"Varnostni svet ZN bi moral ostro spregovoriti in uvesti take ukrepe, ki bi v praksi pomagali preprečiti nadaljnje razpadanje režima neširjenja jedrskega orožja," je danes na novinarski konferenci v Moskvi dejal Lavrov. Poudaril je tudi, da bi resolucija morala ustvariti pot pogojem, v katerih bi se Severna Koreja vrnila k šeststranskim pogajanjem.
VS ZN je sicer že ostro obsodil drugi jedrski poskus po letu 2006, ki ga je Severna Koreja izvedla v ponedeljek, napovedal pa je tudi novo resolucijo in dodatne sankcije.
Rusija je poleg tega danes zaradi "zaostritve razmer" v regiji prek sistema za zgodnje opozarjanje okrepila nadzor nad razmerami v sosednjih državah. Kot je po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax, ki jo povzema nemška dpa, pojasnil tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva v Moskvi, se zaradi "možne uporabe jedrskega orožja" Rusija čuti obvezana k ukrepom na obmejnem območju s Severno Korejo.
Južna Koreja je namreč dan po drugem jedrskem poskusu svoje severne sosede sporočila, da se bo pridružila pobudi za ustavitev širjenja orožja za množično uničevanje (PSI), ki jo vodijo ZDA, s čimer pa je sprožila oster odzive svoje severne sosede. Kot pravijo v Pjongjangu, se zaradi odločitve Seula ne čutijo več zavezani premirju iz leta 1953, s katerim je bila končana korejska vojna.
Poleg jedrskega poskusa je Severna Koreja sicer od ponedeljka izvedla tudi pet poskusnih izstrelitev raket kratkega dosega, je danes potrdilo južnokorejsko zunanje ministrstvo in s tem zmanjšalo predhodna poročila o šestih raketah. V ponedeljek je tako Severna Koreja izstrelila dve in ne tri rakete, v torek pa še tri, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Severna Koreja nadaljuje z grožnjami
Po tem, ko je Severna Koreja v torek izstrelila dve raketi, je isti dan zvečer izstrelila še eno raketo kratkega dosega. Poleg tega naj bi Pjongjang obnovil delovanje naprav za predelavo jedrskega goriva. Kot poročajo mediji, je opaziti dim iz obrata v Yongbyonu, kar je znak, da naprave, s katerimi skuša Severna Koreja izdelati plutonij, delujejo.
"Ameriški sateliti so nedavno zaznali dokaze, kot je izhajanje vodne pare, da obrat za predelavo goriva znova deluje," piše južnokorejski časnik Chosum Ilbo, ki navaja besede neimenovanega uradnika.
Severna Koreja je že prejšnji mesec, potem ko je Varnostni svet obsodil njen poskus izstrelitve rakete dolgega dosega, napovedala, da bo obnovila delovanje obrata za predelavo jedrskega goriva v Yongbyonu, ki so ga zaprli julija 2007.
Kot poročajo nekatere tiskovne agencije, so strokovnjaki pričakovali, da bo reaktor v Yongbyonu začel delovati šele v roku dveh do štirih mesecev.
Medtem pa je Severna Koreja Južni tudi zagrozila z vojaškim odgovorom, potem ko se je Seul odločil pristopiti k pobudi za ustavitev širjenja orožja za množično uničevanje (PSI). Kot pravijo v Pjongjangu, se zato ne čutijo več zavezani premirju iz leta 1953, s katerim je bila končana korejska vojna.
Severna Koreja je tudi opozorila, da ne zagotavlja več varnosti ladij, ki plujejo ob njeni zahodni obali.
Južna Koreja je dan po drugem jedrskem poskusu svoje severne sosede sporočila, da se bo pridružila pobudi za ustavitev širjenja orožja za množično uničevanje, ki jo vodijo ZDA in v kateri je bila doslej le opazovalka. Kot so pojasnili v Seulu, se želijo pridružiti PSI, ker širjenje orožja za množično uničevanje in raket predstavlja "resno grožnjo" svetovnemu miru in varnosti.
Severna Koreja je v ponedeljek izvedla drugi jedrski poskus po letu 2006, nato pa je še isti dan izstrelila še tri rakete kratkega dosega. Tri rakete so izstrelili tudi v torek. Mednarodna skupnost je severnokorejski jedrski poskus obsodila.