Ustavno sodišče odločitve, ki je bila sprejeta s šestimi glasovi za in tremi proti, še ni uradno sporočilo. V skladu z romunsko ustavo se bo predsednik, ki je zdaj skladno z odločitvijo parlamenta o njegovi odstavitvi suspendiran, vrnil na položaj, vendar mora ustavno sodišče prej uradno razglasiti neveljavnost referenduma zaradi prenizke (manj kot 50-odstotne) volilne udeležbe, parlament pa se mora seznaniti s to odločitvijo. Poznavalci pričakujejo, da se bo Basescu vrnil na položaj in dokončal drugi petletni predsedniški mandat, čeprav bo USL po vsej verjetnosti zavlačevala z njegovo vrnitvijo na položaj.
Vodja Nacionalno liberalne stranke (PNL) Crin Antonescu, ki opravlja dolžnosti predsednika, je dejal, da bo vladajoča Socialnoliberalna koalicija (USL) spoštovala odločitev ustavnega sodišča. Po mnenju PNL je sodba nepravična, ker ne upošteva glasovanja 7,5 milijona Romunov, Basescu pa je nelegitimen predsednik, ki ga PNL politično ne bo priznala. Antonescu je z besedami, naj pokažejo moč, ki jo imajo kot državljani, pozval Romune k uporu proti predsedniku.
Ustavni sodniki so očitno kljub grožnjam odločili, da navedbe USL, da kvorum na referendumu ni bil dosežen, zato ker seznami volilnih upravičencev niso bili posodobljeni, niso utemeljene. Po trditvah USL v državi ni 18,3 volilnih milijona upravičencev, kolikor jih je bilo na seznamih, temveč 14,9 milijona. Na referendumu je velika večina, 87 odstotkov volivcev, podprla odstavitev Basescuja, vendar ni bil veljaven, ker se ga je udeležilo le 46 odstotkov volivcev. Ustavno sodišče je ugotovilo, da je bila udeležba na referendumu nižja od praga, potrebnega za veljavnost referenduma.
Predsednik ustavnega sodišča Augustin Zegreanu se je zaradi pritiskov na ustavne sodnike pisno pritožil Evropski uniji, Svetu Evrope in Združenim narodom. Romunska vlada je očitke EU glede nespoštovanja neodvisnosti sodstva zavrnila. Političnemu pritisku na Romunijo so se pridružile tudi ZDA, ki so izrazile zaskrbljenost, da bi lahko vladni poskusi odstavitve predsednika ogrozili stabilnost države in neodvisnost državnih institucij.
Glasnik Evropske komisije Olivier Bailly je spomnil, da je predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso pozval premiera Victorja Ponto in vse stranke, naj spoštujejo odločitev ustavnega sodišča, ne glede na to, kakšna bo. Ponta je že prej dejal, da je pripravljen sodelovati z Basescujem, če bo ta spoštoval svoje ustavne obveznosti. Po mnenju analitikov se bo zdaj končala najhujša politična kriza v Romuniji po padcu komunistične diktature leta 1989.
O odstavitvi Basescuja, ki je predsednik države od leta 2004, so Romuni sicer odločali že drugič. Basescu je leta 2007 prvič preživel glasovanje na referendumu.