Vilnius – V Vilniusu se je začel vrh voditeljev baltske in črnomorske regije o odnosu EU in Nato z novimi sosedami po širitvi. Posebno pozornost je vzbudil govor ameriškega podpredsednik Dicka Cheneyja, ki je Rusijo opozoril pred poslabšanjem odnosov z EU in ZDA, če se bo preveč oddaljila od demokratičnih reform.
"Amerika in Evropa želita videti Rusijo v kategoriji zdravih demokracij, nasprotniki demokracije v Rusiji pa želijo zavreti napredek, dosežen v zadnjem desetletju," je dejal Cheney. "Vlada neupravičeno in neprimerno omejuje pravice. Tudi druga dejanja ruske vlade so kontraproduktivna in bi lahko začela vplivati na odnose z drugimi državami," je nadaljeval. Cheney je Rusijo obtožil, da nafto in plin uporablja za manipuliranje in izsiljevanje. "Nihče ne more upravičiti dejanj, ki spodkopavajo ozemeljsko celovitost sosed, ali posegati v demokratična gibanja," je dodal.
"Današnje srečanje ni naključje. Je priložnost za utrditev demokratičnih sprememb v vzhodni Evropi in promocijo skupnih ciljev," pa je v govoru od odprtju vrha dejal litvanski predsednik Valdas Adamkus.
Pestra mednarodna udeležba
Vrha se udeležujejo voditelji 25 držav, članic EU in zveze Nato ter držav z razvijajočo se demokracijo ob Črnem morju. Poleg gostitelja, latvijskega predsednika, se ga udeležujejo predsedniki Latvije, Estonije, Gruzije, Ukrajine, Poljske, Romunije in Bolgarije, pa tudi voditelji Azerbajdžana, Velike Britanije, Kanade, Norveške in Rusije. Udeležuje se ga tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo politiko Javier Solana.
Širjenje proti vzhodu
V središču razprav je dolgoročna vizija politike EU in Nato na vzhodu in nove oblike dialoga med zvezo Nato, EU in Rusijo ter državami baltske in črnomorske regije. Po širitvi EU in Nato so se meje obeh povezav premaknile proti vzhodu, s čimer sta dobili nove sosede. Sedaj je potrebna nova politika do teh novih sosed EU in Nato, vključno z morebitno finančno pomočjo.
Proti vstopu Hrvaške v Nato 54 odstotkov Hrvatov
Hrvaška agencija Puls je objavila raziskavo o vstopu Hrvaške v zvezo NATO, kar podpira le 29 odstotkov Hrvatov, proti jih je 54 odstotkov, 17 odstotkov pa jih o tem vprašanju nima mnenja.
Časnik Jutarnji list je izsledke ankete objavil dva dni pred prihodom ameriškega podpredsednika Dicka Cheneya na Hrvaško. V soboto se bo Cheney v Dubrovniku ločeno sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem in premierom Ivom Sanaderjem. V nedeljo pa ima v načrtu sestanek z voditelji držav Jadranske listine.