstva, ki ga je izkazala njegova visokost veliki ajatola Sistani, ta država z vsemi problemi, ki jih ima, ne bi imela možnosti za boljšo prihodnost.” Gosta iz ZDA in Velike Britanije sta še povedala, da sta iraškim sogovornikom skušala dopovedati, da morajo omejiti delovanje oboroženih milic. “Imeti morate državo z monopolom sile,” je sporočila Riceova in dodala, da mora priti do “obrzdanja milic”.

Nasilje v Iraku se nadaljuje

V eksploziji vozila v Sadr Cityju na severu Bagdada pa je danes umrl civilist, pet oseb pa je bilo ranjenih. V bližini ameriške vojaške patrulje v središču Bagdada je samomorilec razstrelil vozilo, pri čemer je bilo ranjenih pet civilistov. Med streljanjem v Basri so življenje izgubili štirje policisti v civilu in otrok, policist pa je bil ranjen.

V Basri je bil v nedeljo zvečer ubit odvetnik Matar al-Kabi, v okrožju Al Daura na jugu Bagdada pa so oboroženi napadalci na njihovem domu ubili štiričlansko šiitsko družino, tri ženske in moškega.

Našli sestreljen helikopter

Ameriška vojska je našla trupli ameriških pilotov, ki sta umrla v soboto sestreljenemu helikopterju apache. Neka iraška skupina je v soboto na spletni strani sporočila, da je jugozahodno od Bagdada sestrelila ameriški helikopter.

Na jugu Bagdada pa so v nedeljo zvečer oboroženi neznanci vdrli v neko hišo in ubili štiričlansko šiitsko družino. V eksploziji avtomobila bombe ob policijski patrulji na severovzhodu Bagdada sta bila ubita dva civilista, še šest je bilo ranjenih. V eksploziji bombe ob konvoju ameriških avtomobilov v središču iraške prestolnice pa je bilo ranjenih pet mimoidočih oseb.

Medtem so iz ameriškega Bostona sporočili, da se je v nedeljo zvečer domov vrnila ameriška novinarka Jill Carroll, ki so jo po treh mesecih ugrabitelji v Iraku izpustili minuli teden.

Prebivalci Velike Britanije bi radi čimprejšnji umik iz Iraka


Večina Britancev, kar 55 odstotkov, želi, da bi se britanski vojaki iz Iraka umaknili do konca leta, kaže javnomnenjska raziskava, ki jo je danes objavil britanski dnevnik Daily Telegraph . 24 odstotkov vprašanih se zavzema za njihov takojšen umik, 31 odstotkov pa, da se iz države umaknejo v 12 mesecih.

39 odstotkov pa jih podpira stališče vlade v Londonu, da naj britanski vojaki v Iraku ostanejo, dokler iraška policija in vojska ne bosta sposobni prevzeti odgovornosti za varnost v državi.