Peking – Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ob zaključku dvodnevnega obiska na Kitajskem spet zatrdil, da Rusija, tako kot Kitajska, odločno nasprotuje uporabi sile pri reševanju iranskega jedrskega vprašanja. Rusija in Kitajska v Varnostnem svetu ZN zagotovo ne bosta glasovali za resolucijo, ki bi dovoljevala uporabo sile proti Iranu, je dejal Lavrov.
Po besedah Lavrova sta se s kitajskim kolegom Li Zhaoxingom pogovarjala o Iranu in o Severni Koreji. Strinjala sta se, da je treba obe vprašanji reševati po diplomatski poti in ne z grožnjami, še manj pa s silo, je povedal ruski zunanji minister. "Meniva, da ne smemo osamiti Irana ali povečevati pritiska nanj. To bi povečalo nevarnost širjenja jedrskega orožja," je še dejal ruski zunanji minister.
Kitajska je poleg tega napovedala, da bo iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada povabila, naj se udeleži srednjeazijskega vrha, ki bo prihodnji mesec v Šanghaju. "Kitajska ceni prizadevanja EU za rešitev jedrskega vprašanja s pogajanji," so sporočili s kitajskega zunanjega ministrstva, ob tem pa so izrazil upanje, da bodo pogajanja med stranema pripeljala do "vsestranskega in uravnoteženega" načrta za rešitev spora.
Solana: Iran bo težko rekel ne
Predstavniki stalnih članic Varnostnega sveta ZN in Nemčije se bodo v petek vnovič sestali v Londonu, kjer bodo govorili o novem predlogu EU za rešitev iranske krize, potem ko je iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad v nedeljo zavrnil paket ekonomskih spodbud, ki ga je EU ponujala v zameno, da Iran opusti svoj jedrski program.
Evropska unija je namreč pripravila nov paket ponudb za Iran, ki bo vključeval gospodarska, jedrska in varnostna zagotovila. "Pripravljamo ponudbo, ki jo bodo Iranci težko zavrnili, če je to, kar hočejo, res energija," je v ponedeljek povedal visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana . Iranski predsednik pa je vnaprej zavrnil kakršnekoli ponudbe EU, ki bi zahtevale, da Iran preneha z bogatenjem urana.
"Ne bomo dovolili posegati v naše pravice!"
To je se danes tudi dejansko zgodilo. Iran je namreč zavrnil tudi ponudbo EU, ki jo je v ponedeljek napovedal Solana. Edina pot za dosego mirne in diplomatske rešitve jedrskega vprašanja je priznanje pravic Teherana do jedrske energije v skladu s pogodbo o neširjenju jedrskega orožja, je poudaril tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Hamid Reza Asefi.
"V treh letih intenzivnih pogajanj z EU je Iran večkrat pojasnil, da bo jedrsko energijo uporabljal izključno v miroljubne namene," je ponovil Asefi in izrazil začudenje, zakaj Solana dvomi v resnost iranskih namenov. "Ne želimo več kot spoštovanje pogodbe in sprejeli ne bomo nobene mednarodne resolucije, ki bo posegala v naše pravice, zapisane pogodbi. Iranska odločitev, da si bomo prizadevali za uresničitev teh pravic, je dokončna in nepreklicna," je bil še jasen tiskovni predstavnik.