Rupel v Ukrajini

Predsedujoči Ovseju Dimitrij Rupel se je v Kijevu z ukrajinskim predsednikom Juščenkom pogovarjal predvsem o razmerah v Pridnestrju.

Objavljeno
19. oktober 2005 14.56
Dimitrij Rupel kot predsedujoči OVSE
Kijev – Predsedujoči Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, se je danes v Kijevu z ukrajinskim predsednikom Viktorjem Juščenkom pogovarjal predvsem o razmerah v Pridnestrju. Kot je Rupel dejal v izjavi po pogovorih, sta se strinjala, da so možnosti za opazovanje načrtovanih volitev v Pridnestrju s strani Ovseja majhne, velike pa so možnosti, da bo Ovse spremljal za prihodnjo pomlad načrtovane parlamentarne volitve v Ukrajini.

Kot je Rupel povedal glede možnosti, da bi Ovse opazoval za december načrtovane volitve v Pridnestrju, "Juščenko misli, da bi bilo v tem trenutku neprimerno legitimirati režim v Prindestrju, takšen pa je tudi pogled Moldavije". Tako kot že pred tem v Moldaviji je Rupel tudi v Kijevu izrazil pomisleke, da bi bile decembrske volitve v Pridnestrju lahko svobodne in poštene, saj je časa za pripravo ustrezne opazovalne misije Ovseja po njegovih besedah premalo.

Bolj pa je optimističen glede pogajanj o rešitvi vprašanja Pridnestrja v formatu 5+2 - na njih bodo poleg Moldavije, Pridnestrja, Rusije, Ukrajine in Ovseja kot opazovalke sodelovale še ZDA in Evropska unija - ki naj bi se začela 27. oktobra. "V tej družbi mislim, da bodo prevladale pametne ideje," je menil.

V tem trenutku predsedujoči Ovseju sicer ni mogel napovedati prihodnjega statusa Pridnestrja. "Ta bo moral biti takšen, da bo ustrezal Moldaviji in tudi drugim pomembnih akterjem na tem prizorišču," je dejal.

Pridnestrje, v katerem živi pretežno rusko govoreče prebivalstvo, se je od Moldavije odcepilo leta 1990 po medetničnih spopadih, v katerih je bilo ubitih okoli 1500 ljudi. Spopadi so se končali z oblikovanjem samooklicane Pridnestrske republike na vzhodnem bregu reke Dnestr leta 1992.

Pridnestrje mednarodno ni priznano, a uživa močno podporo Rusije. Tudi spopade leta 1992 so končale ruske sile, ki so nato ostale na razmejitveni črti med Moldavijo in to republiko, čeprav jih k umiku zavezuje več mednarodnih sporazumov.

V Kijevu se je Rupel udeležil tudi odprtja novih prostorov slovenskega veleposlaništva, ki ga vodi veleposlanik Primož Šeligo. Kot je povedal Rupel, se s tem odpirajo nove možnoti za gospodarsko sodelovanje, izdajanje vizumov in kulturno sodelovanje, predvsem v luči delovanja Foruma slovanskih kultur. Sogovornika sta po Ruplovih besedah še ugotovila, da so odnosi med Slovenijo in Ukrajino odlični, Juščenko pa je napovedal sestanke na najvišji ravni.

Rupel je v Ukrajino prispel že v torek zvečer, ko se je srečal z zunanjim ministrom Borisom Tarasjukom, s katerim sta prav tako govorila o reševanju pridnestrskega vprašanja. V Kijev je prispel iz Moldavije, kjer se je o tej temi pogovarjal tudi v Kišinjovu in Tiraspolu. Pred tem je bil v ponedeljek v Rusiji. V Kijevu je danes sklenil tridnevno turnejo, ki je po njegovih besedah zadnja na območju pred ministrskim zasedanjem Ovseja decembra v Ljubljani.

Ukrajina je bila 4. januarja letos sicer prva država, ki jo je Rupel obiskal kot predsedujoči Ovseju. V tej državi se je namreč prav takrat razpletala huda notranjepolitična kriza, v kateri je pomembno vlogo odigral tudi Ovse. Kriza je izbruhnila ob predsedniških volitvah v Ukrajini, končala pa se je z zamenjavo režima, uvajanjem demokratičnih sprememb in opozicijskim voditeljem Juščenkom na položaju predsednika. Takratne ponovljene predsedniške volitve 26. decembra lani je Ovse spremljal z okrepljeno misijo, ki je bila doslej največja tovrstna misija Ovseja.