Riceova po Aziji še v Moskvi

Ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice je v okviru svoje azijske turneje obiskala Moskvo, kjer naj bi skušala predsednika Putina prepričati v sankcije proti Iranu.

Objavljeno
21. oktober 2006 22.50
Ostra in ambiciozna se Condoleeza Rice vzpenja vedno višje po ameriški lestvici položajev
Seul/Moskva – Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je turnejo, med katero je že obiskala Tokio, Seul in Peking, nadaljevala v Moskvi, kjer se je srečala z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom, predvideni pa sta bili še srečanji s predsednikom Vladimirjem Putinom in obrambnim ministrom Sergejem Ivanovom. Pogovori, katerih glavna tema je bilo severnokorejsko jedrsko vprašanje, pa tudi iranska kriza, so potekali v strogi tajnosti, zato podrobnosti niso znane. Vendar pa bi naj Riceova skušala prepričati ruskega predsednika Vladimirja Putina, naj podpre sankcije proti Iranu.

Rusija, ki ima poleg Kitajske pomembne trgovske vezi z Iranom, se je doslej vztrajno upirala ameriškim pozivom k ukrepom proti Teheranu zaradi njegovega nasprotovanja zahtevam mednarodne skupnosti, naj opusti bogatenje urana.

Ruski analitiki pravijo, da Moskva še vedno nasprotuje kaznovanju Teherana, vendar bi po tem, ko je podprla sankcije ZN proti Pjongjangu, lahko podprla simbolične ukrepe v zameno za zagotovila glede njene pogodbe za izgradnjo prve iranske jedrske elektrarne v vrednosti 800 milijonov dolarjev.

Lavrov za prožnost v odnosih med ZDA in Severno Korejo

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ZDA in Severno Korejo pozval k prožnosti, s katero naj rešita dvostranske probleme in tako utreta pot k nadaljevanju šeststranskih pogajanj o severnokorejskem jedrskem programu. "Dogovor o finančnih vprašanjih v odnosih med ZDA in Severno Korejo bi pomenil pomemben prispevek k zagotavljanju pogojev za nadaljevanje pogajanj," je še dejal Lavrov.

Obenem pa je Lavrov resolucijo Varnostnega sveta ZN proti Severni Koreji označil kot "varnostni ukrep" in ne kazen za Severno Korejo.

Rice z novinarji in sinom umorjene Politkovske

Riceova se je v Moskvi srečala tudi z novinarskimi kolegi iz časnika Nova Gazeta in sinom umorjene ruske novinarke Ane Politkovske. Ob tem je povedala, da je "usoda novinarjev v Rusiji predmet velike zaskrbljenosti" za ZDA.

Po umoru Ane Politkovske mednarodna skupnost budno spremlja preiskavo o tem zločinu, je opozorila Riceova ter dejala, da je Politkovska poosebljala vse, kar bi moral biti svoboden tisk. "Veliko preveč novinarjev je bilo ubitih in veliko preveč preiskav o njihovih smrtih je ostalo brez rezultatov," je še menila ameriška državna sekretarka.

Riceova ne verjame, da se drugi jedrski poskus ne more zgoditi

Riceova je sicer že obiskala Tokio, Seul in Peking, ob tem pa podvomila v številne navedbe, da naj severnokorejski vodja Kim Jong II ne bi izvedel še drugega jedrskega poskusa. Tako naj bi namreč Jong II obljubil kitajskemu predstavniku Tangu Jiaxuanu, ki je v četrtek obiskal Pjongjang. “Ne vem, če je Kim Jong II to tudi dejansko rekel,” je med poletom iz Pekinga proti Moskvi dejala Riceova. “Tang mi ni povedal niti, ali se je severnokorejski predsednik sploh opravičil za jedrski poskus niti, ali se je zavezal, da česa takšnega nikoli ne stori,” je še pojasnila ameriška zunanja ministrica.

Tanga je z osebnim sporočilom v Pjongjang poslala kitajski predsednik Hu Jintao, a je bil prvi po končanem obisku precej skrivnosten. Ni povedal, kje so se srečali, dejal pa je, da obisk zagotovo ni bil zaman.

Nekdanji južnokorejski predsednik svari

Severna Koreja bi sicer utegnila v odgovor na sankcije Združenih narodov (ZN) uporabiti silo, je opozoril nekdanji južnokorejski predsednik Kim Dae-jung. Zaradi tega je mednarodno skupnost pozval, naj najde boljšo rešitev, kot je izolacija tega komunističnega režima. “Severna Koreja se pripravlja na to, kako najustrezneje reagirati na napovedane gospodarske sankcije, kar bi jo lahko navedlo tudi k uporabi vojaške sile,” je dejal Dae-jung, ki se je s severnokorejskim voditeljem Kim Jongom II srečal leta 2000 – to je bilo sicer prvo in edino srečanje med Korejama.

Kot je znano, je Varnostni svet ZN 9. oktobra soglasno podprl resolucijo, po kateri bo Severna Koreja zaradi jedrskega poskusa deležna precej ostrih sankcij, ki jo bodo še bolj izolirale od zunanjega sveta.