Bagdad - Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je danes nepričakovano prispel v Irak, kjer se je sestal z iraškimi voditelji in poveljniki ameriške vojske. Na poti iz Tadžikistana v Irak je Rumsfeld iraške voditelje pozval, naj brez zamud sprejmejo novo ustavo in posvaril, da je politični napredek potreben za zadušitev upora. Poleg tega je iraške voditelje tudi pozval, naj odločneje nastopijo proti "škodljivemu vmešavanju" sosednje Sirije in Irana.
Rumsfeld se je takoj po prihodu v Irak sestal z iraškim predsednikom Džalalom Talabanijem in premierom Ibrahimom al Džafarijem na pogovorih o novi iraški ustavi. Rok za oblikovanje ustave se izteče sredi avgusta, do 15. oktobra pa naj bi Iraku pripravili referendum o novi ustavi.
Zmanjšanje števila ameriških vojakov v Iraku
Iraški premier Ibrahim Džafari je po srečanju z Rumsfeldom pozval k hitremu umiku ameriških sil iz države, Rumsfeld pa je ob tem dejal, da bi se "dokaj obsežen" umik lahko začel prihodnjo pomlad ali poletje. Na vprašanje, kdaj natančno naj bi se začel umik ameriških sil iz Iraka, je Rumsfeld odvrnil, da še niso sestavili urnika umika.
Kot je pojasnil al Džafari, je najprej treba pospešiti urjenje iraških vojakov s strani ameriških sil, treba pa je tudi natančno uskladiti prenos varnosti s sil koalicije pod vodstvom ZDA na iraško vlado. "Nočemo, da nas preseneti umik, ki ni povezan z našimi časovnimi načrti", je poudaril iraški premier.
Poveljnik ameriških sil v Iraku, general George Casey, je predtem ameriškim novinarjem dejal, da bi se umik lahko začel spomladi prihodnje leto, če se bo napredek na političnem področju nadaljeval, nasilje s strani upornikov pa se ne bo razširilo.
Prijeli sodelavca al Zavahirija
Iraška policija pa je sporočila, da so južno od iraškega glavnega mesta Bagdad aretirali 35-letnega Egipčana, ki naj bi bil sodelavec drugega človeka mednarodne teroristične mreže Al Kaida Ajmana al Zavahirija.
V napadu na glavno avtobusno postajo v prestolnici so bili po navedbah predstavnika iraškega notranjega ministrstva ubiti najmanj trije ljudje, 37 ljudi pa je bilo ranjenih.
Med žrtvami prevladujejo iraški civilisti. V napadu iraških upornikov na oporišče iraške vojske južno od Bagdada pa je bilo ranjenih 10 ljudi, med njimi šest iraških vojakov.
Alžirski predsednik potrdil smrt dveh diplomatov v Iraku
Iz urada alžirskega predsednika Abdelaziza Bouteflike so danes potrdili usmrtitev dveh alžirskih diplomatov, ki so ju prejšnji teden ugrabili v Iraku, vira podatkov pa pri tem niso navedli. Uslužbenci alžirskega zunanjega ministrstva pa so spomin na svoja sodelavca že počastili z minuto molka.
Pred tem je skupina vodje Al Kaide v Iraku Abuja Musaba al Zarkavija v sporočilu, objavljenem na neki islamistični spletni strani, zapisala, da so ubili dva alžirska diplomata, ki so ju prejšnji teden ugrabili v Iraku.
Oboroženi neznanci so alžirska diplomata ugrabili minuli teden v Bagdadu, ko sta odhajala z veleposlaništva.
Javnomnenjska raziskava: Američanom ne bo uspelo
V javnomnenjski raziskavi, ki so jo danes objavili USA Today, CNN in Gallup, je 32 odstotkov vprašanih Američanov dejalo, da ne verjamejo, da lahko ZDA dobijo vojno v Iraku, 58 odstotkov pa jih je menilo, da Američanom ne bo uspelo vzpostaviti demokratične vlade v Iraku. 51 odstotkov je tudi menilo, da je ameriška administracija pod vodstvom Georga Busha namerno zavajala javnost glede iraškega posedovanja orožja za množično uničevanje. Zmago je napovedalo 43 odstotkov vprašanih.
Ugrabili vodstvenega delavca bagdadskega letališča
Na zahodu iraške prestolnice Bagdad so neznanci v dveh vozilih ugrabili direktorja oddelka za komunikacije bagdadskega letališča Mahirja Jasina, ko je bil ta na poti na delovno mesto. Skupaj z Jasinom so neznanci ugrabili tudi njegovega voznika in sopotnika.