Rumsfeldovo slovo od Iraka

Ameriški obrambni sekretar Rumsfeld je teden dni pred predajo mesta prvega moža Pentagona Robertu Gatesu nenapovedano obiskal Irak in se zahvalil ameriškim vojakom.

Objavljeno
10. december 2006 17.33
Ameriške in iraške sile so morale v ponedeljek odbiti organizirane napade sunitskih gverilcev
Teheran/Bagdad/Washington - Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je teden dni pred predajo mesta prvega moža Pentagona Robertu Gatesu danes nenapovedano obiskal Irak, kjer se je ameriškim vojakom zahvalil za služenje v tej nemirni državi. Rumsfeld je v nagovoru več kot 1200 pripadnikov ameriške vojske tudi pozval, naj se v Iraku še naprej bojujejo, dodal pa je še, da morajo premagati sovražnika in tako preprečiti možnost ponovnega 11. septembra 2001.

Teheran zahteva umik ameriške vojske iz Iraka

Predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Mohamed Ali Hoseini je danes v Teheranu poročilo Bakerjeve komisije za spremembo ameriške strategije v Iraku označil za dvoumno. Po njegovih besedah Teheran poročila, ki predvideva vključitev Irana in Sirije v prizadevanja za stabilizacijo Iraka, še ne more komentirati, poudaril pa je, da je prioriteta Irana predvsem umik ameriških vojaških sil iz Iraka.

ZDA morajo izdelati časovni okvir svojega umika iz Iraka

" Šele če bodo ZDA določile časovni okvir za odhod njihovih sil iz Iraka bo to pomenilo, da imajo resne namene. Tako tudi ne bo potrebe za pogajanja z Iranom," je poudaril Hoseini in dodal, da ZDA lahko svoje sile umaknejo same, brez iranske pomoči.

Hoseini je obenem zavrnil tudi ameriške pogoje za pričetek pogajanj s Teheranom, in sicer prekinitev domnevne pomoči Irana iraškim skrajnežem in prekinitev bogatenja urana. Dodal pa je, da je Iran pripravljen pomagati in sodelovati z iraško vlado, če bo to pripomoglo k zagotavljanju stabilnosti in varnosti v državi.
Iranski zunanji minister Manušer Motaki je sicer že v soboto v Bahrajnu poudaril, da je Iran pripravljen Američanom pomagati pri umiku iz Iraka, vendar le v primeru spremembe ameriške politike na Bližnjem vzhodu.

Talabani zadovoljen z Iranom in Sirijo

Iraški predsednik Džalal Talabani je danes pred predsedniško palačo v Bagdadu zavrnil poročilo Bakerjeve komisije za spremembo ameriške strategije v Iraku. "Kot celoto poročilo zavračam," je poudaril Talabani in dodal, da poročilo ni niti pošteno niti pravično, saj vsebuje določila, ki spodbijajo iraško suverenost in iraško ustavo"

Talabani pa je bil zadovoljen nad deli poročila, ki predvidevajo diplomatsko angažiranje iraških sosed, Sirije in Irana, ostro pa je nasprotoval ponovnemu prevzemu starih mest v iraški vladi s strani odstranjenih privržencev strmoglavljenega predsednika Sadama Huseina, kar naj bi po ocenah Bakerjeve skupine predstavljalo del prizadevanj za narodno spravo. Kurd Talabani je kritiziral tudi predviden umik ameriških sil iz Iraka, če v državi ne bo prišlo do napredka.

Kurdski predsednik Barzani prav tako kritičen do Bakerjeve strategije

Poročilo je sicer kritiziral tudi dolgoletni ameriški zaveznik in predsednik 15 let stare avtonomne kurdske regije Barzani, ki je izrazil nasprotovanje pozivom komisije za pomilostitev predstavnikov opozicijskih skupin.

Iraški Kurdi in šiiti predstavljajo okoli 80 odstotkov 26 milijonskega iraškega prebivalstva. Med Huseinovim režimom so bili žrtve preganjanj in pobojev, sedaj pa si oboji prizadevajo za federalno ureditev Iraka, ki je predvidena tudi v lani sprejeti iraški ustavi. Temu nasprotujejo iraški suniti, ki živijo v osrednjem Iraku, kjer ni večjih zalog nafte in drugih naravnih virov. Ti so omenjena priporočila Bakerjeve komisije pozdravili.