Ruanda prekinila diplomatske odnose s Francijo

Ruanda je danes prekinila diplomatske odnose s Francijo, zaprla francosko veleposlaništvo v Kigaliju in dala francoskemu veleposlaniku 24 ur, da zapusti državo.

Objavljeno
24. november 2006 20.52
Je predsednik Ruande Paul Kagame že ukazal napad na Kongo?
Pariz/Kigali - Ruanda je danes prekinila diplomatske odnose s Francijo, zaprla francosko veleposlaništvo v Kigaliju in dala francoskemu veleposlaniku 24 ur, da zapusti državo. Pred tem je danes že odpoklicala svojega veleposlanika v Franciji. Do ukrepa ruandskih oblasti je prišlo potem, ko je francoski sodnik Jean-Louis Bruguiere podpisal mednarodne zaporne naloge za devet pomočnikov predsednika Ruande, Paula Kagameja, ki naj bi bili povezani z genocidom leta 1994
.
"Ruandske oblasti so našega veleposlanika ustno obvestile, da bodo prekinile diplomatske odnose, odločitev pa bo stopila v veljavo v ponedeljek, 27. novembra," je odločitev ruandskih oblasti potrdilo francosko zunanje ministrstvo in dodalo, da takšno odločitev obžalujejo.

Ruandski zunanji minister Charles Murigande je poudaril, da zahtevajo tudi zaprtje vseh francoskih institucij v državi, vključno s francoskim kulturnim centrom. Že pred tem je povedal, da v Ruandi ne vidijo nobene potrebe po ohranjanju odnosov s sovražno državo.

Prostesti z vladno podporo

V Kigaliju se je po odločitvi francoskega sodnika v četrtek na protestih zbralo kakih 25.000 ljudi, ki so demonstrirali proti Franciji, domnevni francoski udeležbi v genocidu in proti Bruguieru. To je bil eden redkih protestov v Ruandi, ki jih je ruandska vlada odobrila.

Francoski sodnik Bruguiere je tudi predlagal, da bi Kagameju sodili zaradi umora nekdanjega ruandskega predsednika Juvenala Habyarimana, katerega smrt je sprožila genocid. Kagame je Bruguierov pozive zavrnil in menil, da bi morali proces začeti proti Franciji. Slednjo Kagame obtožuje hujskanja h genocidu.

Bruguiere je o smrti Habyarimana, ki je umrl v sestrelitvi letala aprila 1994, tudi napisal poročilo, ki ga je ruandski zunanji minister danes označil za "votlo". "To potrjuje naše strahove, da gre za politično poročilo," je še dejal Muringade.

Eden najhujših pokolov v človeški zgodovini

Hutujski skrajneži so Habyarimanovo smrt leta 1994 pripisali Tutsijem in v samo nekaj urah je izbruhnila državljanska vojna. Hutujske milice, vojska in ostanki Habyarimanove garde so začele pogrom nad celotnim plemenom Tutsi, ki naj bi predstavljal kakih deset odstotkov prebivalstva v Ruandi. Zgodil se je eden najhujših pokolov v človeški zgodovini, ko je bilo v dobrih stotih dneh ubitih skoraj milijon ljudi.

Odnosi med Ruando in Francijo so se ohladili, potem ko je Ruanda Francijo obtožila, da je izurila in oborožila hutujske milice, ki so leta 1994 izvedle genocid nad Tutsiji. Mednarodno kazensko sodišče za Ruando (ICTR), ki ima sedež v tanzanijski Arushi, je v začetku oktobra sporočilo, da je poleg Belgije in Nizozemske tudi Francija privolila, da bo na svojih sodiščih sodila osumljencem za genocid, ki živijo na njenem ozemlju, s čimer naj bi razbremenili delo sodišča v Arushi.