Doslej je gozdna mafija ubila že šest gozdnih čuvajev, samo letos je bilo šestnajst napadov nanje.
V Romuniji približno 29 odstotkov površine vse države pokrivajo gozdovi, med katerimi je še veliko prvinskih gozdov in pragozdov. Kar polovica vseh ohranjenih evropskih pragozdov je prav v Romuniji. To so divjine, v katerih še vedno normalno živijo medvedi, volkovi, risi in divje mačke.
Nezakonite sečnje je vse več
Skupno je v državi 6,4 milijona hektarov gozdnih površin, 51 odstotkov jih je v državni lasti in prav državni gozdovi so cilj zelo razširjene nezakonite sečnje. Čeprav je država v letih 2015 in 2016 zaradi razraščanja kraje lesa iz gozdov zaostrila zakonodajo in poskusila zaostriti tudi nadzor, je črne sečnje vse več in združbe, ki se ukvarjajo z njo, so vse močnejše in so za to, da ohranijo posel, očitno pripravljene tudi moriti.
29 odstotkov površine Romunije ali 6,4 milijona hektarov prekrivajo gozdovi
Preiskava o smrti Livia Popa je sicer že stekla, vendar osumljencev še niso odkrili. Dalj so preiskovalci prišli v primeru petdesetletnega gozdnega čuvaja Raduca Gorcioaia, ki so ga prejšnji mesec našli umorjenega v neposredni bližini črnega sečišča v gozdnem območju Pascani na severovzhodu države. S sekiro ga je menda pokončala trojica gozdnih tatov, od katerih sta bila dva še mladoletna.
Doslej so ubili že šest gozdnih čuvajev
Romunska gozdna mafija je doslej v nekaj letih skupno ubila že šest gozdnih čuvajev, ki so jim poskušali stopiti na prste, veliko pa je bilo tudi fizičnih napadov s hujšimi poškodbami. Samo letos so čuvaje napadli šestnajstkrat. Storilci pa ne grozijo in ne napadajo samo gozdarjev, ampak so jo v preteklosti pogosto skupili tudi okoljevarstveniki, ki poskušajo pred črnimi poseki ubraniti vsaj najdragocenejše romunske gozdove. Tako vodja okoljevarstvene skupine Agent Green Gabriel Paun pravi, da so ga v zadnjih letih že večkrat poskušali ubiti. Pred štirimi leti, ko je raziskoval nezakonito sečnjo v bližini narodnega parka Retezat, so ga napadli ter mu polomili rebra in roko, imel pa je tudi počeno lobanjo. Obtoženci za ta napad bodo šele zdaj stopili pred sodišče.
Pritožba na evropsko komisijo
Po podatkih romunskega Greenpeacea v Romuniji gozdovi izginjajo skrb vzbujajoče hitro: zaradi degradacije, legalnih in ilegalnih posekov naj bi v državi vsako uro padlo tri hektare gozda. Tri nevladne okoljevarstvene organizacije Agent Green, ClientEarth in EuroNatur so zato prejšnji mesec na evropsko komisijo naslovile pritožbo zaradi neustreznega ravnanja romunske vlade v zvezi z izkoriščanjem romunskih gozdov.